kohteliaisuus netissä

Minua ihmetyttää, miksi ihmiset ovat niin epäkohteliaita suomi24 chateissä?

Jos miehelle ilmoitat, ettei nettiseksi kiinnosta, painetaan sitä pientä poistu nappia, sanomatta mitään. Olisi edes reilua toista ihmistä kohtaa sanoa, että jutut eivät nyt yhteen nappaa, lähdenpä etsimään toista seuraa.

Olen aivan lopen kyllästynyt näihin epäkohteliaisiin miehiin. Onneksi niitä poikkeuksiakin löytyy!
61448
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tökeryys on päivän trendi. Miehet kunnostautuvat sillä saralla aivan erityisesti, mutta aivan anhittomasti naisetkaan eivät korttaan kekoon kanna. Neuvoisin suhtautumaan huumorilla tilanteisiin. Kuten olet jo huomannut, poikkeuksia löytyy. Jopa naisista ;P

Livessä ei seksi ole aina niin kartalla, mutta sitä samaa epähienotunteisuutta se on. Olen enemmän kuin usein jäänyt kutakuinkin haavi auki siitä, miten ikävästi ihmiset kohtelevat toisiaan. Kohtsillään on työpaikkani työsuojelutoimikunnan kokous ja siellä aion (työsuojeluvaltuutettuna) puuttua vähintäänkin ikävän tylysti aiheeseen. Onko moukkamaisella käytöksellä ylitetty jo häirinnän raja... siitä keskustellaan...

Netti on hyvä kanava anonyyminä purkaa turhaumiaan ja potutuksiaan. Silloin, kun keskustellaan vaikkapa näillä foorumeilla ja yleisellä tasolla. Interaktiivinen päiväkirja, jossa on turhaa kenenkään vetäistä hernuleita nenuliin. Priva chatti tai kirjeenvaihto meileitse eivät sitten enää mielestäni ole oikea osoite käyttäytyä moukkamaisesti.

p.s.
Neuvoisin suhtautumaan huumorilla tilanteisiin.

:)

Äänestä
  • Tunnen teikätyyppien huumorintajun. Se on sitä että laitetaan hymiöitä tekstin sekaan.

    Äänestä

Aluksi suhtauduinkin ymmärryksellä ja huumorintajulla. tottakai chattiin kaikenlaisia ihmisiä mahtuu.

Huumorintajua vaan kysellään, kun puolen tunnin sisällä käyt läpi noin 15 miestä. Kaikilla seksi mielessä ja kun ilmoitat, ettei moinen juttu onnistu, jäät yksin. Ymmärtäisin ihan täysin asian, yksi tykkää jutella seksistä ja toinen ei, mutta en ymmärrä sitä, että sit vaan häivytään.

Anonyymniteetti taitaa antaa toisille sitä rohkeutta, mitä tarvittaisiin ihan live elämässä..

No, tosiaan, onneksi on helmiä joukossa ja heidän kanssaan voi sitten käydä treffeilläkin.

Äänestä
  • Eipä ne naisetkaan siellä chatissa ole sen kohteliaampia. Itse en ole hakenut nettiseksiä sieltä vaan juttu- tai treffiseuraa. Naiset ovat katkaiseet yhteyden esim. tälläisistä syistä:

    - väärä paikkakunta
    - väärä ammatti
    - ei lapsia
    - liian nuori
    - liian vanha
    - liian hidas vastaamaan

    Ihme kyllä painoni ja pituuteni ovat kelvanneet lähes käikille (180,78).

    Varattujen naisien kanssa keskustelu on onnistunut paljon paremmin kuin sinkkujen.

    Äänestä

Kävin tossa äsken chatissa .Kohteliaasti sanoin moi ,mut minkäänlaista vastausta en saanu .Että tässä chatin taso.

Äänestä
  • Todella harmittavaa on saada chattikutsu johon toinen ei sitten edes vastaa. En oikeen vieläkään ymmärrä sitä, että onko vika tekniikassa vai käyttäjässä. Toisien profiilien mukana on aina, siis kun ovat on-linella, se chatti-pallura eli kutsu minulle, vaikkeivät milloinkaan chattaa.

    Tietääkö joku, että tuleeko siitä kutsusta vakio jos on kerran sellaisen lähettänyt esim. mulle?
    Yksikin kaveri on profiilissaan ilmoittanut tiukasti, että turha odottaa häntä chattiin ja silti käydessään sivullani profiilin mukana seuraa chat-pallo. Outoa?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tiinariina_73 kirjoitti:

Minua ihmetyttää, miksi ihmiset ovat niin epäkohteliaita suomi24 chateissä?

Jos miehelle ilmoitat, ettei nettiseksi kiinnosta, painetaan sitä pientä poistu nappia, sanomatta mitään. Olisi edes reilua toista ihmistä kohtaa sanoa, että jutut eivät nyt yhteen nappaa, lähdenpä etsimään toista seuraa.

Olen aivan lopen kyllästynyt näihin epäkohteliaisiin miehiin. Onneksi niitä poikkeuksiakin löytyy!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu