Ammattiliittojen huonot puolet

AnnaLiisa

Hei te kaikki jotka tiedätte ammattiliitoista enemmän kun minä!!
Kertoisitteko minulle (asiasta kovin tietämättömälle) että mitä huonoja puolia on ammattiliiton jäsenyydessä? Muutakun nyt tässä keskustelussa oleva vaalikampanja-rahoitus...

Kiitos jo etukäteen!!!!

26

6073

    Vastaukset 26

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rahoitus

      huono asia? Päättäköön kukin kohdaltaan...
      Jäsenmaksu voi tuntua turhalta. Jäsenmaksun vastine riippuu siitä, mitkä arvot sulla ohjaa elämätä.
      Itse kuulun ammattiliittoon, ja tunnen olevani saamapuolella. Pelkästää jos lompsaa tuijottaa lyhytnäköisesti, niin ehkä jäsenmaksun maksaminen tuntuu turhalta.

      • olen saamapuolella

        olen nääs käyttänyt hyväkseni kaikki, mitä liitolta saa. Olen ollut matkoilla, kursseilla ja kylpylöissä. Uimahalli liputkin saan liiton kautta ja muitakin liikuntajuttuja mm. itsepuolustuskurssi.
        Jo yksi kylpyläviikonloppu maksaa sen mitä mulla menee vuodessa jäsenmaksuun.
        pääasia kuitenkin on se että saan sen työehtosopimuksen ja turvan riitojen tai työttömyyden varalta....


    • ei AY:lle

      Huonoja puolia on ehdottomasti DEMOKRATIAn puute!

      Siitä voisi kirjoittaa pitkä listan.

      Toinen on kansanvallan halveksiminen.

      Sanellaan hallitukselle mitä saa tehdä ja mitä ei.

      Hallitus on lain mukaan vastuullinen eduskunnalle ja sitä kautta kansalle. Ei AY-liikkeelle!

      • on melko

        paljon kansalaisia, eli äänestäjiä. Lopeta paskanjauhanta.


      • ei AY:lle
        on melko kirjoitti:

        paljon kansalaisia, eli äänestäjiä. Lopeta paskanjauhanta.

        Tässä yksi esimerkki AY-liikkeen epädemokraattisesta vallankäytöstä!

        Niinistön valtiovarainministeri kaudella olisi nostettu peruspäivärahaa (niiden kaikkein pienimmillä tuloilla elävien).

        Liitot tekivät asiasta periaatetason päätöksen, eli peruspäivärahaa ei saa nostaa jos ei nosteta myös ansiosidonnaista!

        Silloisen tiukan talouden suhteen ei ollut varaa nostaa molempia joten jäi kaikkein köyhimpien ryhmäkin ilman lisätukea!

        Tässä tapahtu sekin että Liitot kävelivät hallituksen ja eduskunnan yli, niiden joille kuuluu tässä maassa lainsäädäntävalta!

        Kertoisitko mikä kirjoituksistani on paskanjauhantaa ja pistä siihen sitten vähän analysointiakin mukaan äläkä rupea haukkumaan ilman perusteita!


      • Anonyymi00024
        ei AY:lle kirjoitti:

        Tässä yksi esimerkki AY-liikkeen epädemokraattisesta vallankäytöstä!

        Niinistön valtiovarainministeri kaudella olisi nostettu peruspäivärahaa (niiden kaikkein pienimmillä tuloilla elävien).

        Liitot tekivät asiasta periaatetason päätöksen, eli peruspäivärahaa ei saa nostaa jos ei nosteta myös ansiosidonnaista!

        Silloisen tiukan talouden suhteen ei ollut varaa nostaa molempia joten jäi kaikkein köyhimpien ryhmäkin ilman lisätukea!

        Tässä tapahtu sekin että Liitot kävelivät hallituksen ja eduskunnan yli, niiden joille kuuluu tässä maassa lainsäädäntävalta!

        Kertoisitko mikä kirjoituksistani on paskanjauhantaa ja pistä siihen sitten vähän analysointiakin mukaan äläkä rupea haukkumaan ilman perusteita!

        [quote]Niinistön valtiovarainministeri kaudella olisi nostettu peruspäivärahaa (niiden kaikkein pienimmillä tuloilla elävien).

        Liitot tekivät asiasta periaatetason päätöksen, eli peruspäivärahaa ei saa nostaa jos ei nosteta myös ansiosidonnaista![/quote]


        Muistetaan nyt kuitenkin, että ansiosidonnainen työttömyyspäiväraha on kahden osan kokonaisuus, perustana on peruspäiväraha ja sen päälle tulee sitten ansiosidonnainen osuus. Jos peruspäivärahan tasoa nostetaan on se tehtävä kaikille, ei vain osalle.

        Silloin hallitus olisi halunnut pienentää ansiosidonnaista päiväkorvausta sen peruspäivärahan korotuksen verran. Voidaankin miettiä olisiko ollut tasapuolista, että peruspäivärahan suuruus riippuu vain siitä kuulutko työttömyyskassaan vai et.


    • Anonyymi00006

      Ne on rahan keruu laitoksia omalle eliitilleen,eikä muuta.

    • Anonyymi00007

      Johdatteleva aloitus, otsikon olisi pitänyt olla "ammattiliitton jäsenyyden hyvät ja huonot puolet"

    • Anonyymi00008

      24:n vuoden aikana en ole havainnut mitään kielteistä!
      Kokemukseni ovat päinvastaisia!

    • Anonyymi00009

      Ei ole turhia kohtia , on parempi kuin vain ahneiden paskojen yksityis kassat.

    • Anonyymi00010

      Jos haluaa rahoittaa "vasenta laitaa" niin ilman muuta kannattaa kuulua liittoon. Väitän että jos liitot olisi puolueettomia niillä olisi enemmän jäseniä, tämän takia itse olen vapaamatkustaja.

      • Anonyymi00011

        Ei tullut mieleen että ehkä sille on syynsä miksi ammattiliitot noin pääsääntöisesti kannattavat poliittista vasemmistoa? Ja ehkä sinun pitäisi myös....


    • Anonyymi00012

      Jäsenmaksu. Ei mitään muita huonoja puolia. Ammattiliitto on siitä hyvä seläntakunen, että se auttaa, jos työpaikalla tulee työehtojen kanssa ongelmia. Eli jos lisät jää saamatta, tms asioita.
      Ja ammattiliiton lisäksi kannattaa maksaa se kassan osuuskin, että saa ansiosidonnaista, jos joutuu työttömäksi.

    • Anonyymi00013

      Typerää touhua rehellisen duunarin rahoittaa tätä " kaupasta saa varastaa" porukkaa. Vasemmistoliitto on liittojen riippakivi, vedetään perässä ja annetaan rahaa vaalien alla. Kas kun ei elokapinalle anna rahaa... se on tutkittu juttu miksi osa työntekijöistä ei kuulu liittoon ja yksi syy on se että ne koetaan liian poliittisiksi. Jäsen maksussa voisi olla vaihtoehto että haluaako rahoittaa politiikkaa. Sitten voisin liittyä.

      • Anonyymi00014

        ''...se on tutkittu juttu miksi osa työntekijöistä ei kuulu liittoon...''

        Missä tutkimus on luettavissa ??


    • Anonyymi00015

      Yleensä on neljä syytä miksi liittoon ei kuuluta, koetaan turhana, kalliina, liian poliittisina ja sitten osa työntekijöistä ei ole edes miettinyt asiaa. Tämähän on liittojen itse päättämä asia että sopimukset on yleissitovia, toisin sanoen korotukset, lomat yms tulee kuin Manulle illallinen. Kuuluu liittoon tai ei.

    • Anonyymi00016

      Ei välttämättä tule kuin menulle illallainen.
      Laki takaa toki määrätyn minimin, mutta esimerkiksi sairasajan palkka ei ole lain mukaan kovinkaan pitkä.
      Eikä mitkään ilta eikä yötyö, pyhä ja juhlapyhälisät jollei erikseen mainita sopimuksessa.
      Eivätkä ne yleissitovuudet ole tulleet työnantajan aloitteesta. Liittoon kuulumattomattomat vapaamatkustajat kun eivät ymmärräsitä, ettäliittoon kuulumattomuus aiheuttaa myös sitä että tarpeeksi paljon kun on heitä jotka ei kuulu liittoon, voi yleissitovuudelle sanoa hyvästit.
      Sitten menettekin vaikka perse edellä puuhun kun työnantaja käskee ja alepalkalla.
      Kyllä teidät ymmärtämättömät liittoon kuulumattomat pitäisi sillä siankusella kylvettää oikein kunnolla !!!

      Talkoo-Taavetti

    • Anonyymi00017

      Pitäis työtää sinne kusisäiliöön ja vedellä siellä edestakas että tulevat kunnolla uitetuiksi ja ymmärtämään oppivat asioita.

    • Anonyymi00018

      Ehdottomasti vaikka ei lakot päällä nyt olekaan !!!

    • Anonyymi00019

      Ammattiliitoissa on vain hyviä puolia.

      • Anonyymi00020

        Niin on ja olisi enemmänkin jos järjestäytymisaste olisi korkeampi.
        Esimerkiksi PAM:n tehtävissä toimii käsittämättömän paljon "villejä" työntekijöitä.
        Rikkurit syövät työtaistelujen uhkienkin tehoa mutta nauttivat liiton neuvottelujen tuloksista.
        Parempi järjestäytyminen auttaisi nykyisten epäkohtien poistamisessa.
        Liityin alani etujärjestöön 1972v odottamatta muuta kuin liiton lehden jossa oli hyödyllistä tietoa koulutusryhmäni tilanteesta monipuolisesti analysointuna.
        Pulmatilanteen tullessa sain liiton toimitsijalta tehokkaat neuvot joiden, ja työnantajani tietoon tulleen järjestäytymiseni seurauksena sain2,5kk + 6kk palkat kertasuorituksena ilman työvelvollisuutta.

        Lankoni työskenteli oluen jakeluyhtiön kurmurikuskina. Hänet lavastettiin varkaaksi. Hänen liittonsa hoiti valitusprosessin jonka seurauksena heppu sai kerralla 6kk:n palkan.

        Kyse on myös, ja varsinkin moraalista ja kokonaisuudesta jossa ammattijärjestö neuvottelee sopimuskauden edut ja puitteet. Villit laskevat jäsenten takamuksilla mäkeä nauttien järjestäytyneiden hankkimista eduista.


    • Anonyymi00021

      ei mitään hyvää, hyvin on pärjätty ilman niitäkin.

    • Anonyymi00022

      Jos on pitkä kieli joka ulottuu tarpeeksi syvälle pomojen ja johtajistojen peppuihin,

      Talkoo-Taavetti

    • Anonyymi00023

      Se pitkä kieli ei liene kuitenkaan pelasta ketään rikkuria joutumasta Taavetin ruiskupartion käsittelyyn.

    • Anonyymi00025

      Pitkästä kielestä on työnantajamyönteiselle vain haittaa siinä tapauksessa ja muutenkin.

    • Anonyymi00026

      Pitkällä kielellä kun ei kovin pitkälle pääse kuin korkeintaan pomon peppuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      82
      1008
    2. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      73
      852
    3. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      576
    4. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      43
      575
    5. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      46
      547
    6. Ei mulle kelpaa kukaan muu...

      Kuin "hän"
      Ikävä
      29
      523
    7. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      4
      516
    8. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      164
      513
    9. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      136
      508
    10. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      61
      505
    Aihe