Niistö saa tällä kerralla ääneni. Haloselta ei ole homma onnistunut. Jos sitten kuuden vuoden aikana hommat parane oleellisesti ääneni saa joku muu.
Äänestän nyt Niinistöä
haluan työpaikan
5313
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
työpaikan, mutta et sellaista palkkaa, jolla tulisi toimeen.
Lähde ihmeessa Kiinaan, siellä monella alalla työvoimapula. Palkka tosin uusliberalistisessa Kiinassa on ihan toista.
hehehehhe, hyvin on mennyt mainostoimiston luoma kampanja läpi tyhmään päähäsi....
Jos nyt joutuisin hakemaan työpaikkaa - varsinkin pienyrittäjiltä - ja haluaisin "ajaa ohi" muista hakijoista kirjoittaisin hakemukseni loppuun nän:
"Tietäen, että työllistäminen on Suomen lakien mukaan murhan jälken ankarimmin sanktioitu teko ilmoitan, että kun työsuhteeni mistä hyvänsä syystä päättyy en tule haastamaan työnantajaani oikeuteen enkä vaatimaan korvauksia päättymisen laittomuuden takia.
Tähän on kaksi syytä.
Ensinnäkin; en ole kuullut, että pienyrittäjä olisi koskaan aiheettomasti irtisanonut ketään, koska ajatus on jo lähtökohtaisesti hölmö.
Jos yrittäjällä on töitä, varaa työllistää ja työntekijä on työhön sopiva, miksi hän aihettomasti irtisanoisi työntekijän?
Toiseksi; en kuitenkaan tule koskaan haastamaan työnantajaani käräjille, ja näin tekemään itsestäni "työsuhdevammaista", jota ei kukaan enää uskalla ottaa töihin.
Vakuutan, että tällaista lupausta ei ole minulta vaadittu, eikä edes pyydetty."
Näin kiroittaisin työhakemukseeni.
Se kertoisi työllistäjälle, että olen realitettien tajultani terve ja ajatusmaailmaltani sovelias ja että jos en opi vaadittuja tehtäviä, muinusta pääsee eroon ilman rangaistus uhkia.
Keino on vapaasti lainattavissa.
Odotan kommneja.
Kehittyneissä Kansantalouksissa ei pienyrittäjillä ole enää mitään merkitystä. Esimerkiksi Suomessa 6%, siis KUUSI PROSENTTIA tuloista on yrittäjätuloa.
Yrittäjät voisivat aivan hyvin yrittää vähemmän ja kehittyneemmät instituutiot korvaisivat noepasti suoritevajeen ja työllistäisivät enemmän ja varmasti inhimillisemmin ehdoin.