Työhöntulotarkastus?

Mävaan___

Kannattaako työhöntulotarkastuksessa olla rehellinen siitä, että on joskus sairastanut masennuksen? Pelkään, että jos kerron siitä, niin jää työpaikka sen takia saamatta? Mitä tapahtuu, jos jättää kertomatta. Onko tämä ikuinen leima otsassani?

11

4707

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kai nyt

      hullukan sellaista sanoisi.mieti nyt hieman itsekkin!!!!!

      • Anonyymi

        Kyllä ne saadaan Oma-Kantasta selville kertomattakin.
        Kuten alkoholismikin.


    • tieto pysyy salassa

      Minun tietääkseni työhöntulotarkastuksen tehnyt lääkäri tai muu terveydenhuoltohenkilö ei saa luovuttaa tietojasi työnantajalle. Työnantaja saa vain tiedon, katsooko lääkäri sinut terveydeltään kelvolliseksi kyseiseen tehtävään.

      Seula ei yleensä ole tiukka. Eri asia on se, jos työnantajan tarvitsee tarkemmin tietää työnteon kannalta oleellisia, terveyteen liittyviä asioita, kuten käytätkö huumeita jne.

      Kerroin omat arkaluontoisetkin vaivani rehellisesti työhöntulotarkastuksessa, eikä niitä annettu työnantajan tietoon. Useimmilla aloilla työhöntulotarkastus on työnantajan kannalta vain pakollinen muodollisuus.

    • Titota

      Jos olet joskus sairastanut masennuksen ei sitä enään tartte kertoa. Kyse on vain tämän hetkisistä vaivoista. Jos rupeisin luetteleen sairauksiani mitä on ollu niin johan niistä rimpsu tulisi. Kerro vain tämänhetkiset sairaudet. Ei siinä mitään tapahdu jos jättää kertomatta. Kukaan ei saa edellisiä sairauksiasi selville ellet itse anna lupaa tietojesi hakuun esim.terveyskeskuksesta. Enkä usko että ketään ees kiinnostaa vanhojen asioiden kaivelu. Lääkäreillä on muutenkin kädet täynnä töitä.
      Tsemppiä töihin

    • hoitaja

      Sain vakipaikan kaupungilta. Työhöntulotarkastuksessa oli lomake jossa oli paljon kysymyksiä esim. lääkityksistä ja sairaalahoidosta. Olen sairastanut masennuksen ja psykoosin. Mielenterveystoimistosta tarvittiin lausunto terveydentilastani. Mietittiin, onko hoitoalan työ haitaksi terveydelleni ym. Lääkäri totesi minut sopivaksi toimeen. Lääkäri ajattelee asiaa sinun kannaltasi ei työnantajan. Jos sinulta ei kysytä masennuksesta, älä kerro. Mutta jos kysytään niin kerro.

      • joku.

        kertoo sairastaneensa masennusta tossa tilanteessa niin se on niin päästään vialla että sellasta ei saisi edes töihin ottaa.vittu mitä urpoja löytyy,menkää hoitoon.


      • Anonyymi
        joku. kirjoitti:

        kertoo sairastaneensa masennusta tossa tilanteessa niin se on niin päästään vialla että sellasta ei saisi edes töihin ottaa.vittu mitä urpoja löytyy,menkää hoitoon.

        Kyllä tyhmän kannattaa kertoa aina, olokin helpottuu kun tunnustaa alkoholismin.
        Näkeehän sen maksa-arvoista kuitenkin.

        työhöntulotarkastus koeaikana


      • Anonyymi

        Kaupungille useimmiten palkataankin alkoholisteja, narkomaaneja, masentuneita, vankilasta vapautuneita mielummin kuin töysin terveitä. Kannattaa terveenkin valehdella olevansa alkoholisti.


    • Anonyymi

      Ei tarvi kertoa yhtään mitään !! Monesti nykyään diagnoosit on vääriä! Kertoo paskasta laadusta sairaanhoidossa. Millään ei ole enää mitään väliä! Anna lääkärin kysellä, vastaa mahdollisimman neutraalisti kaikkeen. Työnantajalle ei kuulu sinun menneisyyden sairastelut.
      Ja jos ei tahdo saada kyseistä työpaikkaa niin esittää raatoa. Järjenkäyttö sallittu. Meitä ihmisiä on peloteltu kautta aikain. On meillä oikeuksia paljon enemmän kun annetaan ymmärtää!

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Henkilökohtaiset asiat ovat henkilökohtaisia joten eivät ole työhaussa velvoittettua tietoa.

      Työhöntulotarkastus on vain yleinen terveystarkastus mikä terveydentila on työhön tullessa jota vertaillaan siihen kun lopettaa työsuhteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      245
      4422
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2879
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2632
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      83
      1606
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1508
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      49
      1229
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1164
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      202
      1052
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    10. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    Aihe