TV jossa digisovitin --> tarvitaanko enää digiboksia

repaleita

On mietinnässä pari vuotta vanhan Euroline digi(rupu)boksin dumppaaminen ja vaihto ehompaan. TV:nkin elinkaari lähenee loppuaan, joten eiköhän parin vuoden päästä taulutelkuissa ole jo vakiona digisovitin sisäisesti. Onko siten mieltä enää pistää rahaa kiinni kovalevylliseen digiboksiin vai kannattaisiko hommata perusboksi, jonka jatkeeksi tulisi tallentava dvd kovalevyllä? Niinpä myöhemmin, kun TV-simahtaa, olisi käytössä siiten digi-tv tallentava dvd koviksella. Mitä ominaisuuksia tulisi tuossa talentavassa DVD:ssä olla tuota skenaariota silmällä pitäen?

5

786

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oksa

      Odota vielä sen aikaa,että markkinoille tulee DIGITAALISELLA virittimellä varustettu tallentava dvd-soitin,niin kaikenlaiset boksit voi nakata sen jälkeen hevon kuuseen.Digi-tv:n toki tarvitset.Tietty kauppiaat haluaa ensin myydä maan täyteen digisovittimia,sen jälkeen vasta aletaan myymään em.digi-dvd:tä.Kauppa se on nimittäin mikä kannataa!

      • repaleita

        > Odota vielä sen aikaa,että markkinoille tulee
        > DIGITAALISELLA virittimellä varustettu
        > tallentava dvd-soitin,niin kaikenlaiset
        > boksit voi nakata sen jälkeen hevon kuuseen.

        Mutta
        1)jos nykyisin jo digisovitinten kanssa on jo niin paljon ongelmia (esim. tekstitykset) ja
        2) dvd-tallentimet ilmeisesti toimivat kohtuullisen hyvin
        niin
        3) eikö 1 2 yhdessä ole jälleen ongelmatapaus?
        ja hintaakin sillä lienee alussa suolaisesti...


      • olet seurannut

        "Odota vielä sen aikaa,että markkinoille tulee DIGITAALISELLA virittimellä varustettu tallentava dvd-soitin,niin kaikenlaiset boksit voi nakata sen jälkeen hevon kuuseen."

        keskustelua, niin tiennet että aidolla
        digivirittimellä varustettu tallentava DVD
        ei ole tekninen vaan poliittinen ongelma.

        Nimittäin kaikki ohjelmantuottajajärjestöt
        ovat sitä mieltä että sitten vasta piraattikopiointi räjähtää käsiin.

        Joten aikaa voi mennä, ja lopuksi sitten
        homma jotenkin ryssitään.


    • Hanna K ins.

      Älä osta enää mitään paskaa. Itse ostin digibox:in kovalevyllä ja ongelmia koko ajan, maahantuojaa ja myyjäliikettä ne ei paljon kiinnosta. Päisvityssofta vaan ei valmistu.

      • Digger

        Älähän nyt yleistä. Kun hankkii kerralla kunnon boksin (= Topfield eli Procaster), voi olla kokolailla tyytyväinen.

        Toki kunnon rauta maksaa, mutta elämä on...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      122
      3044
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      35
      1425
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      104
      1289
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1037
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1017
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      133
      1008
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      947
    8. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      747
    9. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      733
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      712
    Aihe