kilikoru ja hampaat

kertokaas

haluaisin niin kovasti kielikorun, mutta mites niitten hampaitten käy? jos ei leikittele korulla pitkin päivää, niin kuluvatko hampaat silti ja kiille vaurioituu, vai onko se vaan se korulla leikkimisen tulosta? Haluan korun, mutta mennä nyt hammaslääkärille parin vuoden päästä sen takia....hm...auts

10

3459

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...ei tietääkseni ole muita vaurioita tullut kuin muutamia "hiushalkeamia" (tai murtumia tai jotain sellaisia, en nyt muista oikeaa sanaa) etuhampaiden taakse, niistä ei kuulemma muuta haittaa ole kuin se että saattavat aiheuttaa vihlontaa. Ja itsellänikin ne varmaan ovat tulleet siitä kun aivastaessa joskus koru kolisee noihin etuhampaisiin. Pitäisi tietty vaihtaa lyhyempi tappi niin voisi siltäkin välttyä.
      Poikaystävälläni on taas lohjennut pala hampaasta kun puraisi korua joskus vahingossa =P Mutta yleisesti ottaen en usko että koru hampaiden kiillettä tuhoaa tms, jos se ei jatkuvasti ole kosketuksessa hampaisiin. Esim. itselläni koru "lepoasennossa" ottaa korkeintaan kitalakeen, eikä puhuessakaan kolise leegoihin =)

    • elisant

      Suun alueen lävistykset ovat yleistymässä nopealla vauhdilla. Ne ovat nykyajan ilmiö kaikkine sivuvaikutuksineen. Länsimaiset kosmeettiset lävistykset ovat kuitenkin sen verran uusi ilmiö, ettei vielä kovinkaan tarkkaan tiedetä mitä pitkäaikaisvaikutuksia lävistyksillä on suuterveyteen. Tällä hetkellä tieto on lähinnä kokemusperäistä.

      Se mitä tiedetään on, että huuli- ja kielikorut saattavat aiheuttaa ienrepeämiä hangatessaan ikeniä, ja kielikoru voi aiheuttaa kieleen arpikudosta, joka on poistettava aikanaan kirurgisesti. Myös pehmytkudosten resoptiota saattaa joskus aiheutua. Hampaita saattaa vihloa ienvetäytymien takia, ja paljastunut juurenpinta on altis juurikariekselle.

      Varsinkin kielikorun liian pitkä varsiosa tai korun päät, joiden kiinni pysymisestä ei ole pidetty huolta eli kiristetty säännöllisesti, voivat aiheuttaa hampaan lohkeamisen tai halkeaman. Lävistyskorut voivat aiheuttaa hampaiden abraasiota, joka voi kiillehalkemien tavoin aiheuttaa hampaiden vihlontaa. Hampaat voivat myös siirtyä, mikäli koru jatkuvasti työntyy kahden hampaan väliin.

      Kliinisiä tutkimuksia ei tietääkseni ole tehty lävistysten vaikutuksista suuterveyteen. Ei ainakaan kovin monia. Sen sijaan on olemassa tutkimus (Cambell, Moore, Williams jne. Tongue piercing: impact of time and barbell stem length on lingual gingival recession and tooth chipping. 2002), jossa tutkittiin juuri kielilävistyksen vaikutusta suuterveyden osalta. Tulosten mukaan jos lävistyksestä on kulunut alle kaksi vuotta, havaittavissa ei ollut ienvetäytymiä eikä hammasvaurioita. Kahden vuoden jälkeen puolella niistä, jotka olivat pitäneet LIIAN PITKÄÄ kielikorua, oli alaetuhampaiden kielenpuoleinen ien vetäytynyt. Ajan myötä myös hampaiden lohkeamiset yleistyivät ja lähes puolella oli takahampaissa lohkeamia neljän vuoden kuluttua lävistyksen hankinnasta.

      Ongelmat on kuitenkin suhteellisen helposti vältettävissä oikean mittaisen korun hankinnalla ja sillä, ettei opettele leikkimään korulla ja hakkaamaan sitä hampaita vastaan. Normaalilta tahattomalta korun osumiselta hampaisiin ei voi välttyä.

      Itselläni on ollut jo sangen pitkään kielilävistys ja Labret, eikä mitään haittavaikutuksia vielä ainakaan toistaiseksi ole havaittavissa. Itse asiassa minä olen lävistyksiini hyvin tyytyväinen. Kaikkeen pitää kuitenkin varautua ja riskeistä olla tietoinen kun lävistyksiä hankkii.

      • hampilääkäripelkoinen

        Juuri noiden riskien takia en uskalla kielilävistystä ottaa, meillä on kuitenkin vaan nämä yhdet leegot koko elämämme ajaksi...ja mä pelkään hammaslääkäriä, joten en turhia reissuja sinne haluaisi tehdä. taitaa jäädä kielilävistys haaveeksi :/ on se kyllä kivan näköinen :)


      • heepö
        hampilääkäripelkoinen kirjoitti:

        Juuri noiden riskien takia en uskalla kielilävistystä ottaa, meillä on kuitenkin vaan nämä yhdet leegot koko elämämme ajaksi...ja mä pelkään hammaslääkäriä, joten en turhia reissuja sinne haluaisi tehdä. taitaa jäädä kielilävistys haaveeksi :/ on se kyllä kivan näköinen :)

        mul oli kielilävistys ja kiille alkoi vähän vaurioituu sen ansiosta..otin sen pois ja oon nyt tyytyväisempi ilman..se kun ei ees kunnolla näy ellei sit just leiki sillä koko aikaa ja siitä ne hampaat vasta kärsii..mut jos sen nyt välttämät haluut niin onhan olemas muovisiikin koruja..


      • Anonyymi
        hampilääkäripelkoinen kirjoitti:

        Juuri noiden riskien takia en uskalla kielilävistystä ottaa, meillä on kuitenkin vaan nämä yhdet leegot koko elämämme ajaksi...ja mä pelkään hammaslääkäriä, joten en turhia reissuja sinne haluaisi tehdä. taitaa jäädä kielilävistys haaveeksi :/ on se kyllä kivan näköinen :)

        Mulla on kielikoru ollut jo 13 vuotta, eikä mitään ongelmia! Kannattaa vaihtaa korun tappi heti lyhyempään,kun se on mahdollista!


    • kati86s

      että se kuluttaa hampaiden kiillettä, mutta enpä vielä ole kuullut kenenkään menevän hammaslääkäriin sen takia että koru olisi tuhonnut hampaat.. tietysti korun kanssa kannattaa varoa sitä, että ei vahingossa puraise sitä, sillä hammas lohkeaa melko varmasti. koru kun sattuu olemaan (yleensä) kirurginterästä.

      • Loora-_

        Haluisin kovasti kielikorun mutta pelottaa noi riskit...kumpi olisi parempi vaihtoehto hammaskoru vai kielikoru?...mielummin tahtoisin kielikorun....mutta pelottaa että hampaat vaurioituu....pystyykö sitä välttään jos ei ollenkaan sillä leiki tai hinkkaa hampaita vasten? minkä mittainen taas olisi oikean mittainen? kiitos jo etukäteen jos viitsitte vastata =)


      • Sheida
        Loora-_ kirjoitti:

        Haluisin kovasti kielikorun mutta pelottaa noi riskit...kumpi olisi parempi vaihtoehto hammaskoru vai kielikoru?...mielummin tahtoisin kielikorun....mutta pelottaa että hampaat vaurioituu....pystyykö sitä välttään jos ei ollenkaan sillä leiki tai hinkkaa hampaita vasten? minkä mittainen taas olisi oikean mittainen? kiitos jo etukäteen jos viitsitte vastata =)

        haha :D jos pelkäät kipua nii hammaskoruhan se paras vaihtoehto on, koska sehän on vain liimalla kiinni hampaassa, ja senhän hammaslääkäri laittaa ilmaiseksi jos pyytää.
        Tippuu kylläkin helposti, ainakin kavereilla.


      • anetteee_
        Sheida kirjoitti:

        haha :D jos pelkäät kipua nii hammaskoruhan se paras vaihtoehto on, koska sehän on vain liimalla kiinni hampaassa, ja senhän hammaslääkäri laittaa ilmaiseksi jos pyytää.
        Tippuu kylläkin helposti, ainakin kavereilla.

        mulla tää hammaskoru on jo neljättä vuotta että jos se laitetaan oikein ja kunnolla niin se kyllä pysyykin.


    • ....

      Minulla on ollut 5 vuotta 16mm pitkä tappi kielessä ja ensimmäistäkään halkeamaa/lohkeamaa ei ole tullut. Tietenkin jos leikkii aivan kauheasti niin jotain kulumia voi tulla, varsinkin jos on helposti reikiintyvät hampaat mutta ylipäätänsä hampaiden kulumista ei kannata pitää mitenkään suurena riskinä. Jos käyttää 14mm tappia niin silloin koru osuu hampaisiin tietenkin vähemmän...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      171
      8897
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      136
      3283
    3. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      0
      2240
    4. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      170
      2212
    5. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      101
      1856
    6. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      174
      1786
    7. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      180
      1667
    8. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      139
      1341
    9. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      114
      1047
    10. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      11
      1013
    Aihe