kulmien värjääminen...

Millaisia kokemuksia teillä on itse värjätyistä kulmista,onko helppoa vai onko lopputulos ollut katastrofi?OOn harkinnu jos alkas itse värjää,ku kosmetologi värjää samalla värillä mitä myydään kaupassa,mut tietysti ottaa siitä kauheen hinnan.Eli mitä mieltä ootte uskallanko itse alkaa värjää niitä?
55158
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Uskallat. Kannattaa ensin valita vaikka vaalean ruskea väri ja antaa sen vaikuttaa hieman lyhyemmän ajan kuin pakkauksessa lukee. Jos tulos ei ole tyydyttävä niin seuraavalla kerralla pidempi vaikutus aika. Kosmetologien värien vaikutus on lyhyempi kuin kaupan värien siinä ero ja täytyyhän heidän ansaita palkkansa. Mutta kyllä suosittelen, että koitat itse..Ja jos loppu tulos on liian tumma niin silmämeikin poistoaineella kun vähän "hinkkaa" niin kyllä se vaalenee ja ajan myötä se kuitenkin vaalenee.

Äänestä

Ehdottomasti kulmaväri kannattaa tehdä itse. Ripsien kotivärjäys vaatii hieman paneutumista (jos väriä pääsee silmiin niin kirvelee) mutta kulmat on tosi helppo.

Itse käytän refectocil-kestoväriä, sekoitan keskiruskeaa 2/3 ja harmaata 1/3 ja ohjeen mukaisesti hapetetta. Hapetepullon joutuu ostamaan vuosittain (hapettuu) mutta värituubit ovat tosi riittoisia (vuosia kestää). Hapetepullo maksaa alle 5 euroa ja värituubit 6-7 euroa.

Ja värjääminen on oikeasti helppoa. Sekoitat vain pienen väriannoksen ohjeiden mukaan ja levität kulmakarvoille vaikka vanhalla siveltimellä. Odota vaikutusaika ja pyyhi pois. Jos väri tuntuu liian vaalealta niin laita uusi kierros samantien. Ekalla kerralla kannattaa pitää väriä vain pari minuuttia ja pyyhkiä pois ja laittaa sitten uusi kerros jos jäi haaleaksi.

Äänestä
  • Saako sitä väriä ja hapetetta ihan tavallisista kaupoista esim. sokos tai joku tällanen?Netin kautta sitä sais tilattua,mut toimittaminen makso 6euroa ja hinnat oli muuten samat kun sä laitoit eli kannattaa varmaan ettii jostai kaupasta.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Saako sitä väriä ja hapetetta ihan tavallisista kaupoista esim. sokos tai joku tällanen?Netin kautta sitä sais tilattua,mut toimittaminen makso 6euroa ja hinnat oli muuten samat kun sä laitoit eli kannattaa varmaan ettii jostai kaupasta.

    saa ostettua jopa citarista

    Äänestä

helppoo mutta EI kannata ostaa hennan ripsien & kulmien värjäyspakettia. Ei tartu väri sitten millään ja kolme kertaa peräkkäin saanu jo värjätä että vähän tuli väriä ripsiin

Äänestä

Kommentoi aloitusta


omatoimisesti.. kirjoitti:

Millaisia kokemuksia teillä on itse värjätyistä kulmista,onko helppoa vai onko lopputulos ollut katastrofi?OOn harkinnu jos alkas itse värjää,ku kosmetologi värjää samalla värillä mitä myydään kaupassa,mut tietysti ottaa siitä kauheen hinnan.Eli mitä mieltä ootte uskallanko itse alkaa värjää niitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu