Seahawks VS Steelers!

Dan.Marino

Kumpi voittaa?Seahaksilla on koko kauden kovin hyökkäys peli kun taas Steelersillä on muistaakseni vasta kauden kuudenneksi kovin puolustus ja jos meinaa pysäyttää Shaun Alexanderin pitää olla kyllä kovempi puolustus.
Viimeksi kolme vuotta sitte kun vastassa oli kauden kovin hyökkäys ja kauden kovin puolustus
niin voiton vei puolustus eli Tampa Bay Buccaneers.Mutta Steelersillä onkin vasta kuudenneksi kovin puolustus ja jos vastassa on Seahawks joilla on kauden kovin hyökkäys niin ainakin paperilla homman pitäis kääntyä Seahawkseille vai miten on?Toisaalta jos pysäyttää Shaun Alexanderin pysäyttää Seahawksin,mutta ei ole helppo tehtävä pitää kurissa Alexanderia.Henkilökohtaisesti toivon että Seahawks vie voiton se olisi seuran ensimmäinen kun taas Steelerseilla niitä on jo neljä.Muutenkaan ei Steelers ole koskaan ollu mun suosikki joukkue.

10

720

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Teräksiset

      Ei yks RB kokonaista joukkuetta voi luhistaa...
      Onko tietoa miten Hasselbeck, Engram, Jackson kolmikko on toiminut kauden aikana??? Tullaanko näkemään paljon pitkiä heittoyrityksiä??? Eikös Bucsit tykkää juuri tollasesta pelityylistä ku niillä Simssin ja Gallowayn yhteistyö pelaa aika hyvin...

      Anyway... Kyllä mä edelleen Steelerssin kannalla oon...

    • B.Favre

      Jos Steelers antaa liikaa arvoa Alexanderille, niin saattaa olla, että niiden cornerbackit on jossain vaiheessa pulassa kun sytyy paljon 1 on 1 tilanteita. Jos noi tilanteet mennään kusemaan, niin aika varma TD...

      FS:llä valintojen maailma... kuinka paljon tulee kytättyä juoksua.

    • Mitenkäs on :P ?

      Kuinkas Steelerssin hyökkäys?? Jos vaikka kuudenneksi kovin hyökkäys ja kuudenneksi kovin puolustus, niin kyllä on hyvät voiton mahkut... Eikös toi puolustuksen rankingsysteemi perustu kauden kulkuun(sallitut jaardit, sallitut TD:t, interceptions, ym.)???

      • NFL-guru

        Tuo yleisimmin käytetty esim 6. kovin puolustus tarkoittaa, että kyseinen joukkue on antanut vastustajalle kauden aikana 6. vähiten jaardeja. Muita kriteerejä voivat olla päästetyt pisteet, sallitut syöttöjaardit, sallitut juoksujaardit sekä turnoverit (en osaa suomentaa). Eli joukkue voi olla vaikka toisena annetuissa pisteissä, ensimmäisenä sallituissa heittojaardeissa, viimisenä sallituissa juoksujaardeissa ja 12. turnovereissa.


    • NFL-guru

      Oma veikkaukseni on, että joukkue kumpi saa ensimmäiset turnoverpisteet voittaa. Eli jos Steelers voittaa kolikonheiton, hyökkää ensin, tekee TD:n ja sitten Polamalu katkoo Hasselbeckin niin Steelers vie.

      Mutta silti GO SEAHAWKS!

      • juippi

        Joo tuo on varmasti aika hyvä veikkaus. Tosin Polamalu ei ilmeisesti pelaa mutta joku muu sitten...


      • WR#88
        juippi kirjoitti:

        Joo tuo on varmasti aika hyvä veikkaus. Tosin Polamalu ei ilmeisesti pelaa mutta joku muu sitten...

        Hyökkäys voittaa otteluita, puolustus voittaa mestaruuksia.


    • Iron Curtain

      Veikkaan että tulee ottelusta puolustuksen juhlaa. Ei toucdowneilla mällätä. Silti meinaan katsoa ja Steelers voittaa!

    • Natrone Means

      Niinhän siinä kävi että vähemmän virheitä tehnyt voitti, kuten usein käy. Sinänsä hyvä peli, harmitti vähän Seattlen puolesta kun ei oikein onnetarkaan hymyillyt tiukoissa paikoissa. Mutta kun ei mene potkut sisään, teet virheitä juuri niissä tiukoissa paikoissa ym., on tulos nähtävissä.

      Steelersin kone yskähteli alussa aika pahastikin, mutta yksittäisillä peleillä saivat sitten tulosta aikaan. Ja nähtiin pari todella päättäväistä suoritusta Big Beniltä ja juuri se mitä toivoinkin: kunnon kikkapeli, joita Cowherin porukka aina aika ajoin esittää! Ottelun käännekohtana voidaan pitää just tota peliä.

      Pelinrakentajista huonomman pelin pelannut voitti, harvinaista kyllä. Hasselbeck heitti lähes 300 jaardia, Ben R. vain sinänsä säälittävät n. 120, heitti kaksi syötönkatkoa, mutta juoksi kyllä sitten TD:n ja paikkasi sillä esitystään.

      Mutta kyllähän mestaruuden Steelersille suo, ihan vaikka pelkästään jo Cowherille ja varsinkin Bettisille. Vanhan ajan keskushyökkääjäjyrä sai uralleen toivomansa huipennuksen - ja vieläpä kotikaupungissaan.

      • Seattle

        Kyllähän se joo se Seattlen peli niihin tyhmiin kiinnipitovirheisiin kaatui. Roethlisbergerillähän oli myös tosi huono heittoprosentti. Mutta kyllä se kokeneempi joukkue selvästi voitti. Seattle on vielä nuori ja oli ekaa kertaa Super Bowlissa eli eiköhän nekin vielä sen mahdollisuuden jossain vaiheessa vielä saa uusia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3839
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2974
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      9
      1882
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1608
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1089
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      934
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      864
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      774
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      741
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      731
    Aihe