Tänään illalla olisi pitänyt aloittaa uusi liuska mutta enpäs prkl muistanutkaan ostaa pillereitä apteekista.Huomenna heti aamusta apteekkiin, ja pitänee kai sit ottaa huomenna 2 pilleriä. Vai?
Mietin myös ehkäsytehoa?
Mietin myös ehkäsytehoa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
12 tunnin myöhästysraja pätee ekka viikollakin, eli alle sen ei tarvita lisäehkäisyä, yli sen niin pitää käyttää viikko lisäehkäisyä. Ja unohtunut otetaan heti kun muistetaan, ja sitten jatketaan normaalin aikataulun kanssa.
Eli kun olet tottunut ottamaan illalla, niin otat sen yhden heti kun saat, ja sitten jatkat vanhan aikataulun mukaan.
Kaikkien pillereiden pakkausselosteet kyllä löytyvät netist, jos sitä ei enää kotona ole olemassakaan. Sieltä saa selkeät ja oikeat ohjeet tällaisen varalle.
Mulla oli tossa muutama päivä sit samanlainen tilanne..
Elikkäs unohdin ottaa 1. pillerin taukoviikon jälkeen. Niinpä otin sitten 2 pillerä seuraavana päivänä(myöhästyminen oli yli 12 h). Tästä seurasi kauhea olo ja ripuli ja oksetti...:( Että varo vaan. Kyse siis yasmin pillereistä.
Mutta noiden yasminien ohjeessa ainakin luki et jos 1 pilleri on unohtunu 1. viikolla ja oot ollu yhdynnässä viimesen 7 vrk:n aikana nii voi olla raskaana. Ja seuraavien 7vrk:n aikana lisäehkäisyä tarvitaan. Suhtaudun ite ehkä liian kevyesti tähän.. voisi ehkä tehdä raskaustestin tässä joskus.