tää on aika yksin kertainen kysymys mutta mennäänpäs asiaan eli kun vetää leukoja niin kasvaako siitä hauislihas? itse tein elämäni ekan kerran leukavetoja ja sain niitä 4 kappaletta painoa on noin 86 kiloa ja pituutta 185cm onko tuo hyvin?
Leukojen veto?
joni
3920445
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
vetävät kyynärvartta alaspäin. En muista nimeä.
Hauiskin tietysti vaikuttaa mutta vähemmän.
Tuo tuloksesi kertoo huonosta kunnosta.
Pitäisi mennä vähintään kymmenen mutta siihen pitää jo harjoitella jonkin verran.
Itse kokeilin enkä koskaan päässyt kymppiin ja sitten into jo laskikin.
Pitisi taas aloittaa treeni.
Yhdenkin leuan vetämiseen (aikuinen, joka ei ole näitä kokeillut) tarvitaan hyvät lihasvoimat
MUTTA
kyse on paljon myös tekniikasta ja sen hoksaamisesta ja oppimisesta!
Leukojen vetämistä voi verrata vaikka kädenvääntöön:
perusvoimat tulee olla kunnossa, mutta hyvin tekniikan omaava nainen voi vääntää vaikka kuinka monta kertaa vahvemman miehen tekniikallaan.
Eli leukoja voi OPETELLA vetämään, ei ole pelkästään voimista kiinni! (ja nehän siinä myös harjoitellessa kasvavat)
Leveä selkälihas sen päätyön tekee eli ne "siivet". Jos haukkaa haluu kasvattaa kannattaa tehdä kyllä ihan muita liikkeitä. Ja 4 ei kyllä ooo kovin paljoo....
Miten leuanvetoa voisi treenata??
Siinäpä se. Jos ei nouse montaa tai omaa massaa on kertynyt paljolti, niin ylätaljaa eri asennoissa (myötä- ja vastaotteet, rinnalle ja niskan taakse jne.) vetelemällä pääsee hyvin alkuun.
Leuanveto en ehkä paras hauisliike mikä on. Eli se kasvattaa hauista erittäin hyvin. Se että latissimus dorsi tuottaa suurimman osan voimasta ei vähennä yhtään haban työtä. Se vain vaikuttaa siihen että liikutat suurempia painoja kuin mitä pelkillä hauiksilla saisit.
Itse tein myös empiirisen kokeen. Treeniohjelmassani ei ollut 12 viikkoon juuri yhtään habaa mutta paljon leukoja. Haba kasvoi ja paljon enkä ole aloittelija.
Monet tosissaankin treenavat eivät tee hauista erikseen lainkaan.
4 leukaa on sinun kokoisellesi ihan hyvä alku!
37 !
tässä leukojen vetoon hyvä vinkki:
kokeile ensin montako leukaa saat maksimissaan(esim 5). Sitten vaan alat vetämään esim. 4 sarjaa niin, että vedät joka kerta pari leukaa vähemmän kuin saat maksimissasi. Vedä n.3-4 kertaa viikossa, jolloin saat hyvän treenin, mutta että käden lihakset, nivelet ja jänteet saavat kuitenkin tarpeeksi palautusta.
itse treenaan oheisella tavalla leuanvetoa, ja olen kehittynyt melko nopeassa ajassa.. MUISTA LISÄTÄ VETOJEN MÄÄRÄÄ SITÄ MUKAAN MITÄ KEHITYT!
sama täällä , ojennatko alhaalla vai jätätkö vajaaksi?? meinaan jos otat merkistä 37 niin kannattaa mennä leuanvetokisoihin 37.lla pääsee korokkeelle..
myötäotteella (eli kämmenet itseesi päin) kädet lähellä toisiaan saa hauis tosiaan mukavasti epäsuoraa rasitusta, latsien alaosa saa myös rasitusta. vastaotteella kädet kaukana toisistaan hauiksen osuus vähenee ja latsien yläosa rasittuu eniten. kannattaa tehdä molempia kerran viikossa viisi sarjaa, kun et saa enää tehtyä leukoja, teet hitaita negatiivisia (hyppäät yläasentoon ja tulet hitaasti sieltä alas niin että venytys tuntuu selässä).
