Lakko tulossa, AKT.n yhteiskuntavastuullisuuden osoitus? syitä: Osa-aikaiset valloittaa työpaikat! kahdentunnin lyhennys työpäiviin ym.!
Tuo osa-aikaisiin vetoaminen on taas sellainen tekosyy, ettei se kestä päivänvaloa. esim. Concordian kuljettaja määrästä on osa-aikaisia n. 5% eli reilusta 500 kuljettajasta tekee 25 osa-aikaista työtä, ja hekin saavat samantien kokoaikaisen työn niin halutessaan. Eli nuo osa-aikaiset ei ole uhkakuva ainakaan pääkaupunkiseuden bussiyhtiöissä.
Miten sitten lyhennetään työsidonnaisuus 13.sta tunnista 11 tuntiin? Tuo edellyttää noiden osa-aikaisten pitoa. Siksi on tyhmää vaatia sidonnaisuuden laskemista ja samalla vaatia osa-aikaisten poistoa.
Jonkun on tehtävä nuo ruuhkahuiput ja niihin nuo osa-aikaiset ovat tarpeen. Pitää myös muistaa että osa-aikaiset tekee omasta tahdostaan pätkätöitä.
He ovat opiskelijoita, yh-henkilöitä tai vastaavia. Kuitenkin tuo osa-aikainen työrytmi palvelee heidän elämäänsä, ja ei ole kenenkää tilipussista pois.
Onko solidaarista kieltää keikkatyö toisilta, mutta tehdä itse kuitenkin keikkatöitä vapaa-ajallaan? Aika moni bussikuski tekee keikkaa taksinratissa vapaapäivinään ja lomillaan, tai pekkasvapaillaan. Miten noissa tapuksissa hyväksytään tuo samainen oa-aikaisuus tai keikkatyö, mutta ei sitten noita ruuhkan hoitajia suvaita. AKT.ssä toimii näköjään käänteinen hallinta, eli kenttä johtaa johtoa eikä päinvastoin kuten pitäisi. Mutta ei se toisaalta ole ihme kun Rädyn kaltainen ajokortiton on johtajana. Rätyhän ei ymmärrä liikenteen tuottamisesta tai sen hoitamisesta yhtään mitään.
Rädyn valinta perustui aikanaan siihen, että hän oli sopiva, vaikka ei välttämättä pätevä. Tuo sopivuus on kuitenkin AY.mafissa tärkeämpi kriteeri.
MISTÄ KENKÄ OIKEASTI PURISTAA?
16
1455
Vastaukset
- Ohjaamotarkkailija
Ei ole mielestäni muuta kun näytön tarvetta viimekertaiselle paperin-seisokille. Ja se aikaisempi akt-lakko kun jäi niin lyhkäiseksi... Ja nyt on tehty "tikusta-asiaa" ja saatu syy lakkoiluun.
Työväen aate on aina ollut:en viitsi tehdä työtä,eikä sitä saa muutkaan tehdä. Kun se on heiltä pois. Se vastaisuuden ajattelutapaa pidetään vaan yllä. Heidän mielestään työnantaja on paha ja sitä vastaan pitää aina olla.
Jossain on joskus mainittu "työrauhasta",koska sellainen tila saavutetaan? Odotellaan liittojen kaatumista kun jäseniltään loppuu työt tulevaisuudessa. Kun firmat ajautuu ulkomaisiin omistuksiin. Sieltäkäsin ei paljoo ammatti-liitot täällä paina. Ja sellainen suuntaus on jo alkanut. Odotellaan... - sisältä
Mahdollinen lakko on jotenkin keinotekoisen oloinen ja olisi vaatinut vähintään jäsenäänestyksen.
Tuo lakko tuo tullessaa pelkkää vahinkoa. Se on ongelma monelle perheille jonka kulut ei poistu tai vähene lakonajaksi. On asuntolainat perheiden elättäminen ylipäätään kaikki kulutjs tuolla 16€ lakkoavustuksella niitä ei hoideta. Sossun luukullekkaan meistä monikaan ei halua mennä.Sen verran ylpeyttä on olemassa jokaisessa.
Tuossa sopimusneuvottelussa pitää olla nyt järki mukana, sillä elementit normaalisopimukseen on olemassa. Nyt jos AKT tyrii tuon mahdollisuutensa sopimukseen, niin se meinaa lisää irtiottoja liitosta. Niin kävi 2004 "lakon" jälkeenkin ja sen yhteydessä. Jos näyttää siltä että tehdään taas virheitä,niin minun valintani on selvä. Minä kyllä teen töitä, sikäli jos työnantaja töihin pyytää tai eivät sitten pane työsulkua päälle.
Meidän talosta moni on sanonut olevansa työhaluisia mieluimmin kuin käyvänsä lakkoon.
Ilmeisesti tuo omaehtoinen ajattelu ja valinnavapaus tarttuu yhä useampiin. - että on hauska lakkoilla!!!
Ja vaatia lisää kaikkea, mutta oikeasti ei ajatella miten hommat sitten hoituisi, jos vaatimukset meni läpi...
En nyt halua yleistää, mutta ainakin Herttoniemestä lähtevillä metron liityntäliikenteen kuskeilla pitäisi olla muutakin murehdittavaa, kun työhönsidonnaisuus tms.
Ja ennenkuin jatkan, mainitsen vielä, että muilla pääkaupunkiseudun linjoilla, olen kyllä kokenut palvelun hyväksi, joskus jopa kiitettäväksi.
Joo. Siis se mistä näiden edellämainittujen kuskien oikeasti pitäisi murehtia, on oma asenne työhön.
Ihmisiä tulee bussiin sisään, kuski tuijottelee naama "norsun vitulla" ulos... jollakulla on ongelmia matkakortin kanssa, minkäänlaista asiallista neuvontaa on turha toivoa; eikun asiakas ulos...Useammin kuin kerran olen pelastanut ekaluokkalaisen näköisen kaivamalla sen hikisen euron (nyk.1,10) taskustani, kun ipana parka ei jostain syystä saa korttiaan toimimaan ja kuskilla on huono päivä, eikä viitsi tustustua ongelmaan... eikun pentu ulos.
Kuinka ne kehtaavat??
Omalla pojallani on aina muutama euro sen takia juuri taskussa, ettei reppanan sen takia tarvitse tippaa vääntää ja mahd. myöhästyä koulusta tai harrastuksia koska bussiin sattui elämäänsä kyllästynyt ja kusipäinen kuski.
Eipä siinä mitään, murehtikaa tekin "palvelualttiit" kuskit vain työaikaanne... olisitte onnellisia, että sitä työaikaa yleensä on.
Huh.
johan helpotti, sain purkautua.- Kk-Kuski
Kyllä siellä Herttoniemen liityntälinjoillalkin tulevat vastaan työsidonnaisuudet, siellä ajetaan ruuhkavuoroja kiinni 13. tuntia ja korvaus tästä mitätön.
HUOM! Kuljettaja vastaa itse jokaisesta rahastusvirheestään ja jos myy lapselle lipun ilman rahaa maksaa itse!
Samoin kaikki rahastusvirheet kuljettaja maksaa, miettikää pummit tätä! - kuin on??
Kk-Kuski kirjoitti:
Kyllä siellä Herttoniemen liityntälinjoillalkin tulevat vastaan työsidonnaisuudet, siellä ajetaan ruuhkavuoroja kiinni 13. tuntia ja korvaus tästä mitätön.
HUOM! Kuljettaja vastaa itse jokaisesta rahastusvirheestään ja jos myy lapselle lipun ilman rahaa maksaa itse!
Samoin kaikki rahastusvirheet kuljettaja maksaa, miettikää pummit tätä!sitä lasten lippua ilman rahaa. Tiedän kyllä, että kuljettajat ovat henkilöhohtaisesti vastuussa rahoista. (tosin olen myös kuullut, että aika isot puutoksetkin katsotaan norm.rahastusvireeksi ja annetaan anteeksi) Kyse oli siitä, että kuljettajat eivät viitsi neuvoa pientä matkustajaa, kun tämä sähläilee korttinsa kanssa... vai eikö kuljettajat osaa itsekään??
Monestihan jo pelkkä rauhallinen uudestaan kokeileminenhan
kortin kanssa riittää.
Toisaalta olisiko se nyt niin kamalaa päästää pieni koululainen vaikka maksamattakin joskus.
Pienimmät ovat monesti oppineet esim. koulumatkastaan vain tietyn reitin ja pieninkin poikkeama siinä (kuten kävely) aiheuttaa eksymisen pelkoa ja paniikkia.
Tiedän myös sen, etteivät aikataulujen laatijat itse elä tällä planeetalla ja kuljettajilla on lähes mahdoton tehtävä pysyä aikataulussa. Mikä taas osaltaan aiheuttaa hermojen kiristymistä ja siihen vielä joku pässinpää, joka ei edes osaa matkakorttiaan käyttää. Mutta nyt oli kyse noin 6 -9 vuotiaista pienistä ipanoista.
Tuosta työhön sidonnaisuudesta sen verran; se käsittääkseni on alan "henki".
Jos lakkoilemalla siihen muutosta saatte, niin hyvä on. Tyytyväinen kuljettaja on varmasti myös ystävällisempi kuljettaja.
- vaihtanut
AKT tekee itsestään vastenmielisen ja luontaantyöntävän. Se pyrkii toimillaa sellaiseen valoon, että kukaan itseään kunnioittava kuljetusammattilainen ei halua siihen kuulua.
Viime lakko(2004) aiheutti jo liitosta irtautumista ja se on jatkunut jatkuvasti. Ja tulee lisääntymään yhä. YTK.sta saa saman turvan niin työttömyyden kuin oikeusturvan suhteenkin. ja kuitenkin hinnalla joka on vain 10% AKT.n riisto maksuista, joilla Räty ja kumppanit porsastelee.- kassasta
EI saa samaa oikeusturvaa kuin liitosta. Kassa maksaa muistaakseni vaan ensimmäisen käynnin lakimiehen jutusilla tilannetta kartoittamassa ja sen jälkeen maksat viulut itse.
Suutin ongelma alalla on päivien pituus. Jos olet töissä kiinni 13-14 tuntia, niin kyllä siitä pitäisi saada työtuntejakin. Nyt 13 tunnin aikana voi tulla 8 tuntia "työaikaa" ja kahdessa viikossa voi olla 10 kivaa "normaalia" 8 tunnin päivää. Jos ei sidonnaisuutta muka voi millään lyhentää normaaliin, niin sitten siitä pitää maksaa ja kunnolla.. - kyllä saa
kassasta kirjoitti:
EI saa samaa oikeusturvaa kuin liitosta. Kassa maksaa muistaakseni vaan ensimmäisen käynnin lakimiehen jutusilla tilannetta kartoittamassa ja sen jälkeen maksat viulut itse.
Suutin ongelma alalla on päivien pituus. Jos olet töissä kiinni 13-14 tuntia, niin kyllä siitä pitäisi saada työtuntejakin. Nyt 13 tunnin aikana voi tulla 8 tuntia "työaikaa" ja kahdessa viikossa voi olla 10 kivaa "normaalia" 8 tunnin päivää. Jos ei sidonnaisuutta muka voi millään lyhentää normaaliin, niin sitten siitä pitää maksaa ja kunnolla..saman oikeusturvan. YTK.sta saa ns. oikeusturva vakuutuksen tuohon tarkoitukseen ja se maksaa 13€/vuosi eli kulut YTK:ssa 65 13€=78€! (jäsenmaksu oikeusturva) Vastaavat kulut AKT:ssa keskimäärin 650- 750€ eli kymmenen kertaa enemmän.
Mutta noihin pitkiin päiviin on ratkaisu juuri nuo osa-aikaiset joista paljon pamistaan. Niitä pätkiä kun tarjoo vakkarille, niin heti nuristaan , että eikö ole pitempää päivää. sitten kun laitetaan pitempi niin taas nuristaa, että eikö ole lyhyempää päivää. Kuitenkin noita 13 tunnin päiviä ei kaksiviikko jaksoon montaa tule. Ehkä 1-2 kullekkin ja nekään ei mitenkään säännöllisesti. - ollut
kyllä saa kirjoitti:
saman oikeusturvan. YTK.sta saa ns. oikeusturva vakuutuksen tuohon tarkoitukseen ja se maksaa 13€/vuosi eli kulut YTK:ssa 65 13€=78€! (jäsenmaksu oikeusturva) Vastaavat kulut AKT:ssa keskimäärin 650- 750€ eli kymmenen kertaa enemmän.
Mutta noihin pitkiin päiviin on ratkaisu juuri nuo osa-aikaiset joista paljon pamistaan. Niitä pätkiä kun tarjoo vakkarille, niin heti nuristaan , että eikö ole pitempää päivää. sitten kun laitetaan pitempi niin taas nuristaa, että eikö ole lyhyempää päivää. Kuitenkin noita 13 tunnin päiviä ei kaksiviikko jaksoon montaa tule. Ehkä 1-2 kullekkin ja nekään ei mitenkään säännöllisesti.muutama vuosi sitten ainakaan kun kuuluin YTK.aan ja omasta pussista piti maksaa kulut jos hävisi jutun
- kaikkialla
kyllä saa kirjoitti:
saman oikeusturvan. YTK.sta saa ns. oikeusturva vakuutuksen tuohon tarkoitukseen ja se maksaa 13€/vuosi eli kulut YTK:ssa 65 13€=78€! (jäsenmaksu oikeusturva) Vastaavat kulut AKT:ssa keskimäärin 650- 750€ eli kymmenen kertaa enemmän.
Mutta noihin pitkiin päiviin on ratkaisu juuri nuo osa-aikaiset joista paljon pamistaan. Niitä pätkiä kun tarjoo vakkarille, niin heti nuristaan , että eikö ole pitempää päivää. sitten kun laitetaan pitempi niin taas nuristaa, että eikö ole lyhyempää päivää. Kuitenkin noita 13 tunnin päiviä ei kaksiviikko jaksoon montaa tule. Ehkä 1-2 kullekkin ja nekään ei mitenkään säännöllisesti.Suomen maassa alalla näin kun tunnut tietävän. "ei ole kuin 1-2 päivää kahdessa viikossa 13 tunnin päiviä". Voin sanoa ettei ole. Voi olla 5 päivää hyvinkin putkeen ja siihen työmatkat päälle. Siinä on terveydestä kysymys loppujen lopuksi, eikä moinen kuulu enää nykyaikaan. Ja vaikka niitä päiviä olisikin vain 2, niin ei paljon auta jos loput on 10-11 tuntisia kokonaisajaltaan.
Työsidonnaisuus max 10 tuntiin päivä ja kaikki yli tunnin tauon jälkeen laskettavaksi työaikaan, niin oltaisiin sielläpäin edes missä kuuluu! - Dösämies
kaikkialla kirjoitti:
Suomen maassa alalla näin kun tunnut tietävän. "ei ole kuin 1-2 päivää kahdessa viikossa 13 tunnin päiviä". Voin sanoa ettei ole. Voi olla 5 päivää hyvinkin putkeen ja siihen työmatkat päälle. Siinä on terveydestä kysymys loppujen lopuksi, eikä moinen kuulu enää nykyaikaan. Ja vaikka niitä päiviä olisikin vain 2, niin ei paljon auta jos loput on 10-11 tuntisia kokonaisajaltaan.
Työsidonnaisuus max 10 tuntiin päivä ja kaikki yli tunnin tauon jälkeen laskettavaksi työaikaan, niin oltaisiin sielläpäin edes missä kuuluu!Eikö vielä kotona yön nukkuminenkin pitäisi maksaa, eihän tätä riistoa kestä muuten.
- pottu
kyllähän siellä riidellään muustakin kuin osaaikaisista työnantaja haluaa muuttaa pekkaset rahaksi ja poistaa takuu palkan 80h. kukahan ne teidänkin työt sitten tekee vai osaaikaset. jos on paha olla liitossa erotkaa siitä ja menkää noille villeille pikufirmoille töihin ja miettikää sitten onko hyvä olla.
- Dösämies
Mistä olet saanut pieneen päähäsi että ALT ajaa
80 tunnin takuupalkkasysteemin poistoa?
Ja kaikki pekkasetko työnantaja haluaa muuttaa rahaksi ? Niinkö ? Uskon muuten että monikin mielellään vaihtaa pekkasiaan rahaksi... - mä ja pistooli
Dösämies kirjoitti:
Mistä olet saanut pieneen päähäsi että ALT ajaa
80 tunnin takuupalkkasysteemin poistoa?
Ja kaikki pekkasetko työnantaja haluaa muuttaa rahaksi ? Niinkö ? Uskon muuten että monikin mielellään vaihtaa pekkasiaan rahaksi...Okei lopetetaan ruikutus ja lopetetaan akt. Perustetaan alalle pari kolme työttömyyskassaa niikuin yksityisten alojen kassa. Annetaan työnantajan itse määrätä mitä tehdään palkat, lomat, työajat, ja katotaan kuka näistä rikkureista on alalla sen jälkeen ja kuinka kova on pula ammattitaitoisista kuskeista. Jos nämä ei nyt ei tajua omaa etua mitä akt on ajamassa myös näitten pitkäkorvien puolesta, niin olkoon sitten ja viedään lakon jälkeen saunan taakse ja lopetetaan niska laukaus.
Mitä se ALT vaatii
-pekkasia pois hyvä homma eikö ookkin.
-Sairasloma karenssia 2 ensimmäistä päivää palkatta. Hyvä homma eikö ookkin.
-Niin paljon kuin se haluaa osa-ikaisia/kutsumiehiä alalle. Hyvä homma eikö ookkin. Joten onko nämä kaikki rikkurit valmiita hyväksymään nämä asiat vai pitäiskö taistella. - pekkaset
Dösämies kirjoitti:
Mistä olet saanut pieneen päähäsi että ALT ajaa
80 tunnin takuupalkkasysteemin poistoa?
Ja kaikki pekkasetko työnantaja haluaa muuttaa rahaksi ? Niinkö ? Uskon muuten että monikin mielellään vaihtaa pekkasiaan rahaksi...Kyllä alt:n vaatimus listan tärkein tehtävä on ajaa takuu palkka alas.Jo vaatimus listalla olleet asiat kertovat siitä esim:jakso ajan kasvattaminen neljään tai peräti kuuteen viikkoon,osa pekkasista pidetään osa maksetaan tunti tunnista mutta maksetaanhan siitä nytkin ja ollaan vapaalla.Toisaalta kun jää vajaa jakso käytetäänkö näitä pekkasia jakson täytöön...eli takuu palkan murron yksi esitys,toisaalta osaaikaisista ei määritellä muuta kuin tehty tuntimäärä prosentteina,joten missään ei ole rajattu montako osa-aikaista tulisi tekemään niitä tunteja ja paljon muuta.
- alalla kauan jo
mä ja pistooli kirjoitti:
Okei lopetetaan ruikutus ja lopetetaan akt. Perustetaan alalle pari kolme työttömyyskassaa niikuin yksityisten alojen kassa. Annetaan työnantajan itse määrätä mitä tehdään palkat, lomat, työajat, ja katotaan kuka näistä rikkureista on alalla sen jälkeen ja kuinka kova on pula ammattitaitoisista kuskeista. Jos nämä ei nyt ei tajua omaa etua mitä akt on ajamassa myös näitten pitkäkorvien puolesta, niin olkoon sitten ja viedään lakon jälkeen saunan taakse ja lopetetaan niska laukaus.
Mitä se ALT vaatii
-pekkasia pois hyvä homma eikö ookkin.
-Sairasloma karenssia 2 ensimmäistä päivää palkatta. Hyvä homma eikö ookkin.
