TES palkka???

Kesäksi töihin

Toivon että joku osaisi neuvoa minua, eli asiani koskee TES:sin mukaista palkkaa. Olen hakemassa kesätöihin puutarha-alalle ja haluaisin tietää, mikä on puutarha-alan TES:sin mukainen palkka?? Olen kokeillut hakea netistä tietoa, mutta en ole löytänyt ja olisi ihan kiva tietää, paljon palkaa kyseiseltä alalta saa. Jos joku tietää esim. jonkun netti osoitteen josta voi käydä katsomassa eri alojen ja etenkin puutarha-alan TES:sin niin olisin erittäin kiitollinen!! :)

15

129597

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Kesäksi töihin

        Kiitos vaivan näöstäsi!!! en tosin löytänyt kyseiseltä sivulta palkka-tietoja, mutta en ilmeisesti osannut katsoa oikeasta paikasta.
        Kiitos nyt kumminkin! :)


      • täältä

      • anssu...
        Kesäksi töihin kirjoitti:

        Kiitos vaivan näöstäsi!!! en tosin löytänyt kyseiseltä sivulta palkka-tietoja, mutta en ilmeisesti osannut katsoa oikeasta paikasta.
        Kiitos nyt kumminkin! :)

        tessin palkka taulukot löytyvät kaikista helpoiten sivuilta www.pam.fi
        ..


    • täällä

      yrittäjät.fi/ työnantajan abc/ työehtosopimukset

      • Nimetön

        Kiitos nyt kaikille vaivaa nähneille!!! Eiköhän noista nyt jotain löydy... :)


    • Nimetön

      Työ jaotellaan vaatimuksen mukaan viiteen ryhmään. Ryhmä1= työ, joka edellyttää lyhyehköä perehdyttämistä, mutta ei aiempaa kokemusta. Vastuu ja kuormitus vähäinen.
      Ryhmä2= työ, jonka osaaminen edellyttää aiempaa kokemusta. Työn kuormitus on vähäinen ja vastuu normaali. Ryhmä3= työ, jonka osaaminen edellyttää alan ammatillista koulutusta tai vastaavaa kokemusta. Työn vastuu ja kuormitus normaali. Ryhmä4=työ, jonka osaaminen edellyttää ammatillista koulutusta ja/tai pitkä työkokemusta. Työn vastuu ja/tai kuormitus normaalia korkeampi. Ryhmä 5=työ, jonka osaaminen edellyttää ammatillista perus- ja täydennyskoulutusta ja/tai monipuolista pitkää kokemusta. Työ edellyttää hyvin suurta vastuuta tai itsenäisyyttä tai esimiesasemaa. Työn kuormitus korkea.

      1.1.-31.5.06 1.6.06-30.9.07 ryhmä
      6,64 euroa/h 6,79 1
      7,06 7,23 2
      7,32 7,51 3
      7,59 7,79 4
      7,97 8,18 5

      Valitse näistä koulutustasi ja/tai työkokemustasi vastaava tuntipalkka. Huomaa muuttumispäivä tänä kesänä.
      15§:n mukaan 1. alan aikaisempaa työkokemusta vailla olevan oppisopimussuhteisen työntekijän palkka on ensimmäisen vuoden aikana vähintään 85 % vaativuusryhmä 1:n palkasta ja toisen vuoden osalta väh. 95 % samasta ryhmästä.
      Peruskoulussa tai lukiossa opiskelevalle koululaiselle maksetaan väh. 70 % vaativuusryhmä 1:n palkasta. Alan ammattioppilaitoksessa opiskelevalle, harjoittelua/työssäoppimista suorittavalle opiskelijalle maksetaan väh. 70 % vaativuusryhmä 1:n palkasta. Alan työkokemusta vailla olevalle työntekijälle maksetaan perehdyttämisajalta väh. 90 % vaativuusryhmä 1:n palkasta, enintään 4 kk.

      Urakkapalkat löytyvät Maaseudun työnantajaliiton ja Puu- ja erityisalojen liiton välisestä puutarha-alan työehtosopimuksesta 16.2.05-30.9.07. Muista pitää puolesi, millä koulutuksella, palkalla ja kokemuksella sitten haetkin!

      • Nimetön

        Jo tuli selkeyttä asioihin!! Kiitos kovasti vaivan näöstäsi!!! -Kesäksi töihin-


    • taulukot
      • hinttari

        aika paska palkka.. etkö häpeä?


      • edwy
        hinttari kirjoitti:

        aika paska palkka.. etkö häpeä?

        "hinttari" etkö itse häpeä typerää asennettasi? Ilmeisesti lapsuutesi ainoa lelu on ollut seinän ja patterin välissä!


      • 500e/h
        hinttari kirjoitti:

        aika paska palkka.. etkö häpeä?

        Tämmöset lapsenmieliset ihmisperseet pois täältä. (joo iskä maksaa mulle 50e/h tunti ku maalaan sen taloa ja työ kestää hurjat 2pv.) Häpeä ite!


    • seppo taalasmaa

      samperi tätä elämää,itsehän saan talonmiehen hommista plakaksi ismon valitukset!!!

    • näin luovat ei oo so

      luo viesti saamisen tuhat kertainen sumasi sain kastao vireeni kun muunut minulta sitten kehtaa sano ette kuulua minuun olit sitten kaiken mista selvän näkijääsi siinä olit syke mittari kädessä vaadituissa sumaan sait katsoa muuntautuavn juurikkan kain takia vain sinä teit nui kaiken aikjoaj heistä sitten.näin kait sitte kain sitten.

    • settes

      Oliko tuo se kuuluisa siansaksalainen? Näin nopeasti näköjään asiallinen keskustelu muuttui roskaksi. Ihmeellinen Suomi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      110
      2321
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      27
      1065
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      922
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      105
      920
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      596
      878
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      855
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      84
      759
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      680
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      656
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      69
      654
    Aihe