naisen logiikalla ei pysty päättämään isoista asioista sillä on parempi että mies ottaa perheessä johtajan roolin ja kaikki on sen jälkeen onnellisempia.
naiselle ei valtaa
18
1237
Vastaukset
- ota ero ja osta koira
niin voit päättää minkä merkkistä muonaa syötte ja mitä kanavaa telkkarista katselette. Ulosmenoaikojen suhteen saatat joutua joustamaan hänenkin kanssa asuessasi.
Jos ei tuo kuitenkaan ole tulevaisuuden tavoitteesi, niin varo ettei naisesi vaan näe tuota kirjoitelmaasi. ;) - kerrankin
mies puhuu asiaa.Sehän ontäysin selvää ettei naaisten rajoitetulla aivokapasiteetilla pysty mitään suurempia linjoja vetpämään,jäähän heille toki,tiskaaminen ruoan laitto jaa pyykkääminen.Hehän ovat luotu siihen hommaan ja pitävät siitä kun voivat palvella miestä.
- kertaalleen
ja kerro millä aivokapasiteetilla sinä sen kirjoitit. Oli nimittäin niin monta kirjoitusvirhettä, että ainakaan sinun vaimonasi en antaisi sinun päättää isoista asioista...
- osa
naisista tosin saattaa olla älykkäämpiä.... kuten minä. Heh. Mitäs sitten tehdään.
Kyllä miehissäkin tyhmiä on, voi voi.... - Waimo
Just noin mekin ajattelimme. Siksipä päätimme, että mieheni hoitaa isot asiat ja minä pienet asiat.
Nyt on yhteiseloa takana jo kolmattakymmentä vuotta. Eikä isoja asioita ole vielä tullut.- :)))
Juuri näin!!
- orange-x
Ja tämän viisaan tunnelmapalan meille tarjosi herra Tohvelisankari, nyrkin ja hellan välistä, oletan :D
- kokemusta
oletit naisen logiikalla väärin
seuraappa ympärillesi niin huomaat että jos naisella on valta perheessä niin hän on tyytymätön elämäänsä.
sitä vois pohtia mistä tämä johtuu ??? - Marleena
kokemusta kirjoitti:
oletit naisen logiikalla väärin
seuraappa ympärillesi niin huomaat että jos naisella on valta perheessä niin hän on tyytymätön elämäänsä.
sitä vois pohtia mistä tämä johtuu ???Ratkaisu tuohon ongelmaan on se, että nainen hoitaa ne naisellista otetta eli älyä vaativat hommat, kuten raha-asiat ja tärkeiden päätösten tekemiset. Mies puolestaan tekee ne "miehen työt", kuten siirtää kaapin naisen osoittamaan paikkaan, tienaa rahat, kokkaa, tiskaa jne. Mutta jotta nainen ei tuntisi tyytymättömyyttä liikaan valtaansa, hän voi halutessaan määrätä miehensä alistamaan itseään makkarissa. ;)
- kaikilla on oikeutensa
riippuu vähän naisesta. Minun perheessä se ei kyllä onnistu, tasa-arvo tai ei mitään.
Taitaa olla sulla jotenkin aika antiikkinen kasvatus. No tiedoksi vain, että tällä vuosituhannella se on vanhanaikaista. Et tunne naisia yhtään, vain kuvitelmia ja stereotypioita.
Kasvahan vähän vielä. Sitäpaitsi minun valtaani minun ratkaisuihini ei voida ottaa pois, en minäkään silti yritä ottaa mieheltä sen oikeuksia pois. Molempi parempi. - johanna..
Yllättävä kyllä mun on vastattava, että ap. puhuu asiaa, vaikka nainen olenkin! Olen jo vuosia seurannut vamhempieni eloa ja tullut tähän päätökseen. Äitini on pirttihirmu, joka kaipaa vierellen vahvaa miestä tarvittaessalyömään nyrkkiä pöytään. Valitettavasti hän ei ole itse näe asiaa ja on tyytymätön nössö miehensä kanssa. Mies kannattelee vaimoa ja antaa perheelle turvaa rakentamalla rajoja myös vaimolle.
- Epeli.
Mies ottaa kantaa isoissa asioista ja nainen voi päättää pikkuasioista.
Isoja asioita:
- globaalit ilmiöt ja niiden spekulointi
- maailmanpolitiikka ja sen ilmiöiden ihmetteleminen
Pikkuasioita:
- talonhankinta/myynti
- auton hankinta/myynti (myös merkin valinta)
- perheen pyörittämiseen liittyvät asiat lapset
- muutto paikasta toiseen
- yhteiset lomamatkat
- kotimaan politiikka ja äänestyskäyttäytyminen
Mies voi ilmaista mielipiteensä seuraavista asioista kysyttäessä, mutta sen voi jättää huomiotta, jos nainen näin tahtoo:
Miehen mielipiteen ilmaisuvapaus kysyttäessä:
- kodin remontointi
- keittiöremontin ajankohta
- pesuhuoneremontti
- sisustukseen liittyvät asiat
- naisen vaatetukseen liittyvät asiat
- ruokatottumukset
- harrastukset
- ystävien kanssa meneminen
Miehen vapaa päätäntävalta:
- alushousujen koko(mallin päättää nainen)
- auton pesu(ajankohdan päättää nainen)
- kaikkien kotitöiden tekeminen, eli aloituspäätös, ajankohdan päättää nainen
Yhteinen päätäntävalta:
- toimitaan naisen mielen mukaan, johon mies mukautuu(vaihtoehdoton) - joo
toimii näin että nainen on miehelle alamainen ja mies kunniotta naista kaikessa.
