Kappas, löytyi tuollainenkin:
http://www.ihmisoikeudet.net/Lakijaturva/lakijaturva_3_2_a.html
Jo aiemmin on tälläkin palstalla kerrottu YK:n ihmisoikeuksien julistuksen ja EU:n ihmisoikeussopimuksen vaativan tekijöille oikeaa palkkaa työstä.
Ylläolevassa linkissä on TSS-sopimus, jonka senkin Suomi on ratifioinut. Siinä siis valtiomme sitoutuu takaamaan mm. ilman mitään rajoitusta saman palkan jokaiselle samanarvoisesta työstä, sekä "oikeuden hankkia toimeentulonsa vapaasti valitsemallaan tai hyväksymällään työllä".
Kannattaa vilkaista muitakin kohtia, ja tehdä vertailuja nykyiseen käytäntöön.
Valtiovallan edustajamme näyttävät kouhottavan riemumielin allekirjoittamassa kultakynät savuten milloin mitäkin sopimusta milloin missäkin maailmankolkassa. Päälle on sitten niin kiva kiskaista kristallilaseista skuuppaa ja tuntea olevansa hyvä ihminen.
Mites, hei, kun tavallisen kansan mielestä tämä ei riitä. Kun niitä sopimuksia ja sitoumuksia pitäisi myös noudattaa ja toteuttaa käytännössä. Jokohan alkaisi olla aika viritellä jonkinlaista yhteistyötä sen valvomiseksi, etteivät nämä sitoumukset jää vain poliitikkojen julkisivun kultaamisiksi - että niistä kannettaisiin myös niiden vaatima vastuu?
Kultakynät savuaa
1
232
Vastaukset
- sivistysvaltio
Koulussa opetettiin, että suomi on sivistysvaltio ja kuinka hyvä sosiaaliturva meillä on. Siinä meni muutamia vuosia propaganda-oppeja uskoen - ennenkuin itse alkoi "ajattelemaan".
Suomi allekirjoittelee noita ihmisoikeusjulistuksia ja kaikki on hienosti paperilla.
Käytännössä suomessa sairailla, eläkeläisillä, työttömillä, pienipalkkaisilla tai lapsilla ei ole mitään ihmisoikeuksia tai lain suojaa. Toki teoriassa laki suojaa kaikkia, mutta kuka valvoisi lain noudattamista? Kyllähän meillä on näitä valvovia virkamiehiä, mutta tekevätkö he muuta kuin nostavat "hyvin ansaitun" palkkansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1254793Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa113459Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1283231Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss282686Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu822414Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy181793Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo91414Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1201283Minkä kouluarvosanan 4-10 annat Beck-leffoille?
Vähiin käy ennen kuin loppuu... Beck-elokuvia on tullut tv:stä jopa 2-3 viikossa. Nyt leffojen esitystiheys on muuttunut101249Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky41218