Suomi , sosialistinen riskiaversiivinen kyttäysvaltio

keios

Minua henkilökohtaisesti pelottaa se kehitys johon Suomi ja koko länsimaailma on menossa.
Kansalaisten valvonta lisääntyy ja vapaus riistetään. Sci-fi leffojen kyttäysmenttaliteetti ja ihmisten täydellinen itsenäisyyden kukistaminen ovat kohta nykypäivää jollemme me kansalaiset avaa silmiämme tälle kehitykselle ja pysäytä sitä. Nykykehityksessä ei ole kysymys todella vaarallisten kansalaisten ja rikollisten taltuttamisesta vaan tavallisen, helposti myöntyväisen ja rehellisen kansalaisen oman tahdon kukistamisesta.

Se että onnettomuuksia pyritään välttämään in absurdum Suomessa tätä nykyä ei palvele kenenkään hyötyä. Sitä mukaan kun Valtion hyssyttely- ja holhousmentaliteetti kansalaisiaan kohtaan lisääntyy niin sitä samaa vauhtia rapistuu kansalaisten oma vastuunkanto ja yrittämisinto.

Mitä tästä seuraa? Ihmiset eivät kenties uskalla ajaa ylinopeutta siellä missä tietävät että kamerat valvovat. Tämä saattaa olla positiivinen asia mutta näillä toimenpiteillä on kauaskantoisemmat vaikutukset. Samalla kun kansalaiset hyväksyvät ajatuksen siitä että valtio tietää parhaiten miten kansalaisten pitää elää niin heiltä myös katoaa oma yrittämisen tahto. Kansa ei lisäänny, lapsia ei hankita, sekin tehtävä jotenkin tiedostomattomasti koetaan valtion tehtäväksi. Ihmiset eivät perusta yrityksiä eivätkä tsemppaa töissä yhtään enempää kuin heiltä vaaditaan. Kansalta katoaa selkäranka ja tähän puutteeseen kaatuu sitten lopulta itse valtiokin. Meistä tulee rampa ylimielinen valtio joka häviää jokaisella osa-alueella Itä-Euroopan ja Aasian nouseville talousmahdeille.

Aasiassa ja Itäeuroopassa ei onnettomuuksia kaihdeta, Kiinalaiset raksamiehet ovat ilman valjaita korkeille pilvenpiirtäjätyömailla ja Itäeuroopassa hurjastellaan motareilla niin että oksat pois. Epäilemättä onnettomuuksia sattuu, mutta ihmiset kantavat vastuun omasta elämästään ja tsemppaavat mahdollistaakseen itselleen ja perheelleen hyvän elämän. Kansa lisääntyy ja vaurastuu. Onnettomuudet ovat normaali osa ihmiselämää. Suru on tietysti yksilön kohdalla kova jos onnettomuus sattuu läheiselle mutta se on oleellinen osa ihmiselämää. Miten paljon tahansa Suomen sosialistit tätä tosiasiaa eivät voi hyväksyä niin se ei muuta tosiasioita.

Kansanedustajiemme tarkoitus on vastata kansan mielipidettä ja toiveita. Miten heistä on tullut sellaisia ihmisiä jotka kuvittelevat tietävänsä paremmin mitä kansa tarvitsee ja miten siitä tule menestyksekäs? Se että poliittiset broilerit koulitaan poliittisessa koulussa ja lopulta valitaan eduskuntaan tuskin antaa heille kovinkaan paljon käytännön ymmärrystä siitä mikä on loppujen lopuksi tavallisen kansalaisen parhaaksi pitkällä tähtäimellä? Sitä tietää tuskin kukaan joten parempi antaa kansakunnan valita itse omat polkunsa ja kohtalonsa.

6

472

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kirjoitus

      Tällä menolla todellakin päädytään tilanteeseen, jossa ihminen on vain kasvottoman järjestelmän räsynukke. Pelottavaan on se, että tämän kasvottoman järjestelmän rakentavat ihmiset. Marssitaan me aivopestyt ja tahdottomat ihmiset vaan järjestelmän tahdissa, eikä mietitä liikoja. Kyllä järjestelmä tietää :(

    • Autoilija.

      Oikein hyvä kirjoitus. Olen samaa mieltä kanssasi.

    • miihkali

      Taidan ruveta vastaiskuun valtiovaltaa vastaan. Työsuhteeni päätyttyä en aio etsiä uutta työpaikkaa. Elelen vain ansiosidonnaisilla ja makoilen sohvalla. Työvoimakoulutuksessa käyn vain siksi, että ei ansiosidonnaiset kulu. Säästyy paljon rahaa bensakustannuksissa ja muissa auton aiheuttamissa huolto/hankintakuluissa. Ei tarvitse pelätä ylinopeussakkoja, eikä tapella nysväreitten kanssa maantiellä. Välillä kirjoittelen chattiin, että varatkaapa ihmiset enemmän aikaa työmatkoihin. Työeläkkeestä on turha kantaa huolta, koska valtiolla ei tulevaisuudessa ole niitä varaa enää maksaa. Kun muut pakertavat töissä, minä poika vain katselen videoita ja hörpin olutta.

    • mutta moksei nopeuteta hommaa, ja tehään läjä robotteja, jotka osaavat korjata itsensä, sekä rakentaa uusia.
      sen jälkeen päästetään niin pirusti kaikkia myrkkyjä ilmaan/meriin yms, lopputulos, robottien hallitsema planeetta.

    • K-Kaahari

      Olen ollut minäkin. Jokin aika takaperin kirjoittelin vanhoista scifi-leffoista joiden tarinat alkavat olla nyt nykypäivää. Ja kokoajan pahenee. Pakkoholhous-yhteiskunta tappaa sisäisesti. Lopussa olemme kuin lääkeillä turrutettuja ilman omaa tahtoa. Ja kaikki äänestävät demareita kun valtio käskee... ;))

      • yrittäjämies37

        Ylinopeudella ajo on hyvää riskinoton harjoittelua. Ainut riski on jäädä kiinni ylinopeudesta ja saada sakot. Kolariin joutuminen tai ulos ajo ei tule kyseeseen kunhan ei ylitä oikeata tilannenopeutta. Taas on harjoiteltu muutama vuosi 80.000 vuodessa, eikä ole muuten sakkojakaan tullut. Vituttaa vaan , kun kokee olevansa suurempi rikollinen kuin varas tai pahoinpiteliä Sakoista pitäisi luopua kokonaan ja sakot lankeaisivat laskuun pelkästään kolarin yhteydessä. Paras sakko olisi kaikenvaravakuutuksien kieltäminen lailla. Syyllinen maksaisi aina omat kulunsa ja autot alkaisivat pysymään paremmin hallinnassa. Yhden auton olen maksanut ja tulen sen aina muistamaan


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      17
      2407
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      169
      2278
    3. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      1887
    4. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      152
      1839
    5. Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä

      Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta
      480
      1423
    6. Lakkaa haaveilemasta.

      Oon löytänyt uuden naisen. mieheltä. tutulle. Naiselle.
      Ikävä
      92
      1225
    7. Ois kiva nähdä

      Ja viettää Iltoja sun kanssa
      Ikävä
      55
      1021
    8. Syntymän ja kuoleman aallot

      Seuraavassa tekstissä kerrotaan, mitä välittömästi kuoleman jälkeen tapahtuu. Syntymän ja kuoleman aallot Seuraavassa
      Hindulaisuus
      426
      951
    9. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      49
      931
    10. Mitä sanoisit mulle?

      Niin, mitä sanoisit mulle! Sille ainoalle, jota rakastat..
      Ikävä
      85
      909
    Aihe