Mikähän logiikka

oikein on? Koko viime viikon (arkipäivinä)liikuin, söin salaatteja ja keittoja, terveellisiä välipaloja (hedelmiä) ja kuin kiusallaan vaaka näytti koko ajan samoja lukemia.

Viikonloppuna repsahdin ja söin karkkia molempina päivinä, lounaalla sämpylää (tosin ruuat kevyitä, kalaa ja salaattia) enkä kovan pakkasen takia lähtenyt hiihtämään (enkä edes viitsinyt jumpata). Olin valmistautunut katastrofiin, kun astun vaaálle. Ja mitä se näytti? Kilo oli lähtenyt pois. Ei voi olla totta! Enää jäljellä tavoitteeseen 4 kiloa! JIPPII!!!
3402
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Voisiko olla että aineenvaihduntasi reagoi niukkaan ruokavalioon pitämällä kiinni entistä tiukemmin kiloista? Ja kun sitten söitkin taas "kunnolla", se huokaisi helpotuksesta että "eipä se pula-aika alkanutkaan" ja antoi periksi.

Ihmettelen vähän kun täällä kaikki näyttävät laskevan kaloreita. Keho kun ei aina toimi niinkuin ihmisjärki. Keho pyrkii varastoimaan kun ravinto vähenee (henkiinjääminen) ja kun ravintoa saa tarpeeksi, se pystyy myös polttamaan niitä varastoituneita ("paremmat ajat, ei tarvi pihdata"). Itse uskon, että ravinnon laatu on se ratkaiseva juttu. Rasvakaan ei pysty kovin hyvin varastoitumaan ellei sen kanssa yhtäaikaisesti nautita runsaasti hiilihydraatteja. Proteiinit taas pitävät nälän pitkään loitolla, samoin kuin kuidut. Ylimääräinen hiilihydraatti taas varastoituu välittömästi rasvaksi, ellei sitä kuluteta... No tässä hieman minun mielipiteitäni..

Äänestä

Ihmettelen aina tätä että ihmiset ajattelee että painon pitää pudota muutamassa päivässä monta kiloa. Miettikää hei minkä verran te syötte! Miettikää että suklaalevy, tuo paheellisuuden ylin ilmentymä, painaa viavaiset 150 g. Siitä ei voi tulla läskiä kovin montaa kymmentä grammaa. Ja sitten yhtäkkiä normaaliruokaa vähentämällä pitäisi saada tippumaan mielellään neljä kiloa viikossa.
Viikon ruokailutottumukset alkoivat sinulla tuottaa tulosta viikonloppuna, viikonlopun ruuat näkyvät nyt alkuviikosta, ehkä. Eikä paino ensimmäisestä lankeemuksesta nouse, ehkä vain tippuminen pysähtyy. Kun ei laihduttamisessa puhuta päivän ruokailusta, vaan viikon, kahden viikon jakson tuloksista.
Toisaalta kilo painonpudotuksessa ei ole kovin paljon. Sen verran ihmisellä on helposti paskaa sisällä. Kerran käyt vessassa, ja : JEE paino putos melkein KILON. Pitää jättää sille painolle vähän normaalia vaihteluväliä ennen kuin tekee tulkintoja noususta/laskusta.

Äänestä

minullakin on takana kuukausi laihduttamista, paino oli jumahtaneena samoihin lukemiin, kunnes viime viikolla en liikkunut (tavallisesti 3-4 kertaa/viikko) muuta kuin hyötyliikuntaa ja kotijumppaa. paino oli pudonnut 2kg! :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tässä laihtumisessa kirjoitti:

oikein on? Koko viime viikon (arkipäivinä)liikuin, söin salaatteja ja keittoja, terveellisiä välipaloja (hedelmiä) ja kuin kiusallaan vaaka näytti koko ajan samoja lukemia.

Viikonloppuna repsahdin ja söin karkkia molempina päivinä, lounaalla sämpylää (tosin ruuat kevyitä, kalaa ja salaattia) enkä kovan pakkasen takia lähtenyt hiihtämään (enkä edes viitsinyt jumpata). Olin valmistautunut katastrofiin, kun astun vaaálle. Ja mitä se näytti? Kilo oli lähtenyt pois. Ei voi olla totta! Enää jäljellä tavoitteeseen 4 kiloa! JIPPII!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu