paljonko

lihasta tulee

eli miten nopeasti lihasmassaa kertyy(gramma, kilo) jos harrastaa urheilua 5 kertaa viikossa esim. 2 kk ajan? eli tekee siis ihan kunnon treenin. ja nimenomaan naisella? kiitoksia jo etukäteen :)

7

563

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uitityy

      riippuu tapauksesta, mutta normaalisti voidaan sanoa että naisilla lihasmassaa kertyy keskimäärin viisi kertaa nopeammin kuin miehillä estrogeenituotannon vuoksi. tätä edesauttaa myös naisilla luonnostaan isompi rasvaprosentti joka toimii lihasten kasvuravinteena ja muuttuu urheilussa lähes suoraan lihasmassaksi. eli lyhyen laskelmani jälkeen saat 2kk sisällä, 5krt viikossa urheillen ja treenaillen lihasmassaa lisää noin 23.675 kiloa, ja tulet näyttämään jotakuinkin tältä: http://tinyurl.com/cutjd

      • lihasta tulee

        jess, sitähän minäkin :)


      • satua
        lihasta tulee kirjoitti:

        jess, sitähän minäkin :)

        Puhdasta lihasmassaa on mahdollista saada ilman aineita n.3-5 kg vuodessa!
        Nainen ei isoja lihaksia naturaalisti saa edes monen vuoden tiukalla treenillä.


    • Miten teet

      Miten harrastat liikuntaa ja mitä liikuntaa. 2kk on maksimisaan mahollista saada miehenä 500g ja se on hyvin.

    • pesukarhu

      200 grammaa on jo ISO saavutus joten eiköhän se sen alle mene.

    • paljon..

      Olen lukenut ihan luotettavan tahon (muistaakseni Riku Aallon) kommentin, jossa kerrottiin että mikäli on mahdollista vuoden ajan harjoitella optimaalisissa olosuhteissa (oikea ruokavalio, harjoittelun ja levon suhde) lihasmassaa on mahdollista kasvattaa 3-4 kg. Eli ei niinkään se kuinka paljon treenaa, vaan laatu korvaa määrän tässäkin asiassa, muista myös levätä!

      • pesukarhu

        Uskon, että puhdas urheilija pystyy kasvattamaan jopa 8kg lihasta vuodessa oikeissa olosuhteissa.Itse olen parhainpina vuosinani kasvattanut 6 kuukaudessa n.3-4kiloa puhdasta lihasta ja ilman lääkkeitä ainoastaan lisäravinteet apunani.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      35
      11417
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      63
      9810
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      144
      5559
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3784
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      75
      3740
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      37
      3635
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3378
    8. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      24
      3173
    9. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      63
      2793
    10. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      79
      2583
    Aihe