Salibandyn aloitus?

...

Voiko pelaamista enää alottaa 17-vuotiaana? Olen siis tyttö ja olis kiva alkaa pelata (esim. Erä) mutta näyttää vähän siltä että olis pitänyt alottaa jo ajat sitten. Futiskin menis, mutta siinä varmaan sama juttu. Aerobicit vähän tympii :

14

5586

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ertert

      Aina voi aloittaa, kannattaa vähän kysellä joukkueista miten pelaajia tarvii jne.. salibandy foorumeilla eri paikoissa kannattaa myös udella

      • jjojojojojjojuihuhbu

        Koskaan ei oo liian myöhäiatä alottaa.


      • ...

        Mut jos ei oo koskaan pelannu ja hakee vaikka johonkin jengiin joka on säbäilly jo jonkun aikaa, niin eikö siinä ole aika iso tasoero?


      • bunbau
        ... kirjoitti:

        Mut jos ei oo koskaan pelannu ja hakee vaikka johonkin jengiin joka on säbäilly jo jonkun aikaa, niin eikö siinä ole aika iso tasoero?

        vaik ei olis koskaa harrastanu ni voi mennä eka lakeis kurssille ja siel oppii perus asiat ja sit voi hakee johonki joukkueesee.


    • jukenukem

      Joo itekkin haluasin aloittaa esim. sählyn pelaamisen mahdollisesti jossai puulaakiseurassa. Olen 20-vuotias poika ja en sen vakavammin ole koskaan mitään harrastanut, vaikka ehkä halua olisi ollut. Onkohan Jyväskylässä mitään mahdollisuuksia moiseen? Laji voi kyllä olla joku muukin mutta tuntuu että ei oikein löydy kuin pennuille noita.

    • pelaajaa

      suurimmalla osasta seuroista on joukkueita, jossa on aloittelijoita ja kun kehityt niin pääset aina parempaan jengiin.

    • piazzollatar

      Salibandyn voi tietty aloittaa vaikka viiskymppisenä tai sitäkin vanhempana.

      Kannattaa ottaa yhteyttä esim. paikallisiin seuroihin. Niistä usein osataan ohjata eteenpäin mikäli ko. seurassa ei ole toimintaa alemmilla sarjatasoilla. Jotkut joukkueet pitävät draft-tilaisuuksia näin keväällä ja toisiin pääsee mukaan myös kauden aikana. Ei kannata ihan korkeimmalle sarjatasolle pyrkiä vaan aloittaa sieltä kauempaa. Silloin ei ole haittaa kokemattomuudestakaan. Kukaan ei ole seppä syntyessään! Se kannattaa muistaa. Ja siksihän sitä harjoitellaan että opitaan.

      Nyt vain rohkeasti puhelin kouraan tai sähköpostia lähettämään. Pieniä seuroja on pilvin pimein Suomessa joten takuulla kaikille halukkaille pelipaikka löytyy jostain!

    • Kokemusta on

      Omakohtaista kokemusta on... päätimme perustaa joukkueen vajaa kaksi vuotta sitten. Saimme kasaan vajaa parikymmentä tyttöä ja aloitimme puolen vuoden palaamisen jälkeen pelaamaan sarjassa, B-tytöissä. Sarjassa oli kovatasoisia joukkueita mutta pärjäsimme alkukankeuden jälkeen hyvin ja sijoituimme omassa sarjassamme kuudenneksi kun osallistujia oli kahdeksan joukkuetta. Nyt sarja loppui ja erästä pelaajisjtamme pyydettiin pelaamaan aikuisten sarjaan superykköseen.
      Tämä osoituksena siitä että koskaan ei ole liian myöhäistä jos vaan halua oppia ja innostusta riittää. Meidän joukkueemme salaisuus oli kuitenkin joukkueena palaaminen.

    • Peltomyyra

      Hei mulla on sama ongelma! Olen 17 ja haluaisin aloittaa. Pitäs varmaa kerätä ryhmä joka on saman tasoinen (aloittelija) ja sitten etsiä valmentajaa :) Ei vaa oikee löydy tarpeeks kiinnostuneita täältä peräkylästä ainaskaa :/

      • pekaa

        meillä päin löytyy niin sanottu "höntsä" vuoro johon jokainen voi mennä kerran viikossa pelailemaan. Tuosta on hyvä aloittaa ja lähteä sieltä ponnistamaan ylöspäin


      • salibandytyttö
        pekaa kirjoitti:

        meillä päin löytyy niin sanottu "höntsä" vuoro johon jokainen voi mennä kerran viikossa pelailemaan. Tuosta on hyvä aloittaa ja lähteä sieltä ponnistamaan ylöspäin

        salibandy.net -sivustolta löytää alueensa seurat. Jos haluaa sarjatasolla pelata, niin kannattaa kysellä alasarjojen joukkueista. Tytöissä Erä on niitä hyviä - mutta Helsingissä on monia muitakin joukkueita. Kannatan enemmän muista kysymistä, koska jos Erään pääsisikin, niin tuskin pelaamaan peleihin kuitenkaan.
        Jyväskylästä nelos- ja vitosdivarissa on useita joukkueita. Kannattaa etsiä tuolta salibandy.netistä sisä-suomen puolelta.
        Joukkueen perustaminen on melko vaikeaa, eli suosittelisin ensin pelaamaan esim. kauden lähikunnan joukkueessa, jos omasta kyläpahasesta ei löydy. Jos on tarpeeksi innostunut, niin kyllähän sitä muutamia kymmeniä kilometrejä jaksaa mennä. Itse kävin useita kausia junnuna 50 km:n päässä harjoituksissa. Nykyään kyllä luulen että vaikka missä asuisi, tuota lähempää löytyy joukkue.


    • L4ur44

      sama juttu mulla mutta olen 18

    • sb vanhus

      Aina voi aloittaa,iällä ei ole merkitystä vaan asenteella.
      Itse aloin höntsäilemään 18 vuotiaana kerran-kaksi viikossa ja nyt 40vuoden iässä aloitan ensimmäistä kertaa kilpasarjassa (aikaisemmin ei ollut ajan puutteen vuoksi mahdollista).

    • Anonyymi

      Voinko aloittaa salibandyn jos olen 11v

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      58
      3683
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      71
      3055
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      52
      2243
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      12
      1409
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      63
      1188
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      80
      1078
    7. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      941
    8. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      23
      921
    9. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      55
      915
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      47
      902
    Aihe