Olen kokoikäni haaveillut sukeltamisesta.Olenko ymmärtänyt oikein ettei astmaatikko saa sukeltaa laitteilla?
astmaatikko
8
3913
Vastaukset
- Doctors special
Ei pitäisi olla ehdoton este. Eikä nykyään pidä käydä edes lääkärintarkastuksessa, jos tuntee olevansa terve. (PADI)
Tietenkin terveystietolomakkeessa oleva astma saattaa joitakin kouluttajia hirvittää, mutta hintatietoisina ihmisinä he tuskin näyttävät maksavalle asiakkaalle ovea sen takia.
Käytännössä paineilman hengittäminen ikäänkuin vastaa ylipainehappihoitoa ja pitäisi helpottaa astmaatikon hengittämistä. Muutaman metrin syvyydessä krapulakin hoituu tehokkaammin. ;) Varmasti kaikkien maailman sukeltajien joukossa on paljon astmaatikkoja.
Rohkeasti vain yhteydenotto lähimpään liikkeeseen/seuraan ja vaikkapa intron kautta kurssille! :) Nyt on hyvää aikaa hoitaa teoriat ja allasharjoitukset pois päiväjärjestyksestä ennen kuin jäät lähtevät.- sukeltamaan
Kiitos asijallisesta kommentista...
Täytynee ottaa yhteyttä paikalliseen sukellusseuraan. Minulle vaan aiemmin on annettu ymärtää etten voisi sukeltaa vaikkei astman kanssa olekkaan ollut mitään ongelmia viimeiseen 10vuoteen. - TJ..
sukeltamaan kirjoitti:
Kiitos asijallisesta kommentista...
Täytynee ottaa yhteyttä paikalliseen sukellusseuraan. Minulle vaan aiemmin on annettu ymärtää etten voisi sukeltaa vaikkei astman kanssa olekkaan ollut mitään ongelmia viimeiseen 10vuoteen.SUSL:n lääkärintarkastusohje, olkaa hyvä
http://www.sukeltaja.fi/tiedostot/Laakarintarkastus/Laakarintarkastusohje.pdf
Astma näyttää olevan tilanteesta riippuen joko suhteellinen (ehkä ei) tai absoluuttinen (ehdottomasti ei) kontraindikaatio. Tosin samassa kappaleessa sanotaan myös että >5 vuotta oireettomana ollut astma ei haittaa harrastamista. - TJ..
TJ.. kirjoitti:
SUSL:n lääkärintarkastusohje, olkaa hyvä
http://www.sukeltaja.fi/tiedostot/Laakarintarkastus/Laakarintarkastusohje.pdf
Astma näyttää olevan tilanteesta riippuen joko suhteellinen (ehkä ei) tai absoluuttinen (ehdottomasti ei) kontraindikaatio. Tosin samassa kappaleessa sanotaan myös että >5 vuotta oireettomana ollut astma ei haittaa harrastamista.PADI:N vastaava ohje löytyy
http://www.padi.fi/tervselvFI.pdf
Suunnilleen samat asiat, mutta PADI ei tosiaan vaadi lääkärintarkastusta. - palomies-samppi
TJ.. kirjoitti:
SUSL:n lääkärintarkastusohje, olkaa hyvä
http://www.sukeltaja.fi/tiedostot/Laakarintarkastus/Laakarintarkastusohje.pdf
Astma näyttää olevan tilanteesta riippuen joko suhteellinen (ehkä ei) tai absoluuttinen (ehdottomasti ei) kontraindikaatio. Tosin samassa kappaleessa sanotaan myös että >5 vuotta oireettomana ollut astma ei haittaa harrastamista.Mielenkiintoista tekstiä.
Aerobinen kapasiteetti 3litraa/min
vrt. Palomiehillä sama raja
savusukelluskelpoisuuteen
Uinti 400m alle 10min
vrt. pelastusopiston pääsykoe 400m/12min
Uinti 1000m alle 30min
vrt. Pelastussukelluskurssille sama raja
uinnissa, tosin eka 100m alle 2min
Kyllähän normaali hyväkuntoinen noista selviää,
mutta ei noilla suosituksilla taitaisi tulla ihan samaa määrää urheilusukeltajia kuin tänä päivänä on... - palomies-samppi
palomies-samppi kirjoitti:
Mielenkiintoista tekstiä.
Aerobinen kapasiteetti 3litraa/min
vrt. Palomiehillä sama raja
savusukelluskelpoisuuteen
Uinti 400m alle 10min
vrt. pelastusopiston pääsykoe 400m/12min
Uinti 1000m alle 30min
vrt. Pelastussukelluskurssille sama raja
uinnissa, tosin eka 100m alle 2min
Kyllähän normaali hyväkuntoinen noista selviää,
mutta ei noilla suosituksilla taitaisi tulla ihan samaa määrää urheilusukeltajia kuin tänä päivänä on......aiheen vierestä keskustelu.
Kunhan pohdiskelin ääneen.
- astmaatikko
Riippuu millainen astma sinulla on?
Onko vaara, että saat kohtauksen syvyyksissä?
Mitä syvemmälle menet, sitä raskaammaksi hengittäminen käy. Tilanne muistuttaa vähän astmakohtausta, hengität vaivalloisemmin. Mutta sehän ei ole astmakohtaus, vaan paineen aiheuttama tilanne, normaalia. - sukeltava astmaatikko
Kukaan ulkopuolinen (ehkä joku lääkäri oppiensa mukaan) ei osaa sanoa, onko astma sinulle este. Olennaista on, että astmasi on laatua, ettet saa vaikeaa,yht'äkkistä kohtausta vedessä.
Olen astmaatikko, rasitusastma jne. mutta olen menestyksekkäästi sukeltanut. Kävin aikoinaan lääkärintarkastuksessa, lääkäri kyseli taudistani ja totesi, ettei ongelmaa.
Kuten joku toinen jo totesi, ehkä yli 10m:n syvyydessä hengitys tuntuu samalta kuin astmakohtauksessa. Hengitys on raskaampaa, ilma liikkuu, mutta se vaatii enemmän "voimia". "Terve ihminen" voi kokeilla asiaa tunnetta hengittällä ohuen pillin läpi sulkemalla nenän. Sukellus sinänsä ei ole niin raskasta, ettäkö se normaalikuntoiselle aiheuttaisi rasitusastmakohtauksen. Joskus tuntuu, että kamat päällä veneessä liikkuminen on raskaampaa ja sitä toivoo pääsevänsä mahdollisimman äkkiä veteen.
Sukeltaminen on laji, jossa sinun on tunnusteltava jatkuvasti omaa olotilaasi. Jos tuntuu vähänkin pahalta, on palattava pintaan. Kuka tahansa on vaarassa sukelluksellansa, jos ei kuuntele kehoaan. Sukellus on MEDITAATIOTA.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1537502Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1305179Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y422669- 2612268
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu812208Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont672068Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5662037Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.541073Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2911067Laittaisin whatsuppissa viestin
Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.651034