Miksi nainen raivoat?

Hämmennys

Jos teen jotain kotitöitä, nainen saattaa alkaa raivoamaan ilman, että kukaan olis sille sanonut tai tehnyt mitään. Alkaa minun mollaus ja polkeminen.
Jos istun hiljaa eri huoneessa vaikka sohvalla, saattaa nainen alkaa raivoamaan ihan tuulesta temmatuilla syillä, millä minulla ei ole osaa eikä arpaa. Alkaa myös minun mollaus ja väheksyntä.
Jos käyn ruokakaupassa (jota nainen ei ole tehnyt enää kuukausiin...). Ostokseni ovat järjestään vääränlaisia, väärää merkkiä jne. jne. Alkaa huuto ja rähinä, etten osaa mitään ja kaikki mitä teen on pelkkää paskaa...
Muita;
- vaatetukseni ei kelpaa mihinkään
- minua saa hävetä kaikkialla (minua on saanut hävetä kuuulemma jopa paikoissa, joissa en ole edes ollut)
- Minulla on surkea ammatti ja palkka
- Minun auto ei kelpaa ja sitä ei saisi koskaan korjata
- Kulutan kaikkeen muuhun liian paljon aikaa ja häneen en yhtään (vaikka rahani, itsetuntoni, aikani ja vaivani kuluu vain hänen palvontaansa)

Pahinta tässä on se, että olemme kolmekymppisiä. Siis herranjumala aikuisia, eikä mitään teinejä.
Minusta on tullut kaiken tämän takia, kaikkien näiden vuosien aikana syrjäänvetäytyvä, arka, hiljainen, passiivinen, varovainen, nöyrä, työnarkomaani jne. jne... Polkemisen ja syrjinnän jälkeen jäljellä ei ole mitään siitä entisestä miehestä, joka koki pärjäävänsä elämässä, olevansa hyvissä töissä ja hyvällä palkalla. Mies jolla on elämä edessä, paljon ystäviä, vauhdikkaat harrastukset jne. jne.
Nyt olen kuin yksinäinen sielu pimeyteen vangittuna, ilman happea ja tilaa. Ilman itsekunnioitusta, rakkaudenpaloa tai tulevaisuudentoiveita. Olen muuttunut niin pieneksi, että tekisi mieli vajota maanrakoon tai vaikka hävitä ihmisten silmistä lopullisesti...
Miksi nainen olet niin paha ihmiselle, joka on puolellasi ja syöksyisi vaikka luodin eteen vuoksesi...?

15

1598

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanessa

      Kuulostat aivan minun poikaystävältäni vuosi sitten. Olin hänelle ilkeä aivan syyttä ja tosiaan "häpesin" häntä ja valitin miten hän ei tajua mistään mitään ja miten hän aina epäonnistuu kun yrittää tehdä jotain jne. Mutta sitten poikaystäväni päätti eräänä päivänä, että nyt saa riittää ja muutti asennettaan. Hän ei enää suostunut siihen, että purin kiukkuni häneen ja syytin häntä asioista joihin hänellä ei ollut osaa eikä arpaa. Hän alkoi pistää vastaan ja totesi napakasti, että käytökseni ei enää menettele. Hyvä mies toivottavasti ymmärrät, hän tulee jatkamaan tuota käytöstä jos et puutu siihen. Ole napakka niin se varmasti tehoaa. Ansaitset kiitosta tekemisistäsi ja arvostusta osakseksi. Tsemppiä! :)

    • mitään

      uutta.ala luomaan lampaan nahkaasi,vaikka taitaa jo olla myöhäistä.
      sinussa se vika kuitenki on,AINA....forever!!

    • jts83

      munista kiinni varmistaaksesi et ne on vielä siellä. Jos on käytä niitä. Näytä naisellesi että olet mies etkä mikään vässykkä/"kyllä" mies, jos et siihen pysty olet tuhoon tuomittu ainakin tuossa suhteessa, ja jos käyttäydyt samalla tavalla myöhemmissä suhteissa tulet huomaamaan samaa p*skaa.

    • Felixia

      Tunnistan itseni kuvailustasi. Hävettää vieläkin.
      En osannut heti selittää syytä käytökseeni kun mieheni istutti minut yks kaks alas ja kysyi huolestuneena, että "MIKÄ sulla oikein on?!" Ne sanat pysäyttivät minut ja raivoaminen loppui kuin seinään.
      Itkeä tihrustin siinä sitten aikani ennen kuin kykenin puhumaan mitään. Olo oli itselläkin ihan hirveä kun olin huutanut ja rääkynyt rakastamalleni ihmiselle ties mitä.

      Mun mies siis tarttui asiaan melkolailla heti kun se tapahtui eikä antanut kohdella itseäänkään sillä tavoin. Jouduin vastuuseen sanoistani heti ja jouduin myös itse analysoimaan olotilaani heti, joten se ei päässyt kehittymään pahemmaksi eikä kiukuttelusta tullut pahaa tapaa.

      Selvisi, että olin niin stressaantunut työstäni, että kiehuin yli jo kotonakin. Tajusin oman tilani vasta kun mieheni sanan mukaisesti pysäytti minut ajattelemaan pelkän kiehunnan sijasta.

      Sunkin naisellasi on ehkä kasautunut turhautumista ja tyytymättömyyttä sisälle, jonka hän sitten purkaa sinuun, joka olet lähin. Saatat olla täysin syytön hänen ongelmiinsa, mutta sinuun on helppo purkaa oloaan kun olet tuttu ja aina läsnä.
      Se on väärin eikä sellaista tulisi kenenkään sietää loputtomiin.
      Ehkä naisesi on jo niin tottunut käyttäytymään huonosti, ettei osaa itse muuttaa tapaansa. Sinä voisit, jos jaksat ja haluat, katkaista sen kierteen koska vain asettamalla hänen käytöksensä kyseenalaiseksi.

      Vastasyytöksistä ei varmasti ole apua, paremmin hän sinua kuuntelee, jos olet itse ihan rauhallinen ja asiallinen etkä anna hänen tuittuilunsa vaikuttaa sinuun.
      Jos löydät itsestäsi yhä hellyyden tunteita häntä kohtaan, niin yritä lähestyä häntä senkin kautta, rauhoittelevin sanoin ja kosketuksin. Osoita, että olet huolestunut hänestä ja että toivot hänen itsekin haluavan jo lopettaa sinuun kohdistamansa jatkuvan negatiivisuuden. Se kun ei taatusti tunnu hyvältä hänestäkään.

      Et sinä todellakaan ole sellainen kuin hän kiukuspäissään väittää. Ehkä hän ei koe saavansa sinulta tarpeeksi huomionosoituksia, joten hän kiskoo reaktion ulos sinusta negatiivisin keinoin. Vähän niin kuin lapset tekevät: jos ei hyvällä niin sitten pahalla, pääasia, että syntyy reaktio. Ihminen kun kaipaa niin kovasti vuorovaikutusta ja kommunikointia muiden kanssa.

      Älä siis luovuta, jos yhä tykkäät kipakasta naisestasi. Yritä jatkossa nähdä ja kuulla sinne satuttavien sanojen TAAKSE, niihin syihin joista seuraa se huono käytös. Mikä häntä vaivaa, stressaa, hermostuttaa, pelottaa jne. Yritä saada hänetkin puhumaan asioista silkan solvaamisen sijaan.
      Tsemppiä!

    • Hämmennys

      Voi voi... Arvasin, että saan tuontyyppisiä vastauksia. Eivät ne suinkaan huonoja ole mutta ikävä kyllä eivät taida enää päteä meidän suhteessa. Olen nimittäin elänyt kohdallani senkin vaiheen, että "istutin" naisen ja pidin tiukan puhuttelun yms. Olen huutanut ja raivonnut takaisin, olen puhunut sävyisästi ja yrittänyt olla analyyttinen ja yrittänyt olla olematta. Voin sanoa, että kaikki minun mielikuvituksella keksittävät keinot on kouluttu. Nyt olen sitten siinä lamaannuksen vaiheessa, että mikään ei tunnu miltään. Oikeastaan en edes reagoi hänen huutoonsa. Se vain on jotain taustahälinää. Ikäänkuin kuulisin vain vapauden ääniä ja haaveilen jostain, mitä ei ole.
      On ilmeisesti aika rohkaistua ja poistua takaviistoon...

      • Säde

        Nainen, jonka kanssa olet, ei ansaitse sinua.piste. Ehkä hänen todellinen luonteensa on jäkättää, huutaa, valittaa tai sitten hänellä on päässä jotain vialla. Tai sitten ette yksinkertaisesti ole oikea pari, ja nainen haluaa erota sinusta muttei siihen jostain syystä pysty ja tolla kiukkuamisella sen haluaa saada aikaan.

        En tietysti tunne tilannetta, mutta jos olisin mies ja sinun housuissasi, niin ehkä eroaisin...

        Itse olin joskus pari vuotta sitten suhteessa, ja jonkin aikaa mulla oli tunne, että jotain puuttuu. Niinpä aloin etsiä poikaystävästäni syitä, jotain vikaa,jonka perusteella jättää.Se oliki vaikeaa, koska hän oli ns."täydellinen".

        Ajattelin ettei toista voi jättää siks "ku sitä jotain puuttuu", pelkäsin ettei hän ymmärrä. Näin jälkeen päin ajateltuna oma käytökseni oli niin hölmöä ettei sitä ainakaan voi ymmärtää. Olisi pitänyt itse olla se alotteentekijä, niin ois monet riidat vältetty. =/

        Kadun omaa käytöstä, jotka johtuivat siitä, että "sitä jotain" ei ollut. Ja ehkä vähän myös vapauden kaipuusta. Siitä suhteesta opin kuitenkin todella paljon.

        Nykysin seurustelen erittäin onnellisesti ja nykyyisessä poikaystävässäni on "sitä jotakin". =) Ei oo kiukkuaminen ja riidat ees käyny mielessä.

        Entisen poikaystävän kanssa oon edelleen kaveri, mutta... Tuntuu, että se yhteinen sävel, joka joskus oli on katoamassa kokonaan. En tiedä jatkuuko tämä enää edes kaverisuhteena. En haluaisi pitää enää yhteyttä, koska emme enää edes ymmärrä toisiamme kovin paljoa.

        Muuta en osaa sanoa. Päätöksen teet sinä itse. Lycka till!


      • Ex tossukka

        Tuo alkuperäinen juttu oli kuin suoraan elämästäni exän kanssa. 10 vuoden aikana hän teki menestyvästä ja hyväntuulisesta miehestä jatkuvalla arvostelulla epävarman nössön. Viimeiset kaksi vuotta etsin ulospääsyä tilanteesta ja sitten hän petti toisen miehen kanssa ja sain siitä hyvän syyn irtautua.

        Nyt olen löytänyt ihanan naisen joka osaa arvostaa minua ja jota minä arvostan suuresti. Elämä on taas ihanaa.....


      • sinikka

        Jos totta kerrot,syyt moiseen käytökseen vaimosi kohdalla voi löytyä jonkun psyyken asian takaa.Enkä huvikseni enkä pahalla ajattele näin.Eikö lähimmäisesi,muut ole mainineet asiasta. Mielestäni hänellä itsellään ei ole asiat hyvin. Ehkä olet jo väsynyt tilanteesen mutta joku apu pitäisi nyt löytyä.Ei normaalia.


    • nyt jämäkkä.

      Ja samalla tajuta juttuja. Ei helppo homma, varsinkin jos naisesi on älykäs. Riski vinkki, mutta kannatta kokeilla alistamisseksiä. Se on kylläkin taitolaji, että löytää sen herkän tasapainon hellyyden ja dominoinnin välillä. Yleensä tuon tyyppisillä naisilla on voimakas alistumisen halu pohjalla, ja he turhautuvat siitä ettei miehestä ole riittävästi vastusta.

    • M47

      Olen jo aiemminkin kommentoinut että "liian kiltin" miehen (ja sen v-mäisen naisenkin) pitäisi lukea Pekka Aukian kirja "Liian hyvä mieheksi?". Kirja käsittelee JUURI TUOTA asettelua missä nainen jatkuvasti purkaa kiukkuaan ulos mieheen. Hae se kirjastosta nyt perjantaina tai lauantaina. Sanot naisellesi että lähdet kioskilta hakemaan tupakkaa ja pornolehden kun kotona ei muitakaan iloja ole. Jää ainakin emäntä hetkeksi miettteisiinsä.
      Suhteenne näyttää edenneen valtataistelussa siihen pisteeseen missä "ennuste on huono": suhteella on kolme vaihtoehtoa 1. "vastaanottava" osapuoli etsiytyy uuteen suhteeseen parisuhteen ulkopuolelle 2. pari eroaa 3. pari saa työskentelemällä suhteensa kuntoon. Muistaakseni viimeisen kohdan todennäköisyys on 5%.

      Tuo on tuttua koska olen itse kokenut tuollaisen suhteen, lähdin enkä ole hetkeäkään katunut, ei yhtään kaipuun kyyneltä, ei yhtään katumuksen sekuntia -sen verran traumaattinen se suhde oli.

