esim. treenin jälkeisenä päivänä
saako kipeää lihasta
venytellä?
121854
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Käy 30min lenkillä "treenin jälkeisenä päivänä", eli treenaa vaikka joka toinen päivä ja seuraavana päivänä kevyt hölkkä jonka jälkeen venyttelet sen verran kevyesti että ei vammoja tule.
Jos treenaat liikaa lihakset ovat aina kipeitä, ja venyttelyt estää vain hetkellisesti kireyden ellet lepää tarpeeksi välillä.
Suosittelen että käyt myös välillä hieronnassa niin lihakset pehmenee ja niiden aineenvaihdunta tehostuu paremmin (tulehduskierrekin vähenee ja samalla kuin kipuilukin).
Tsekkaa hieronta & lihashuolto paikkakunnallasi!
Venyttelyhän juuri helpottaa lihasten kipeyttä. Mutta kuten ed. sanoi, ei kylmiltään vaan kevyen lämmittelyn jälkeen. Ja venytykset voi olla jo pidempiä, eli 30sek.-2min.
Revähtänyttä lihasta ei saa venytellä..
monelle 30 min hölkkä on täysi treeni.
Yhä harvempi jaksaa edes hölkätä noin pitkää aikaa.
Venyttelyt:
- ennen treeniä valmistavat, liikeratoja avaavat joustot/venytykset max 10 sek alkulämmittelyn yhteydessä
- treenin jälkeen lihaksen lepopituuteen palauttavat venytykset n.20-30 sek
- lihaksen pituutta lisäävät pitkät venytykset n.2 min n.pari tuntia treenin jälkeen tai omana harjoituksenaan vapaapäivänä, kevyt lämmittely -> vammariski pienenee, lämmin lihas venyy paremmin
lihas voi vammautua venyteltäessä? jos venyteltäessä tuntuu kipua, venytys on lopetettava siihen paikkaan.
venähtää tai revähtää.
pelkkää MUTUA
tuo edellinen.
Luulisi olevan aivan selvä asia, että kireä lihas saattaa revetä, jos sitä liikaa riuhtoo.
Hei, minä kävin piiitkästä aikaa bodycompatissa ja päivä sen jälkeen aina kun hengitin syvään sattui ja pisti selkää, lapaluiden vasempaan syrjään. mulla on pari kertaa ennenkin niin käynyt ja se on helpottunut kun mua on hierotu öljyllä.. onko se revähtänyt vai mikäköhän noin vahvaa kipua on tuonut.. ?
pieni venähdys. Lepoa, kylmää, Mobilatia tai vastaavaa.
Usein fasettinivelien jumittuminen saa aikaan pistävän kivun.
Ne ovat ne pienet nivelet, millä selkänikamat ovat kiinni toisissaan.
Fasettinivelet saattavat jäädä hieman väärään asentoon ja aiheuttaa erittäin kovan kivun myös rinnan puolelle.
Ota iisisti ja odottele. Joskus nivelet naksahtelevat paikoilleen omia aikojaan, välillä tarvitaan kiropraktikon apua lukon laukaisemisessa.
Niin, ei se ajokoirakaan venyttele!
Ja kyllä eläimet venyttelevät, kukin tavallaan.
Oletko ikinä nähnyt kissaa...