Olen ollut töissä yhd.tuella kohta puoli vuotta. Vittuilu alkoi heti minua kohtaan työpaikalla. Töitteni aliarviointi. Työkaverini teki minun tekemäni työn päälle omat juttunsa ja kehui sitä maasta taivaaseen, että nyt tuli parempi. Haukkui minun työni. Sanoi että hänestä parempaa työntekijää ei kyseiseen paikkaan ole. Nauraa paskasta naurua asioille joita teen tai jos teen virheitä. Ei anna tehtäviä joihin materiaalia tarvitsen. Ei ollut alusta alkaenkaan yhteistyöhaluinen.
Onko tämä kiusaamista?
Väsynyt
111704
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Onhan tuo jo hyvin selvää kiusaamista ja kunnian loukkaamista. Ota yhteys liittoon, jos hyvä sellainen, puuttuvat kyllä asiaan. VOIMIA SULLE!
Kiitos paljon. Jaksamista tarvitaan!
Kiusaamistapauksissa liitot eivät tee mitään, jos kiusaajana on ollut luottamusmies. Kaunistellaan kaikki parhain päin ja sanotaan että kun sä et ymmärrä huumoria. Paskahuumorin varjolla silitellään kaikki.
Liitossakin riitelevät keskenään että ihan edustajakokous on pitänyt kutsua koolle.
Näin ainakin Suomen Elintarviketyöläisten liitossa. Sinne liiton edustajien matka, päiväraha-ja tippilaskuihin jäsenten rahat hupenevatkin.
Tähän kun vielä lisätään jonkun puolueen tukeminen presidentin ja kansaedustajien vaaleissa.
Se on just kun eivät ymmärrä. Ei ne voi tajuta miltä kiusatusta tuntuu, ennenkuin omalle kohdalle sattuu. Sitä vähätellään vain.
Itse kuulun liittoon, ja hyvään liittoon kuulunkin... Otti heti asiani vakavasti ja teki asian puolesta paljon, ja asia yhä vireillä...
Se on jo puoliruokaa kun liitto on tukena. Kyllä niitä hyviäkin liittoja on ja ihmisiä ylipäätänsä...
Sen kun annat tehdä hommat uudelleen. Eihän se ole sinulta pois niin kauan kuin palkka juoksee. Sen kun vaan surffaat täällä netissä ja naureskelet partaasi.
Lapsellinen asenne ihmisiä ja työtä kohtaan.
Kun työnantaja on kiusaavana osapuolena ja on saanut työterveysasemankin juoneen mukaan,niin ollaan tosi vaikeassa tilanteessa,et saa apua todellakaan mistään,kun pyydät joltakin apua ,nniin soittorumpa alkaa ja kiusatun avunpyynnöt vääristellään tyyliin se haukkuu minua/meitä se on hullu/vainoharhanen/ei sitä kukaan kiusaa se luulee vaan/se on arvaamaton voi tehdä mitä vaan mitähän tuokin mahtaa tarkotta ei ole kerrottu .ON TÄYSIN ALISTETTU/ALISTETUSSA TILANTEESSA.Et näin ollen mene KIUSAAJALLE sanomaan että olet idiootti tai lyödä luuta kurkkuun,lue aikaisempi luku työpaikkakiusaaminen yli 10:nen vuotta .Surullista mutta kauheinta totta.Jumalaltakin apua pyytänyt tähän onnettomaan tilanteeseen!
Kuule,sano sille idiootille,että et pidä hänen käytöksestään.Sano,että kiusaaminen on lailla kiellettyä.Olet muuten ihan hermoraunio.
Työharjoittelijoille saatetaan antaa liian paljon töitä, joista on mahdoton selviytyä, halutaan mitätöidä harjoittelijan tekemä työ, antaa harjoittelijalle harjoittelijan koulutusta ala-arvoisempaa työtä, jota ei itse kehdata tehdä. Halutaan käskyttää työntekijää, vaikka ei ole tarpeellista sitä tehdä. Pahinta on, kun työstä ei tule kiitosta, vaikka niska limassa on ahkeroinut ja mielestään on auttanut harjoittelupaikan työyhteisöä.Onko muilla kokemuksia?
Älä enää alistu tollaseen nöyryytykseen, se vie voimia ja sitten uupumus iskee totaalisesti. Kokemuksesta tiedän ettei ole helppoa alkaa puhua asiasta suoraan. Mutta pahempaa ei voi enää tulla, et siis menetä mitään, vaikka puhuisit asiat halki poikki ja pinoon. Voitko puhua pomollesi? Jos vähänkään kunnioitat itseäsi, tee se ennenkuin on liian myöhäistä. Tai jos et voi puhua pomolle, ota yhteyttä seuraavaan esimieheen, jos sellainen on. Jos vaan jaksat, ota yhteyttä työterveyshuoltoon, työsuojeluvaltuutettuun, luottamusmieheen. Kyllä niistä joku älähtää. Ja kyllä myös kiusaaja saa takkiinsa, usko mua. Tsemppiä sulle.