Ei työllä elää tarvitse,mutta

äänestä!

Ravintolamoguli Sedu Koskinen on nimittäin Niinistön tukijoukoissa ja tarjonnut hyvää hyvyyttään kosketuspinnan nuorisoon. Useiden kymmenien tuhansien nuorten asiakasrekisteri on Niinistön vaaliorganisaation apuna ja Sedu on henkilökohtaisesti lähestynyt nuorisoa vetoavalla sähköpostiviestillä:" Sauli on minun ja puolen muun Suomen seuraavaksi presidentiksi. Sauli ajaa positiivista muutosta ja poistaa työttömyyden. Muistakaa vaikuttaa käyttämällä äänioikeutta sunnuntaina."

Tietysti voi miettiä toiminnan eettistä puolta jos haluaa saivarrella; mitään laitontahan tuossa ei tietenkään ole. Suurin osa nuorisosta on kuitenkin poliittisesti valveutumatonta ja helpostikin johdateltavissa äänestämään vaikka "itse pirua". Etenkin kun vaalisunnuntaita edeltävänä iltana useissa Sedun ravintoloissa on Niinistön vaalibileet ja muutamalla drinkkikupongilla aivopesu sujuu mallikkaasti. Sedun kapakathan ovat levinneet ympäri Suomen: Ouluun, Poriin, Raumalle, Tampereelle, Saloon,Turkuun ja Helsinkiin nyt ainakin...kaikkiaan 28 ravintolaa 13:sta eri kaupungissa! On siinä melkoisesti kosketuspintaa nuorisoon...

Sedun valinta on tietysti Niinistö, sillä mies itse on malliesimerkki modernista yritysjohtajasta, joka ei palkkaa ihmisiä suoraan ravintolaansa, vaan kierrättää heitä omien "vuokratyö"-firmojensa kautta. Systeemistä oli taannoin MOT-ohjelmassa ja olin suorastaan kunnioituksesta mykkänä, miten hienosti homma pyöri. Ei-toivotusta ihmisestä pääsi helposti eroon, kun listalle ei enää merkitty työvuoroja ja Sedu ylpeili, että:" työntekijä lunastaa joka kerralla uuden vuoron ahkeruudellaan." Aivan upeaa...duunari on varpaisillaan joka vuorossa eikä poikkipuolista sanaa tule. Mies sopii Niinistöä tukemaan kuin nenä päähän!

Iso käsi ja kunnioitus siis SK-ravintoloiden ponnistukselle uuden presidentin hyväksi!

Sunnuntaina vihdoin ratkeaa. Tee Sinäkin osuutesi?

2

711

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • boikottiin

      Nyt alkoi vituttamaan tuommonen työntekijän nöyryyttäminen .Vai lunastaa uuden vuoron ahkeruudellaan. Itse en astu yhteenkään S.K baariin enää ikinä . Toivottavasti mahdollisimman moni seuraa esimerkkiäni.

    • Muutosta "VAATIVA...

      Esim. monet ns. pikaruokaketjut työntävät orgasisaationsa läpi nuoria työntekijöitä, joiden ensimmäinen kosketus työelämään saattaa tapahtua
      ns. työvoiman vuokrausvälitys firman kautta.
      Nuoria kierrätetään organisaatiossa ilman kunnollista perehdytystä, ilman mitään oikeuksia,
      ainosataan velvollisuus tehdä työtä ja hymyillä kauniisti ostaville asiakkaille.
      Niin pikaruoka ketjulle, kuin työvoiman vuokrausfirmalle on lanseerattu trendikäs englannin kielinen nimi, jonka uskotaan pönkittävän nuoren ihmisen itsetuntoa ja halua olla töissä em. yrityksessä. Pikaruokaketjujen esimiehiltä puuttuu täysin nuoren henkilön käsittelyyn tarvittava taito ja koulutus. Jos henkilökemiat eivät kohtaan, niin nuori saa lähteä, vaikka hän olisi esim. hoitanut tunnollisesti tähän astiset opiskelunsa ja varmasti em. nuorella henkilöllä löytyy motivaatiota hoitaa työnsä hyvin, ansiotulojen kartuttamiseksi. Nuorilla ei siis ole normaalia koeaikaa, niin kuin normaaleissa työsuhteissa.
      Nuoret siis saavat kokeilla hyväksytäänkö heidät ko. työhön, jos ei, niin nuori saa lähteä.
      Työvoiman vuokrausvälitys yrityksillä on käytössään ATK-järjestelmä, jonka avulla nuori varaa pikaruokaketjun eri paikoista itselleen vuoroja. Kun asiat alkavat mennä ristiin, esim. pikaruokaketjun esimies valittaa, jostain mitättömästä asiasta esim. nuori ei hymyile riittävän leveästi asiakkaalle, eikä osaa olla ns. teennäinen, tai mielistellä paikan esimiestä.
      Välittömästi Työvoiman vuokrausvälitys yritys poistaa ko. nuorelta ATK-vuoronvaraus järjestelmästä "muutosoikeuden", ja nuori on sen jälkeen vain ehdolla työvuoroihin. Totuuden nimissä on myös sanottava, jotkut nuoret myös kykenevät vakiinnuttamaan asemansa pikaruokaketjun palveluksessa, mutta nuoren työvoiman kierrätys Työvoiman vuokraus yritykseltä Pikaruokaketjulle on todella törkeää ja aiheuttaa nuorelle henkisiä paineita.
      Katselin Työvoiman vuokrausyritysten omistus suhteita ja havaitsin, että ainakin erään hallituksessa näytti istuvan kansan valitsema kansanedustaja. Näinköhän kansan valitsemat edustajan hoitavat nuorten asioita. Miten lienee
      ns. pikaruokaketjujen omistus suhteet ja asioiden hoito. Löytyneekö sieltäkin samanlaisia yllätyksiä. Ei muuta, kuin kaikki ottamaan asioista selvää ja vaatimaan nuorille työntekijöille oikeuksia, jos hampaaton ja lepsu ammatiliitto ei siihen kykene. Em. asioissa tarvitaan aktiivisuutta ja kannan ottoja myös nuorilta, koska kuka muuten heidän asioitansa ajaa, jos he eivät tee sitä itse, esim kirjoittamalla epäkohdista yms. Kyllä silloin luulisi päättäjienkin heräävän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      25
      7535
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      98
      6196
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      119
      4296
    4. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      155
      4234
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      163
      1991
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      51
      1913
    7. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      65
      1890
    8. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      146
      1785
    9. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      47
      1594
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      45
      1584
    Aihe