miten voi olla näin hankalaa

luulo..

luulin että se riittää laihdutukseen,että jättää roskaruuat,sipsit,karkit,limut, herkut, pitsat, hampparit yms pois ja alkaa liikkumaan, mutta ilmeisesti asia ei olekkaan niin, vaan pitää vielä valikoida normaaliruokaakin mitä voi syödä ja mitä ei. enkä todellakaan ole siitä perillä että mitä saa syödä ja mitä ei saa ja mitä kannattaa syödä?!?! voisko joku valasta perus ruuasta että millasia pitäs syödä ja millasia ei?!

6

629

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei oikein lähde

      Vuoden alusta olen jättänyt kaikki turhat herkut, syönyt kolmen tunnin välein pieniä aterioita ja liikkunut suunnilleen joka toinen päivä, silti painoa on lähtenyt vain 1 kg. Neuvoja kaipaisin myös.

      • .....

        esim. maksalaatikossa (kaupan) on kaloreita 400 grammassa (eli siinä paketillisessa) n. 640 kcal, mutta vaikkapa 400 grammassa pinaattikeittoa vain n. 260 kcal, tai vastaavassa määrässä kasvissosekeittoa vain n. 120 kcal. Minä ainakin tulen kylläiseksi lautasellisesta pinaattikeittoa aivan yhtä hyvin kuin maksalaatikostakin, joten mielummin valitsen laihduttaessani sen kevyemmän vaihtoehdon. Näin kaloreita ei siis tule liikaa, mutta maha on täynnä :) Mutta monipuolinen ruokavalio pitää silti muistaa, ettei aina syö samaa ruokaa...
        Leipä kannattaa aina olla tummaa, ja salaattia yms pitää syödä! se täyttää mahaa ilman turhia kaloreita. Ja veden juominen on myös tärkeää :)
        Siinäpä nyt jotain ohjeita näin alkuun !:)


      • luulo..
        ..... kirjoitti:

        esim. maksalaatikossa (kaupan) on kaloreita 400 grammassa (eli siinä paketillisessa) n. 640 kcal, mutta vaikkapa 400 grammassa pinaattikeittoa vain n. 260 kcal, tai vastaavassa määrässä kasvissosekeittoa vain n. 120 kcal. Minä ainakin tulen kylläiseksi lautasellisesta pinaattikeittoa aivan yhtä hyvin kuin maksalaatikostakin, joten mielummin valitsen laihduttaessani sen kevyemmän vaihtoehdon. Näin kaloreita ei siis tule liikaa, mutta maha on täynnä :) Mutta monipuolinen ruokavalio pitää silti muistaa, ettei aina syö samaa ruokaa...
        Leipä kannattaa aina olla tummaa, ja salaattia yms pitää syödä! se täyttää mahaa ilman turhia kaloreita. Ja veden juominen on myös tärkeää :)
        Siinäpä nyt jotain ohjeita näin alkuun !:)

        mitäs jos onkin kyse kotiruuasta!? en mä ainakaan syö mitään kaupan keittoja tai kaupan maksalaatikoita vaan ihan koti ruokaa, mitä pitää suosia ja mitä karsia??


      • ....
        luulo.. kirjoitti:

        mitäs jos onkin kyse kotiruuasta!? en mä ainakaan syö mitään kaupan keittoja tai kaupan maksalaatikoita vaan ihan koti ruokaa, mitä pitää suosia ja mitä karsia??

        kotiruokia ajatellen kaikenlaiset keitot ovat hyviä :) esimerkiksi siis lihakeitto, kalakeitto yms, olettaen siis että niissä käytetty liha ei ole kovin rasvaista. Ja kasvisosekeittoakin pystyy helposti tekemään kotona, netistä löytyy googlella monia hyviä ohjeita.

        Ja ruoat yleensäkin kannattaa pyrkiä valmistamaan uunissa mielummin kuin paistinpannulla jos mahdollista, koska niin tulee yleensä käytettyä vähemmän rasvaa.

        Ja esimerkiksi tavallinen pasta sisältää paljon turhia kaloreita, kannattaa suosia enemmän vaikkapa perunaa :) olettaen siis että et suosi vähähiilarista ruokavaliota...

        Leivän päälle vähärasvaisa leikkeleitä, esim kalkkunaa tai keittokinkkua, mutta ei missään nimessä ainakaan meetwurstia! Itselleni maistuu myös paprika leivän päällä :) ja siihen levitteeseenkin on hyvä vähän kiinnittää huomiota.. niissäkin on eroja. Jos tuorejuustot maistuu leivän päällä, niin niissä on nykyään monia hyviä ja kevyitä vaihtoehtoja.

        Osoite missä on paljon hyviä ja kevyitä ruokia, ja mikä parasta, niiden sisältämät kalorimäärät myös :)=
        http://www.verkkoklinikka.fi/recipes/index2.html

        ja vielä se, että n. 70 kiloisen naisen perusaineenvaihdunta kuluttaa päivässä n. 2000 kaloria, eli se menee vaikka ei liikkuisi paljon mitään. Jos on painavampi niin aineenvaihdunta kuluttaa hieman tuosta enemmän, jos laihempi niin vähemmän. Jos tahtoo laihtua, pitää olla kalorivajetta. Laihduttajana minä syön n. 1500kcal päivässä..

        Siinäpä jotain neuvoja taas, en ole itsekkään mikään asiantuntija näissä asioissa, mutta jonkun verran olen jo ehtinyt perehtyä :)

        Toivottavasti on jotain apua.. nyt tämä tyttö menee polkemaan kuntopyörällä! :)


    • minnihiir

      ootteko ajatelleet että on ihmisiä joiden ylipaino on peräisin muusta kuin ilmeisestä herkuttelusta... eli tavallinenkin ruoka lihottaa, etenkin einekset jne.

      sanoisin että kannattaa vähentää pastan, nuudelien, riisin, perunan ja leivän syöntiä. leipää max. 2 siivua päivässä täysjyvärukiista tietenkin. pastaa on olemassa ruisversiona mihin on lisätty kuitua. riisistä tumma riisi tai pitkäjyväinen.

      jos ylipainoa on mahan seudulla, se voi viitata heikentyneeseen insuliiniin, miksi juuri edellä mainittuja hiilareita kannattaa välttää/vähentää jos on ennen tullut nautiskeltua enemmälti.

      jos harrastaa liikuntaa, on hyvä syödä proteiinipitoista ruokaa kuten lihaa ja maitotuotteita, molemmista on mahdollista valita vähärasvainen vaihtoehto.

      tärkeintä kuitenkin syödä kasviksia puoli kiloa päivässä! ja noudattaa joka aterialla ruokalautasmallia niin että kasvikset ja salaatti muodostavat vähintään puolet ateriasta, laihduttajalla kasvisten osuus voi olla suurempi, ja vastaavasta viljatuotteiden ja perunan osuus pienempi kuin yksi neljäsosa. hedelmät sopivat välipalaksi, mutta sisältävät aika paljon sokeria, joten ei hirveitä määriä kerralla.

      kannattaa tarkistaa jo kaupassa kaikesta mitä miettii ostavansa tuoteseloste, ja valita vähäkalorinen, kuitua sisältävä, matalahiilihydraattinen valmiste.

      kannattaa painottaa ruokailut aamupäivään koska aktiivisuus iltaa kohden vähenee... siis kunnollinen aamupala, päiväruoka jne. välttäkää yö- ja raskasta iltasyöntiä.

      • kysyvä ei tieltä eksy

        "riisistä tumma riisi tai pitkäjyväinen."

        Mitä iloa pitkäjyväisestä riisistä on? Tummassa riisissä on enemmän kuituja ja ravintoaineita kuin vaaleassa. Täysjyväriisissä vielä tummaakin enemmän. Mutta miten pitkäjyväinen olisi parempaa? Kun siitä on poistettu kuorikerros, niin eikös siitä ole kadonnut joka tapauksessa kaikki kuoren hivenaineet, vitamiinit ja kuidut.

        Pastasta vielä: On myös täysjyväpastaa ihan tavallisesta vehnästä, jos ei pidä tuosta versiosta johon on ruista lisätty. Ravintoaineita en ole vertaillut.

        Kiitos muuten hyvästä tiivistelmästä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia?

      Kertokaas omia mielipiteitä eutanasiaan liittyen. Onko mielestäsi oikein vai väärin ja miksi?
      Arvot ja etiikka
      11
      12436
    2. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      5
      11203
    3. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      177
      5122
    4. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      33
      3740
    5. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      196
      3564
    6. Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."

      Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss
      Suomalaiset julkkikset
      50
      3159
    7. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      109
      2894
    8. Jäit kiinni siitä

      että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky
      Ikävä
      13
      2488
    9. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      53
      2185
    10. Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin

      Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy
      50 plus
      19
      1985
    Aihe