      Lue tuo Aukian kirja; vaikka et millään jaksaisi lähteä kirjastoon niin mene. Silmäsi avautuvat siitä mikä tuo kuvio on. Nainen purkaa ulos ilmeisesti lapsuuden traumojaan tai kotona oppimaansa parisuhdemallia. Näiden muuttaminen taas on sulle liian suuri haaste.

      Sorry jos tekstini ei ole kannustavaa, tämä on omakohtaista realismia. Sinulla on kolmekymppisenä vielä pitkä elämä edessäsi ja sinulla on oikeus parisuhteeseen missä nainen kunnioittaa ja arvostaa sinua. Mieti näitä!

      M47

    • alistu!

      Älä vaan siedä ja jatka tuota rataa pitkään! Oletko kysynyt naiselta mikä häntä vaivaa? Jokin on selvästi vialla? Jos ei muutoin ole niin ehkä hän on jotenkin vallanhaluinen ja pitää sinun alistamisesta.

      Omilla vanhemmillani on käynyt niin, että isäni on täysin äitini tossun alla. Isäni tekee kaikkensa äitini eteen ja ei saa kun haukkuja. Isä laittaa aina ruuan jotä äitini arvostelee. Hän käy aina kaupassa, maksaa kaiken, tekee kaiken. Aluksi isäni piti puoliansa ja he riitelivät usein ja isä mietti eroakin. Nyt isäni on vain alistunut. Itsetunto ja kunnioitus on nollissa ja hän ei oikein enää edes välitä pitää puoliansa eikä mitään muutakaan. Hän ei taida edes enää nähdä täysin kuinka hänen vaimonsa kohtelee häntä ja että vika ei ole hänessä. On aivan järkyttävä katsoa vierestä.

      Tilanteesi vain pahenee! Ryhdistäydy ja pidä puolesi. Selvitä miksi nainen käyttäytyy niin, hakekaa vaikka apua. Tai eroa. Löydät varmasti naisen joka arvostaa sinua.

      • kauan kärsinyt

        entinen mieheni oli juuri samanlainen joten jätä tollainen ihminen ja löydä se oikea! Minulla se meniin pitkälle että yritin riistää itseltäni henkegen, koska rupesin ajattelemaan että syy on yksin minussa. nyt olen löytänyyt eämänkumppanin jokan kanssa olaan samalla aaltopituudella!!!! Elämä voi olla todella ihanaa kun sen oikean löytää!!!!! USKO!!!!


    • M47

      Lehtiä selatessani löysin juuri tähän sopivan mietelmän:

      "Niin pitkään kuin mahdollista--
      me siirrämme elämässämme eteenpäin sitä hetkeä,
      jolloin pitäisi luopua uhrina olemisesta ja ottaa vastuu itsestään"
      Tommy Hellsten

      Sopii parisuhteeseen -ja varsinkin aloittajan kuvaamaan suhteeseen!

      M47

    • tehdä loput

      sun kanssa ilman että hän tarittais saada suu niskaan että hän lähti. Hän haluan tulla jätetty, niin että hän voisi vielä mollata sinut jälkeenpäin. -Se lähti ilman syistä -Meillä oli niin hyvä, ja se meni pettämään. jne jne. Hän yrittää väsytä sinua, että sinä teke jotain paha ja että hän ei tarvii otta vastuu itte.

    • bkbk

      Toi on sita hullun lehman tautia, sita on liikkeella. Sun naisellas on aikuisian uhmaika mennyt pieleen ja nyt se kayttaytyy sua kohtaan just painvastoin kun se toivois itseaan kohtaan kayttaydyttavan. Jos se on kolmekymppinen niin se alkaa olla aika palanutta kauraa eli turha kuluttaa energiaa siihen tapaukseen enaa. Mun neuvonin on, etta panet kiertoon sen akan, hyviakin naisia tassa maassa sentaan on, ja Suomen ulkopuolella niita vasta onkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      28
      11538
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      60
      4119
    3. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      125
      3335
    4. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      201
      2655
    5. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      114
      2363
    6. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      205
      1894
    7. Sofia Virralle täydet 12 pistettä!

      Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.
      Maailman menoa
      340
      1251
    8. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäkö. Asiattomatkin kommentit saa laittaa. -🏚️
      Ikävä
      68
      1048
    9. Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?

      Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta
      Kuhmo
      20
      957
    10. Missä milloin

      Missä milloin nähdään?
      Ikävä
      65
      850
    Aihe