Onkohan Suomi on Euroopan viimeinen kommunistinen maa (joka tosin piilottaa sen olemalla "länsimainen demokratia" ja harjoittamalla kaupankäyntiä länsimaiden kanssa)? Kysymys ei ole tyhjästä revitty jos mietii faktoja:
Suomessa on vielä vuonna 2002:
-puoluetuki
-puolueiden lehdistötuki
-puolueiden järjestöjen tuki (lomakylät Lapissa)
-urheilijapalkka
-poliittiset nimittelyt (Suomen Pankki)
-poliittiset virkamiesnimittelyt (virastoihin)
-poliittiset virat
-autovero
-sakotus tulojen mukaan (progressiivisen palkkaveron lisäksi)
-varallisuusvero
-perintövero
-presidentti ja ulkoministeri ovat ent. Itäsaksan ihannoivia henkilöitä
-julkisten rahan suuri osuus BKT:n summasta
-keskiluokan verotusaste
Jos vielä houmautetaan että Suomessa on EU:n pienimmät palkat, melkein korkein verotus, kalleimmat ja pienimmät asunnot, korkeimmat autohinnat, yleisesti korkein kulutustavaroiden hintataso, ja että työttömyys on jopa hyvien vuosien aikana yli 10%, niin ei voi kun todeta että Suomi on asioita huonosti hoitava maa. Onhan myös vanhin ja saastettvin autokanta, loppuun ajettu terveyspalvelu joka on EU:n hounomopaan kuuluva, korkea itsemurhatilasto ja nuorison hälyttävän huono mielenterveystila joka on mm huonojen koulujen syytä. Ja vanhojen henkilöiden (eläkeläisten) laimiinlyönti terveyspalveluksessa.
Suurin osa suomalaisista uskoo vielä tänäkin päivänä että Suomi on hyvinvointivaltio (vert. Ruotsi). Se on syötetty heille kouluiästä saakka koko ajan. "Pitää olla isänmaallinen", joka Suomessa tarkoittaa ettei saa kysenalaista systeemiä ja pitää olla ymmärtäväinen loppuun saakka jopa 50 v. sotien jälkeen koska "on ollut vaikeat ajat"! Milloinkaan ei saa kritisoida tai vertailla muiden kanssa ettei olisi maanpetturi, fasisti tai rasisti.
Tällä tavalla poliitikot pystyvät kyykyttämään kansaa niin kauan kuin haluaa. Poikkeus lienee ne jotka ovat edes vähän aikaa asuskelleet ulkomailla ja huomanneet että siellä toimii n.s. julkiset palvelut AINA paremmin. Olisi suomalaisilla syytä pikkuhiljaa herätä ja avata silmät.
Tyypillistä on myös valton harjoittama kansan harhaanjohtaminen (tästä nähtiin esimerkkejä Neuvostoliitossa) joka toimii siten että paisutaan aivan mielettömästi jotain joka on hyvää tai menestyvää, esim. Nokian kasvu. Nokiastahan ylpeillään päivittäin uutisissa jotta kansa pysyisi tyytyväisenä.
Toinen asia on urheilijoiden saavutus. Itäsaksa käytti ahkerasti tätä jotta kansa pysyisi tyytyväisenä. Suomi käyttää myöskin. Ajattele jääkiekko-VM 1995, ralli formulakuskien menestykset, Mika Häkkinen jne. Hupaisaa että mm. Häkkinen asuu Monacossa, saa rahansa muualta eikä Suomen valtio juuri ole mitään asian edestä tehnyt. Kerää vain pisteen kuitenkin.
On säälittävää ja harmillista etta suomalainen joutuu leipänsä eteen tehdä työtä kuin orja ja saa EU:n huonoimmat palvelut kiitokseksi siitä.
Suomen poliittinen eliitti ja kaverinimitykset johtaa kansan kyykyttelyyn ja kummasti kansa antaa narusta viedä.
Tätä pohdiskellen ei voi kun todeta että näin se toimi ennen kommunistimaissa, vielä vähän aikaa sitten Itäeuroopassa, ja vielä tänään Suomessa! Suomi on viimeinen Itäblokkimaa, väittää vastaan tai ei!
EU:n viimeinen kommunistimaa
9
720
Vastaukset
- mutta
Suomi on todellakin hyvinvointivaltio!!
Rupea kiertämään maailmaa, niin tulet sen huomaamaan. Jos Ruotsi on ainut tuntemasi ulkomaa, niin sinun sanoillasi ei ole mitään arvoa.- Tero
Asun Ranskassa ja vaittaisin etta Suomi on koyhin maa euroopassa. Palvelut ei pelaa mutta verotaakka on EU:n suurin. Miksi?
Siksi en asu siella. - Marius03
Tero kirjoitti:
Asun Ranskassa ja vaittaisin etta Suomi on koyhin maa euroopassa. Palvelut ei pelaa mutta verotaakka on EU:n suurin. Miksi?
Siksi en asu siella.Suomi ei ole läheskään köyhin
- alpo rusi
muutosta näihin juttuihin ,on vaikea kuvitella kun
valtaa suomessa pitää sellaiset kuin (helsingin sanomat ,yle, sak, sdp) =kommunistit- Sasi
Pitää pistää porukka vaihtoon
- Heli
Kommunistimaa, niin mitenköhän Häkkisellä ja Räikkösellä oli varaa lähteä alalle???
Provokatiivista paskaa!
Elät vieläkin 50 vuotta ajasta taaksepäin.- xpat
"Häkkisellä ja Räikkösellä "
maksavat veronsa (0%tulovero) Monacoon.
Suomesta muuttaneet viisaasti jo kauan sitten.
- Alku aina hankalaa
Ensimmäinenhän se on.
- ValittakaaMuualla
Valittajat voivat muuttaa pois Suomesta, ja se on jopa toivottavaa. Ja pelkkä menolippu sitten kiitos, ilman takaisinpääsy mahdollisuutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun533846KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar892186Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo451882- 221743
- 281496
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?211353- 151122
- 311108
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale791002- 104984