moorjens..
mitenkäs teillä on ton akun kanssa, siis kauan teillä se kestää? itelläni on toi ipod30gb ja ollu käytössä vasta pari viikkoa ja sen akku ei vaan tunnu kestävän kun joku 5 tuntia ehkä yhteensä. onko normaalia?
että onko muillakin tää sama homma vai onkohan laitteeni sitten jotenkin viallinen.voihan tietty olla että kun sitä käyttää vähän enemmän niin se akkukin alkaa kestämään sit pidempään, mut näin alussa ihmetyttää vaan toi.. no kertokaas te viisaammat
mitenkäs teillä on ton akun kanssa, siis kauan teillä se kestää? itelläni on toi ipod30gb ja ollu käytössä vasta pari viikkoa ja sen akku ei vaan tunnu kestävän kun joku 5 tuntia ehkä yhteensä. onko normaalia?
että onko muillakin tää sama homma vai onkohan laitteeni sitten jotenkin viallinen.voihan tietty olla että kun sitä käyttää vähän enemmän niin se akkukin alkaa kestämään sit pidempään, mut näin alussa ihmetyttää vaan toi.. no kertokaas te viisaammat
Vastaukset 14
Vanhimmat
don't go with the flow.......aina ei kannata ostaa sitä mikä on kaikkein trendikkäintä.....
mut tohon kysymykseen mulla ei oo vastausta....
Mulla iPod mini jouduttiin akun takia vaihtamaan uuteen (takuu) 8 kk jälkeen. Eli nyt uusi iPod käytössä. Kyllä sitä tietenkin olettaisi että akku kestäisi edes 2 vuotta iskussa, mutta iPodien kohdalla taitaa olla turha toive. Sääli sinänsä, koska iPod on kaikilta muilta ominaisuuksiltaan ylivertainen soitin muihin merkkeihin verrattuna.
se keleen akku maksaa ihan sairaan paljon. Kun se takuuajan päätyttyä kulahtaa, on melkein pakko ostaa uus ipodi, kun se akun vaihto maksaan h-tisti.
Tähän Apple varmaan pyrkiikin. Kun soittimen akku on sellainen että se kestää juuri ja juuri takuuajan yli ja lopahtaa sitten, kuluttajalle on tullut tarjolle paljon herkullisempia malleja mitkä pitää saada. Ovelaa Applelta, mutta ei ihan rehtiä.
että akku kopsahtaa heti takuuajan jälkeen, eikä ennen sitä. Mutta joskus suunnitelmat menevät pieleen.
>muilta ominaisuuksiltaan ylivertainen
Miltä muilta? Eihän iPodissa ole kuin 20-30% ominaisuuksista, mitä on "muissa" soittimissa.
paljonko akun vaihto sitten maksaa? menettääkö samalla kaiken sisään ladatun kaman?
Voihan siihen iPodiin ostaa aina tarvikeakkuja. Silloin ei tarvi ostaa uutta iPod soitinta.
Olisi pitänyt hankkia Creativen soittimen,jolla akun/pariston kesto on 15 tuntia!!
taas ei viitsi käyttää kun on niin kömpelö
Ipod minin akku kestää aluksi 18 tuntia, siis enemmän kuin creativen. Creativien akut kuluvat vielä nopeammin. noin yleisesti pitäisi akut saada pitkäikäisemmiksi.
mut eniten mua ihmetyttää enemmän se että jos sillä voi kuunnella musaa vaan joku 5 tuntia kerrallaan ja sit akku huutaa jo leipää.kun luulis että se nyt kestäis kuitenkin jo kun verran pidempään.. et onko tää sama homma sit muissakin laitteissa?
Jos laite on uusi ja kesto tosiaan on 5 tuntia heti latauksen päätyttyä niin se ei ole normaalia. Takuu korvaa uuden laitteen.
iPod vie koko ajan virtaa vaikka se ei olisi kuuntelutilassa (ei tietenkään niin paljoa kuin päällä ollessaan). Joten jos oot pitänyt sitä viikon pari ilman latausta niin silloin sen soittoaika on luonnollisesti pienempi.
Mutta kuten jo sanoin alussa niin jos olet sen 5 tunnin akun keston testannut ladattuasi akun, niin pistä takuuseen laite.
Riippuu katoitko siin samal videoita ja pläräsit kaikkee... pelaat ja semmosta, tai pidät sitä tunnin kädessä -30 asteen pakkasessa.