- mietityttää
Jokaisella on vahvuutensa. Meillä mies pitää rahankäytölliset asiat paremmin kunnossa kuin minä, ja rajoittaa vähän ylisuuria kuvitelmiani remontin helppoudesta tms. =) Mutta kun mies koostaa ruokavalionsa pussimuussista ja coca colasta eikä ole kolmenkymmenen vuoden ikään mennessä oppinut, että pyykkiä kannattaa pestä ENNEN kuin kaikki puhtaat sukat / alushousut ovat loppuneet, en kyllä uskaltaisi laskea kaikkea päätösvaltaa hänen käsiinsä...
- flammableheart
Sinä varmaan ainakin.
- hyvin paljon
Meil ainakin asia etenee niin, että nainen ehdottaa asioita ja mikäli koen ne fiksuiksi niin ne sitten toteutetaan. Jokaiseen jonninjoutavuuteen nyt ei voi lähteä mukaan ja silloin vaimoke ymmärtää kun ne järkevästi perustelee. Hyvin on menny jo pitkän aikaa. Meidän perheessä ainakin se valta on minulla eikä sen kanssa ole mitään ongelmia ollut, vaikka kumpikin ollaan voimakastahtoisia ihmisiä. Riidellään kyllä, mutta riidat sovitaan.
Ainakin toi oma eukko-kultani häsää aina välistä vähän turhaa, ja ymmrtää sen itsekkin. Sitten pitää vaan todeta et otappas nyt rauhallisesti ja mieti uudestaan. Asioista keskustellaan ja perustellaan, sit riidellään, ja sit ymmärretään. Kuitenkin yleensä minun sana on lopullinen. En tiedä miks, mut niin se vaan menee. Kumpiki on tyytyväisiä, asiasta on puhuttu ja näin se homma vaan luonnostaan toimii.
Sen viel sanon et sovinisti en ole enkä vaimonhakkaajaksi halua. Meiän perheessä arvostetaan ja kunnioitetaan toista ja sen mielipiteitä. Kuunnellaan ja sit myönnetään ku oltiin väärässä, puolin ja toisin. Kyllä sitä meikäläinenki muutaman kerran on ehtiny väärässä oleen tän elämän aikana, ei montaa kertaa mut jokunen. Emäntä kyllä tietää et sit sanon anteeksi ku väärässä oon. Ehkä parhaan vaimokkeen oon itelleni löytäny, ei turhista kitise enkä minä sille. Ruokaa ollaan saatu aina ku on nälkä, eikä paskaankaan olla hukuttu. Autoki liikkuu ja renkaatki siinä on, sit ku vuodenaika vaihtuu niin ne renkaat vaihdetaan, joko yhdessä tai erikseen, tai sit komennetaan naapurin kakara vaihtaan ja annetaan sille 5 euroa. Jos pitää juopotteleen lähtee niin sit mennään, yhdessä tai erikseen. Ei siinä tarvi toista kytätä eikä pelätä et se jonku löytäs. Sitä ku alkaa pelkään niin saat joka helevetin sekunnin sitä miettiä. Me ollaan sanottu toisille ja sovittu et ihmisten kans saa puhua, hauskaa pitää, mutta jos mukaan pitää lähtee niin sit soitetaan kotia ensin ja sanotaan et asiat on näin. Ei oo vielä puheluja tullu.
Teettä ihmiset ihan liian vaikeeta elämästä. Sovinistit ja feministit on kaikki perseestä, eikä ikinä oikeesti onnellisia. Sitä pitää vaan olla ja lopettaa se kaiken maailman kiukuttelu, eihän siitä mitään tuu ku periaatteita on niin perkeleesti, että ei sekaan mahdu. Pitää niellä se kaikki ylpeys ja istua penkkiin ja puhua asioista. Huutaa vaikka kurkkusuorana, mut pahasti ei saa sanoa ja lopuksi pitää ottaa kunnolla kiinni, halata, pussata ja sanota et taian kuitenki rakastaa sua aika paljon, vaikka vähä omituinen ootki. - Debbie.D
Erään viisaan sanoin:
Kun keskustelet mielipiteestä typeryksen kanssa, on kuin pitäisit lyhtyä sokean edessä. De Gaston- ihan varma
että ymmärsit itse tämän?Kuitenkin sinultakin löytyy se valkoinen keppi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi403771Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal333364- 692968
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak912820- 351828
Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no831816- 241659
- 281597
- 291579
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k231564