Kumpi koko parempi? (Apua!)

farkuissa

Olen löytänyt todella kivat farkut, mutta pienempi koko puristaa jonkin verran, ja seuraava koko on hieman turhan löysä.

Kummat kannattaisi ostaa? Venyvätkö vai kutistuvatko farkut? (siis kumpaa tapahtuu enemmän?)

5

1388

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • %%%

      Pesun jälkeen farkut on aina ihan piukkana, mutta päivän käyttämisen jälkeen löystyvät kyllä, ja ajan kanssa vielä lisää.

      Koita istua uusien farkkujen kanssa - jos et pääse kunnolla istumaan, niin sitten isompi koko. Muuten farkut saavat mielestäni olla uutena melko piukat - venyvät sitten kyllä.

      Silläkin on merkitystä, että kuinka usein peset vaatteita. Jotkut pistää pesuun yhden käytön jälkeen, jotkut pitää viikon. Jos niitä koko ajan kutistaa pesussa, niin väljyys ei tule ongelmaksi, jos taas pesee harvoin, niin loppuviikosta housut on jo liian löysät.

    • emilia

      Kannattaa ottaa se pienempi koko. Jos farkuissa stretsiä, niin löystyvät hieman joka pesussa. Näin on minua farkkuostoksillani myyjä neuvonut.

      • saman ohjeen

        eli jos yhtään stretsiä farkuissa, ota pienemmät. Muussa tapauksessa (farkut oikeaa kovaa denimiä) ota isommat.


      • Aloittaja
        saman ohjeen kirjoitti:

        eli jos yhtään stretsiä farkuissa, ota pienemmät. Muussa tapauksessa (farkut oikeaa kovaa denimiä) ota isommat.

        Joo, kyllä niissä taitaa jonkin verran stretsiä olla. Ne on sellaset tummansiniset Espritin suorat farkut.


    • fakta homma

      osta ehdottomasti ne piukeemmat. Ite otin ihan vähän reilut ja perin päivän päästä ne oli niin löysät ettei pysy jalassa kun tiukalla vyöllä. Myyjäkin sanoi että ota ennemmin pienemmät mutta minä en uskonu..Vaan olisi kannattanut!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      924
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe