Kela perii takaisin vuokratuen siltä kuukaudelta kun työt alkavat, vaikka palkka tulee kuukauden lopussa vasta ja riittää kenties vain seuraavalle kuukaudelle. Heillä kun merkilliset laskuperusteet. Eli pitäisi maksaa koko vuokra itse vaikka rahaa ei olisi missään, tilipäivä kun on yleensä vasta jälkikäteen. En ainakaan ole kuullut että palkkaa maksettaisiin missään etukäteen. Joten sen kuukauden tulo on yleensä sama kuin ennen työn alkamistakin. Kummallista politiikkaa tässä maassa. Rokotetaan siitä että hankkii itselleen työtä????!!!!
VAROKAA PITKÄAIKAISTYÖTTÖMÄT!
18
2385
Vastaukset
- työtä saanut
sekin kun piti alkaa tämä pitkäaikaistyöttömille tämä kolmen kuukauden juttu jossa ei oteta huomioon sitä työhönmenoa ja vuokratuki on sama sen kolmen kuukauden ajalta. Sehän ei käynytkään minulle kun työ alkoi jo 1.2.2006 eikä 1.3, kun heidän mukaansa pitäisi vuokratukikin lopettaa heti kun työ alkoi, koska palkka vähän yli tonnin kuussa. Elikäs jää käteen ihan yhtä paljon kun työttömänä ollessa kun haki soskusta tuen. Joten persiille menee jos töihin menee, eipä paljoa kannata. Turpiin tulee vaan valtiovallan taholta, eikä muuta. Oikea rangaistuslaitos koko Kela. Ja arvatkaapa kestikö päätöksen saaminen yhtä kauan kuin jos olisi ollut saamisia? Ei todella, viikossa tuli uhkauskirje ja takaisinperintä ilmoitus. Että osaa se olla nopeaa toimintaa näin päin Kelalta.
Törkeyden huippuna pidän kyllä tuota perintä järjestelmää, kun tulot ovat tässä kuussa kuitenkin samat kuin viime kuussakin. - Työmarkkinatukimies
Niin nyt vielä mutta maaliskuun alussa (1.3.06 alkaen) tuo muuttuu niin että vasta kolmen kuukaukauden kuluttua tehdään asumistuen tarkistus, eli yleensä se lakkautetaan.
Eli minä pitkäaikaistyötön "menen" töihia aikaisintaan maaliskuussa, oho se onkin jo ensi kuuussa.- Työmarkkinatukimies
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=121&conference=4500000000000021&posting=22000000012169975
ja maksettua asumistukea ei peritä takaisin. - Tampereella
Työmarkkinatukimies kirjoitti:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=121&conference=4500000000000021&posting=22000000012169975
ja maksettua asumistukea ei peritä takaisin.Siinähän tuli selitys, miksi Tampereen työvoimatoimistossa tuli kiire osoittaa minulle työllistämistukipaikkaa, että ehtivät saada minut ennen maaliskuuta töihin... ...kyllä tässä tulee ihan tippa linssiin, kun niin tunnollisesti ovat työvoimavirkailijat auttamassa työtöntä ihmistä.
- SO?
Eiköhän tilanne nyt ole kuitenkin se, että jos ylipäätään menee töihin niin tuollainen nyt on pieni paha. Jos niin lyhytaikainen ja pieni työkeikka on, että tuo tuottaa ongelmia niin eiköhän koko työ kannata jättää väliin.
- persnetto
... kyllä joissain tapauksissa kannattaa ottaa vaikka karenssi.
- Esmo
persnetto kirjoitti:
... kyllä joissain tapauksissa kannattaa ottaa vaikka karenssi.
"Kannattaa ottaa karenssi..." Siis jumalauta laiskat loiseläjät, suomalainenhan menee töihin, jos mahdollisuus tienattuun leipään on olemassa, eikä paskanajauhanna mitään karenssin ottamisesta. Tommosilla vellihousuilla mitään rotia. Hyi vittu.
- persnetto
Esmo kirjoitti:
"Kannattaa ottaa karenssi..." Siis jumalauta laiskat loiseläjät, suomalainenhan menee töihin, jos mahdollisuus tienattuun leipään on olemassa, eikä paskanajauhanna mitään karenssin ottamisesta. Tommosilla vellihousuilla mitään rotia. Hyi vittu.
... menevät töihin saadakseen alemman toimeentulon kuin työttömänä. Ei työ mikään itseisarvo ole vaan se on alumperin keksitty siksi että siitä on taloudellista hyötyä. Systeemissä se vika on eli kannustusloukkuja on edelleen.
Moraali on valitettavasti hävinnyt tästä yhteiskunnasta jo aikoja sitten. Etkös ole huomannut?
- yuilylyullö
"Eli pitäisi maksaa koko vuokra itse. Kummallista politiikkaa tässä maassa."
On se kummallista, ihan ITSE pitäisi vuokransa maksaa. Hui kauheeta mitä vääryyttä! Muittenhan se pitäisi maksaa, ei kai sitä itse nyt...
MAKSA ITTE VUOKRAS SAATANAN PUMMI, NIIN MINÄKIN OLEN AINA TEHNYT!- setä sanoo
hehe. tapelkaa ni saatte tupakin
- kaikenlaisia...
voi kiesus sentään, mennään töihin ja kauhistellaan kun sitten maksetaan edelleen vuokra itse. Eiköhän se nyt ole sentään vähintä, että itse oman katon päänsä päällä maksaa.
Kaikenlaisia näemmä. Alla olevan lainkohdan perusteella kannattaa aloitta työt alkukuusta mutta ei ensimmäisenä (arki)päivänä ja edullisita on jos pätkätyö päätty loppukuusta. Myös vuositarkistuksen ajankohta kannataa ottaa huomioon. Samoin palkka ja pätkätyön pituus.
Esim1. Pätkätyö 6 kk,aika 7.2-6.8, palkka enintään 1100€/kk. Vuositarkistusajankohta syys -tammikuu. Ei vaikuta yhtään asumistukeen.
Esim2.Esim1. Pätkätyö 6 kk,aika 7.2-6.8, palkka enintään 1100€/kk. Vuositarkistusajankohta helmi- elokuu. Vaikuttaa asumistukeen seuraavasti: Asumistuki poistuu kokonaan maalis- elokuulta tai vaihtoehtoisesti pienentyy huomattavasti koko vuodelta.
Nuo vaihtoehdot kannattaa laskea itse ja sen mukaan tehdä joko asumistuen lakkautusilmoitus tai välitarkistushakemus. Kelan virkailijoita ei pidä uskoa, he kun yleensä ehdottavat huonmpaa vaihtoehtoa. Minua jekuttivat tuossa asiassa sillä seurauksella, että vaikka pätkätyö loppui jo joulukuussa ja valitus on tällä hetkellä tarkistuslautakunnassa. Riitely asumistuesta jatkuu pahimassa- todenäköisessä tapuksessa jonnekkin ensivuoden puolelle ja lopullinen ratkaisu syntyy vasta todenäköisesti vakuutusoikeudessa.
Kannustavia pätkätöitä?
"Asumistukilaki 4.6.1975/408
------
5 LUKU
------
15 § (16.6.2000/582)
Asumistuen määrä tarkistetaan:
1) jos ruokakunnan pysyvät kuukausitulot ovat nousseet vähintään 300 euroa tai alentuneet vähintään 160 euroa; (20.8.2004/797)
2) jos ruokakunnan käytössä olevasta asunnosta aiheutuvat 6 §:ssä tarkoitetut ruokakunnan maksamat asumismenot muuttuvat vähintään 50 euroa kuukaudessa; (14.6.2001/542)
3) jos ruokakunta vaihtaa asuntoa tai asunnon hallintamuoto muuttuu;
4) jos ruokakuntaan kuuluvien henkilöiden lukumäärä muuttuu pysyvästi tai jos ruokakunta ottaa alivuokralaisen taikka luopuu alivuokralaisen pitämisestä;
5) jos ruokakuntaan kuuluva, samassa asunnossa asuva henkilö aloittaa opinnot, joiden perusteella hän on oikeutettu opintotukilain mukaiseen asumislisään tai hän muutoin tulee oikeutetuksi asumislisään taikka jos samassa asunnossa asuvan 1 §:n 3 momentissa tarkoitetun opiskelijan oikeus asumislisään päättyy; tai
6) kun asumistuen alkamisesta tai edellisestä tämän momentin mukaisesta tarkistamisesta on kulunut vuosi.
Jos asumistuki alenisi, asumistuen määrää ei kuitenkaan 1 momentin 2 kohdassa tarkoitetussa tapauksessa tarkisteta asumismenojen nousun perusteella, ellei myös pysyvissä kuukausituloissa ole tapahtunut 1 momentin 1 kohdassa tarkoitettua muutosta.
Asumistuki tarkistetaan 1 momentin 1 kohdan nojalla sen kuukauden alusta, josta muuttuneita tai uusia tuloja ansaitaan koko kuukaudelta, 2 ja 3 kohdan nojalla sen kuukauden alusta, josta muuttuneita tai uusia asumismenoja maksetaan koko kuukaudelta, 4 kohdan nojalla olosuhteiden muutosta seuraavan kuukauden alusta ja 5 kohdan nojalla sen kuukauden alusta, josta oikeus asumislisään alkaa tai sitä kuukautta seuraavan kuukauden alusta, jona oikeus asumislisään päättyy. Asumistukea ei kuitenkaan koroteta takautuvasti kuin enintään hakemiskuukautta edeltävältä kuukaudelta. (20.8.2004/797)
Jos 1 momentin 1 kohdassa tarkoitettu asumistuen määrän tarkistaminen johtuu siitä, että ruokakunnan jäsen työllistyy saatuaan välittömästi ennen työllistymistään yhdenjaksoisesti vähintään vuoden ajan työttömyysturvalain (1290/2002) mukaista peruspäivärahaa tai työmarkkinatukea, tulojen noususta johtuva tarkistus tehdään kolme kuukautta myöhäisemmästä ajankohdasta kuin se muutoin 3 momentin mukaan tehtäisiin. (22.12.2005/1185)
L:lla 1185/2005 lisätty 4 momentti tulee voimaan 1.3.2006."
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1975/19750408- Mitä Äksyin Ämmä
hakijan jokseenkin säännöllisten tulojen muuttumista tietynsuuruisella, asumistukipäätökseen kirjatulla summalla, ennen kuin tukea tarkistetaan? Toki satunnainen suurehko tulokin aiheuttaa asumistuen tarkistuksen ja pitää ilmoittaa mutta pitääkö asumistuen saajan ilmoittaa satunnaiset, lyhytaikaisiksi tietämänsä muutokset työtilanteessaan?
En neuvo tässä ketään enkä mitään mutta ehkä kannattaa ilmoittaa muutos tuloissa vasta sitten, kun palkka on tullut. Perikööt sitten takaisin jo saaduista tuloista!
Ja jos asia todella on niin, että asumistuki vähenee ennen, kuin sen saaja on todellisuudessa saanut ensimmäistäkään, asumistukea vähentävää palkkaansa, niin silloin tilanne saattaa olla niin hassu, ettei pitkäaikaistyöttömän kannata ottaa vastaan kyseistä työtä.
Miten muuten työvoimatoimikunta tässä asiassa reagoi: määrätäänkö työttömälle karenssi, koska hän kieltäytyy työstä, jota hänellä ei ole varaa ottaa vastaan?
Kun näitä keskustelupalstoja seurailee, alkaa tuntua siltä, ettei työttömän ja vähävaraisen kannata olla oma-aloitteinen. Kaikesta omasta toiminnasta tuntuu lankeavan sanktioita, joiden olemassaoloa ja sovellusalueita lakia ja viranomaiskäytäntöä tuntematon ns. tavallinen pulliainen ei tiedä mutta joista viranomaiset mitä ilmeisimmin olettavat hänen olevan selvillä.