eikös se ole juuri toisinpäin. siis myötäote on tuo toisena kuvailemasi ote, jossa KÄMMENSELÄT ovat itseen päin. vastaote, joka treenaa hyvin hauiksia, on se, jossa KÄMMENPOHJAT ovat itseen päin (kynnet itseen päin).
sitten vielä vinkkinä, että treenatessa kannattaa puristaa tankoa mahdollisimman kovaa. mitä suuremman lihasjännityksen saa aikaan, sitä paremmin nousee.
eikös se ole juuri toisinpäin. siis myötäote on tuo toisena kuvailemasi ote, jossa KÄMMENSELÄT ovat itseen päin. vastaote, joka treenaa hyvin hauiksia, on se, jossa KÄMMENPOHJAT ovat itseen päin (kynnet itseen päin).
sitten vielä vinkkinä, että treenatessa kannattaa puristaa tankoa mahdollisimman kovaa. mitä suuremman lihasjännityksen saa aikaan, sitä paremmin nousee.
juu, sattui ajatusvirhe, kiitos korjauksesta
no prob, halusin varmistaa, kun monessakin paikassa menee sekaisin nuo otteet.
hyviä vetoja!
Neljä on hyvä määrä jos et ole ennen juurikaan vetänyt.
leuan veto on siinä mielessä hieno ja innostava laji aloittaa, koska siinä näkyy tulosparannus tosi nopeasti. eli parin viikon treenaamisella helposti triplaat tuloksesi, mutta siitä eteenpäin kehitys hidastuu huomattavasti.
Noh Sad But True tunnollista treeniä kaikille
Itse saan oikeita leukoja 31 ja jos käytän pikkuisen vain alhaalla 40-60 rippuu päivästä
Itse olen 13, täytän juuri. Leukoja en ole koskaan oikein vedellyt, vaikka kotonakin oma rekki löytyy. Syy siihen miksi en ole vetänyt, on yksinkertaisesti se että ei vaan lihakset riitä. painoa noin 50kg, ja pituutta 155-160cm mutta silti saan leuanvedossa VAIN kädet noin 90 asteen kulmaan. Kysyisinkin nyt, että voiko olla mahdollista ~viikossa~ saada edes yksi leuka, eli pitäisi kehittyä noin puolet.. Tiedän monia hyviä liikkeitä, kuten että ihan ylhäällä, laskee otsan tangon kohdalle, ja vetää taas ylös, toinen on että vetää niin korkealle niin monta kertaa kun jaksaa, ja kolmas se, että menee ylös ja laskeutuu hitaasti alas.
14-vuotiana 33 leukaa..... Ja nyt menee molemmilla käsillä yhden käden leuat. 15 v. Siinä on vähä mallia.
Menee kai se helposti, jos painoa on 30 kg..
No ei, ihan hyvä tuloshan tuo on, mutta vedäppä ylimäärästä painoa selässä (esim. reppu). ;)
Itse olen vedellyt lähes joka päivä vähintään 10 leukaa muuten vain. Pienempänä n. 9v heitin helposti 22 leukaa, koska kevyt olin. Sitten yläasteen liikuntatunneilla ei enää mennyt kuin 13. Nykyään vastaotteella (kynnet itseä päin) saan heitettyä n. 25 leukaa ja myötäotteella (kynnet pois päin itsestä) menee ehkä 20.
Ja ns. maksimit, mitä harvoin nyt olen kokeillut, on 20 kg. Eli oman painon lisäksi oli ylimääräistä painoa repussa 20kg ja sillä painolla meni 2 kertaa. Olen kieltämättä aika hintelä kaveri (173cm, 55kg), mutta mielestäni ihan hyvin nousi.
oon 13v ja leukoja menee hikiseen 20 painoa 45kg pituttaa 1,55m joten onko hyvä? pari viikkoa sitten meni vain 5
No kyllähän se aika helppo leukoja on vetää kun painat 45kg -_- Ite olen 15v painan 70kg ja saan sen 20leukaa... Kesän loppuun mennes tavotteena se 30 :D
Kasvavan nuoren ei tarvitse tai edes kannata kehittää lihaskuntoa erityisesti, siitä voi olla haittaa kasvuvaiheessa varsinkin jos erillisiä painoja käyttää. Sitten kun koululääkäri sanoo ettet kasva luultavasti enempää ja itsestäänkin siltä tuntuu niin treeniä kehiin.
Mite kannattaa trrenata jos tavitteena on yhden käden leuka.
miten sä treenasit
No joono meikä painaa about 62 kg
Tällä hetkellä saan vedettyä 57 Leukaa.se on ennätykseni. Kesääm mennessä pitäisi saada vielä enemmän..
riippuu otteesta normit leuat kapealla otteela ottaa vähä enemmä haukkaa ku taas hartian levyset enemmä sitä koukistajaa ja jos levennät otetta viel hartioista eteenpäin ni se ottaa rintalihaksii mutta kunnolla se ei haukkaa kasvata jos sitä haluut isommaks ni otat suoraa vaa sen puntin kätee ja alat nostelee mut leuan vetokaa ei saa olla yks puolis käännä kädet toisees uuntaa ni kehittyy taas eri lihakset
oma paino on 61kg saan 20 leukaa mx ja vetelen 10 sarjoi 10kg lisäpainoil
Totta kai...mitä kapeampi ote, sitä enemmän se liike käy haukkarien päälle-tosin tärkeämpi asia on se
selän vahvistuminen. Ja jos siis puhutaan perinteisestä tyylistä, leukaahan voi vetää myös POIKITTAIN...
Eka kertaa kun vetää, 4 on ok tulos-äkkiä sen saa nousemaan pariin kymmeneen.
Myötäotteella hauis kasvaa, kaikki yli 35 tulokset on siun painoiselle hyvin.
56!! repikää siitä!!
paina 50kg ja veän ES ja tietty 60 leukaa nousee
tainnut peruskoulun aikaana tulla hujopille senttejä kantsis niitte sokerilimujen sijasta harjoitela MONIPUOLISESTI voimaa notkeutta kestävyyttä.. aivansäälittävä toi 4....joka suomen mies pitäs vetää 10 leukaa....
Otteista!
Täällä tuntuu monella menevän käsitteet sekaisin eli kerrataan vähän.
Vastaote = kämmenet itseesi päin
Myötäote = kämmenet itsestäsi poispäin eli kynnet itseesi päin
Neutraaliote = peukalot itseesipäin
Vuoroote = toinen käsi myötäotteessa, toinen vastaotteessa
???? jos kämmenet on itsestä poispäin niin kyllä ne kynnetkin on poispäin ???
Näin muuten on, kun tarkemmin ajattelin :D
Selvyyden vuoksi!
Tässä myötäote:
http://www.google.fi/search?tbm=isch&source=mog&hl=fi&gl=fi&client=safari&tab=wi&q=vastaote&sa=N&biw=320&bih=356#p=0
en saa yhtään leukaa
Olen 172cm ja 65kg saan 30 leukaa. Hyvin vai huonosti?
olen 14v 180cm pitkä ja painoa 65kg ja saan 17 leukaa. hyvin vai huonosti?
Aika turhia nämä viestit täällä näistä yli 30 leuoista. Todella harva saa 30 leukaa, yli 20 leukaa on jo kova tulos. Aina pitää huomioida tietysti oma paino ja käsien pituus suhde. 'ja minusta tuntuu että nämä 30 huutelijat täällä vetävät sen 10 ja sekin on muutaman sentin liike radalla. Itse olen vetänyt myötäotteella 22, painoin 86kg ja pituutta 180cm/20v. Tällä hetkellä sama pituus, paino 99,3 ja vetänyt 15 parhaillaan. Vastaotteella en ole vetänyt vuosiin, selkä pvä vedän aluksi aina myötäotteella. Käy paremmin selkään. Kaikkein paras leuanvetoon on kuitenkin sellainen leuanveto laite.
https://www.google.fi/search?q=leuanveto dippi&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=Bi-kUvCfIoPkywObrIC4DA&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1600&bih=760#facrc=_&imgdii=_&imgrc=sUa-xna3CfRxwM:;bDGZ2f-aiOSDlM;http://www.wgt.fi/Link.aspx?id=1149210;http://www.wgt.fi/link.aspx?id=1000058&SubCategory=3&MainCategory=2;296;481
Tuossa näkee paljon on oikea maksimi leuka kun laittaa pienimmän paino määrän. Et pysty kroppaa ottamaan mukaan ja heilumaan, puhtaita vetoja niin tippuu joka pojalla tulos puolella.
Kerranki joku puhuu asiaa