-Niin paljon kuin se haluaa osa-ikaisia/kutsumiehiä alalle. Hyvä homma eikö ookkin. Joten onko nämä kaikki rikkurit valmiita hyväksymään nämä asiat vai pitäiskö taistella.Kyllä sinunkin on aika valmistautua uudistuksiin tälläkin alalla. Sinulla on vaan tuo luuserin asenne , kun väität ettei työntekijä osaa hinnoitella työtään, muutoin kuin liiton kautta. Kyllä samat perusasiat tulevat olemaan samankaltaisia, kuin ennekin. On vain asennoiduttava niin että ihmiset haluavat yhä enenmmän määritellä itse työaikansa, sen hinnan ja paikan. Valitettavasti myös AKT sortuu tuohon SAK.n mobilisoimaan yhteiskunnan ohjailuun ja koittaa vaikuttaa elinkeinoelämän rakenteisiin ja niiden hallintaan. Tuo kollektiivisuus on jo jäänteitä entisestä maailmasta ja kuuluu jo kadotettuun sosialismiin.
Nämä mainetsemasi "pitkäkorvat" kuuluvat jo siihen ihmisryhmään jotka haluavat itse valita sen kenelle, miten ,millähinnalla ja kuinka paljon he työskentelevät. He eivät ole pyytäneet AKT.n apua, mutta AKT pelkää tuon ryhmän kasvua ja sen vaikutus vallan lisääntymistä ja näin ollen oman valtansa heikentymistä.
Päin vastoin nuo ihmiset ovat huomanneet liiton mädännäisyyden ja irtaantunet liitosta. Näin ollen he eivät ole rikkureita(mikä hirveä vasemmistolainen sanahirviö 60-70 luvulta), vaan ihmisiä jotka valitsevat elämänsä ainekset itse. Heille riittää YTK.n työttömyys- ja oikeusturva, sillä muusta he osaavat huolehtia itse.
Näillä ihmisillä jotka ovat liitosta eronneet ei ole lakko velvollisuutta, mutta oikeus siihen on. Heillä on myöskin työnteko oikeus joka turvataan jopa meidän perustuslaissa. Liittoon tukeutuvien on aika ymmärtää työelämän muutoksen tuulet, ja ruveta ajattelemaan eri vaihtoehtoja työelämän kehittämiseen.
Sitten tuohon listaasi:
pekkasia ei ole tarkoitus poistaa, vaan saada ne liukuviksi työajan lyhennyksiksi kuten kaikilla muillakin aloilla on. Ajatus ei ole mitenkää varsinaisesti huono.Ja muuttaminen rahaksikin on varmasti joidenkin mieleen.
Sairasajan karenssi olisi erittäin tervehdyttävä asia työelämän kannalta.Nyt noita parin-kolmenpäivän "nuhapäiviä" haetaan kun joku sarja ei kiinnosta tai pitää muuten vaan velttoilla.Sairaskustannukset näyttelevät erittäin suurta osaa suomalaisessa työelämässä ollen suuruudeltaan 670milj. € noista kun saataisiin turhat poissaolot pois, niin se merkitsisi jo vähintään 30% säästöä eli yli 200milj.€ eli erittäin kannatettava ajatus.
Tätä alaa ei pysty ainakaan PK-seudulla hoitamaan osa-aikasilla kuljettajilla. Heitä väistämättä tarvitaan hoitamaan ruuhkahuippuja, ja ALT.n tarjous pidättäytyä 10%.ssa osa-aikaisten kohdalla on hyvä tarjous josta ei kannata kieltäytyä missään nimessä. Tämäkin asia on vain alalle eduksi, jos omilla aivoilla osaat ajatella ja teet sen ilman ylimääräisiä intentionaalia.
ps. jos ajattelet että pistoolilla voit parantaa tilannetta, niin suuntaa se sitten omaan ohimoosi, mutta mieti ennekuin painat....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1524934Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa193575Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1603381Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss352861Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu982611Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy181863Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky101645Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1511485Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo111482Minkä kouluarvosanan 4-10 annat Beck-leffoille?
Vähiin käy ennen kuin loppuu... Beck-elokuvia on tullut tv:stä jopa 2-3 viikossa. Nyt leffojen esitystiheys on muuttunut111277