Toivottavasti olen väärässä tässä viimeisimmässä kappaleessa kertomassani asiassa, olenhan?!Valitettavasti olet ihan oikeassa. Lakiviidakko on todella monimutkainen ja sitä tulkitaan melko vaihtelevasti yleensä niin, että tuen hakija kärsii. Näin on, koska halutaan salata töihin päässeltä se, ettei yleensä koko hommasta jää mitään käteen tai ainakin käteen jäävä taloudellinen hyöty on paljon pienempi kun se aluksi näyttää. Näitä myöhemmin tulevia takaisnperitöjä, joita tulee lähes aina ei työkkärin tarvitse kuitenkaan ottaa huomioon.
Lisäksi mahdollisesti tulee vielä työnanatajan tulkinnat työehtosopimuksesta ja palkanmaksun viivyttely, sekä viivyttely tilinauhojen ja työtodistusten antamisessa.
Eli loppujen lopuksi kun kaikki paperisota pätkätyön jälkeen on käyty läpi, niin pätkätyöläinen sitten vasta huomaa jos osaa laksea, ettei hommasta hyötynyt paljoakaan ja joskus ei mitään.
Siinä syitä miksi homma on tahallaan tehty noin monimutkaiseksi.
- Imatralainen
AIVAN! Jos ihmisellä on vähänkin varaa, tulisi vuokrat ym. maksut maksaa ensin. Olenkin ollut aina sitä mieltä, että poistetaan kaikki asumis ym. muut tuet ja annetaan ne sosiaalihuollon maksettaviksi. Silloin pysyisi jollakin kontrolli, tässä tukiviidakossa.
- perusteella
Laskuja ei missään nimessä kannata maksaa, sillä sosiaalitoimistossa tulkitaan lakia siten, että ensin ostetaan ruoka, vaatteet ja muut perusosaan liittyvät asiat ja sen jälkeen vasta maksetaan laskut.
Kun menee maksamaan ensin laskut, niin katsotaan ettei ole tarvetta perusosaan, koska ylimääräistä rahaa riittää käytettäväksi jopa "toisarvoisten" laskujen maksamiseen.
"Ei sen vuokran maksamisen kanssa ole niin väliä..." "Ei opintolainaa tarvitse maksaa takaisin."
- Ota selvää
Ensiksikin pitää tietää asia, ennen kuin voi toimia, Kelan suhteen erityisesti. Voit saada toimeentulotuen ko. palkattomalle ajalle vuokraan, mikäli joudut maksamaan sen Kelalle takaisin, mutta vain siinä tapauksessa, että älysit hakea sitä ennen kuin saat palkan. Toimeentulotuki lasketaan myöskin aika mekaanisesti joka kuukausi niin, että jokainen periaatteessa saa tietyn minimin. Ota selvää, jos et tiedä.
- mie vaan
sellaisista asioista joista ei tiedä mitään etukäteen mistä pitäisi ylipäätään ottaa selvää.
Muutoin tämä kolmen kuukauden etu ei koske sitten niitä pitkäaikaistyöttömiäkään, jotka ovat olleet vaikkapa tunnin/päivän työssä tämän 500pv:n aikana. Pitää olla ollut ihan tekemättä yhtään mitään se koko aika. On taas sellainen julkisivun kiillotus tehty, näyttää päällepäin hyvälle. Mutta, mutta, ei koske sitten kuitenkaan kaikkia pitkäaikaistyöttömiä kuitenkaan. Näitä aina silloin tällöin tulee esiin kun jokin puolue haluaa kiillotella likaista pintaansa. Tuskinpa monia koskee tämä laki, aina löytyy jotain millä tuo asumistuki saadaan evättyä. Kunhan taas tehtiin tärppi, että josko se pitkäaikaistyötön saisi työpaikan hankittua kun laitetaan pikkasen porkkanaa näytille. Ja kepillä sitten persuuksiin niin että paukkuu!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia?
Kertokaas omia mielipiteitä eutanasiaan liittyen. Onko mielestäsi oikein vai väärin ja miksi?1112436Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä511193Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1775122Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa323734Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1963564Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss503159Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1092884Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky132468Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie532185Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy191975