Suomi , sosialistinen riskiaversiivinen kyttäysvaltio

keios

Minua henkilökohtaisesti pelottaa se kehitys johon Suomi ja koko länsimaailma on menossa.
Kansalaisten valvonta lisääntyy ja vapaus riistetään. Sci-fi leffojen kyttäysmenttaliteetti ja ihmisten täydellinen itsenäisyyden kukistaminen ovat kohta nykypäivää jollemme me kansalaiset avaa silmiämme tälle kehitykselle ja pysäytä sitä. Nykykehityksessä ei ole kysymys todella vaarallisten kansalaisten ja rikollisten taltuttamisesta vaan tavallisen, helposti myöntyväisen ja rehellisen kansalaisen oman tahdon kukistamisesta.

Se että onnettomuuksia pyritään välttämään in absurdum Suomessa tätä nykyä ei palvele kenenkään hyötyä. Sitä mukaan kun Valtion hyssyttely- ja holhousmentaliteetti kansalaisiaan kohtaan lisääntyy niin sitä samaa vauhtia rapistuu kansalaisten oma vastuunkanto ja yrittämisinto.

Mitä tästä seuraa? Ihmiset eivät kenties uskalla ajaa ylinopeutta siellä missä tietävät että kamerat valvovat. Tämä saattaa olla positiivinen asia mutta näillä toimenpiteillä on kauaskantoisemmat vaikutukset. Samalla kun kansalaiset hyväksyvät ajatuksen siitä että valtio tietää parhaiten miten kansalaisten pitää elää niin heiltä myös katoaa oma yrittämisen tahto. Kansa ei lisäänny, lapsia ei hankita, sekin tehtävä jotenkin tiedostomattomasti koetaan valtion tehtäväksi. Ihmiset eivät perusta yrityksiä eivätkä tsemppaa töissä yhtään enempää kuin heiltä vaaditaan. Kansalta katoaa selkäranka ja tähän puutteeseen kaatuu sitten lopulta itse valtiokin. Meistä tulee rampa ylimielinen valtio joka häviää jokaisella osa-alueella Itä-Euroopan ja Aasian nouseville talousmahdeille.

Aasiassa ja Itäeuroopassa ei onnettomuuksia kaihdeta, Kiinalaiset raksamiehet ovat ilman valjaita korkeille pilvenpiirtäjätyömailla ja Itäeuroopassa hurjastellaan motareilla niin että oksat pois. Epäilemättä onnettomuuksia sattuu, mutta ihmiset kantavat vastuun omasta elämästään ja tsemppaavat mahdollistaakseen itselleen ja perheelleen hyvän elämän. Kansa lisääntyy ja vaurastuu. Onnettomuudet ovat normaali osa ihmiselämää. Suru on tietysti yksilön kohdalla kova jos onnettomuus sattuu läheiselle mutta se on oleellinen osa ihmiselämää. Miten paljon tahansa Suomen sosialistit tätä tosiasiaa eivät voi hyväksyä niin se ei muuta tosiasioita.

Kansanedustajiemme tarkoitus on vastata kansan mielipidettä ja toiveita. Miten heistä on tullut sellaisia ihmisiä jotka kuvittelevat tietävänsä paremmin mitä kansa tarvitsee ja miten siitä tule menestyksekäs? Se että poliittiset broilerit koulitaan poliittisessa koulussa ja lopulta valitaan eduskuntaan tuskin antaa heille kovinkaan paljon käytännön ymmärrystä siitä mikä on loppujen lopuksi tavallisen kansalaisen parhaaksi pitkällä tähtäimellä? Sitä tietää tuskin kukaan joten parempi antaa kansakunnan valita itse omat polkunsa ja kohtalonsa.

6

515

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kirjoitus

      Tällä menolla todellakin päädytään tilanteeseen, jossa ihminen on vain kasvottoman järjestelmän räsynukke. Pelottavaan on se, että tämän kasvottoman järjestelmän rakentavat ihmiset. Marssitaan me aivopestyt ja tahdottomat ihmiset vaan järjestelmän tahdissa, eikä mietitä liikoja. Kyllä järjestelmä tietää :(

    • Autoilija.

      Oikein hyvä kirjoitus. Olen samaa mieltä kanssasi.

    • miihkali

      Taidan ruveta vastaiskuun valtiovaltaa vastaan. Työsuhteeni päätyttyä en aio etsiä uutta työpaikkaa. Elelen vain ansiosidonnaisilla ja makoilen sohvalla. Työvoimakoulutuksessa käyn vain siksi, että ei ansiosidonnaiset kulu. Säästyy paljon rahaa bensakustannuksissa ja muissa auton aiheuttamissa huolto/hankintakuluissa. Ei tarvitse pelätä ylinopeussakkoja, eikä tapella nysväreitten kanssa maantiellä. Välillä kirjoittelen chattiin, että varatkaapa ihmiset enemmän aikaa työmatkoihin. Työeläkkeestä on turha kantaa huolta, koska valtiolla ei tulevaisuudessa ole niitä varaa enää maksaa. Kun muut pakertavat töissä, minä poika vain katselen videoita ja hörpin olutta.

    • mutta moksei nopeuteta hommaa, ja tehään läjä robotteja, jotka osaavat korjata itsensä, sekä rakentaa uusia.
      sen jälkeen päästetään niin pirusti kaikkia myrkkyjä ilmaan/meriin yms, lopputulos, robottien hallitsema planeetta.

    • K-Kaahari

      Olen ollut minäkin. Jokin aika takaperin kirjoittelin vanhoista scifi-leffoista joiden tarinat alkavat olla nyt nykypäivää. Ja kokoajan pahenee. Pakkoholhous-yhteiskunta tappaa sisäisesti. Lopussa olemme kuin lääkeillä turrutettuja ilman omaa tahtoa. Ja kaikki äänestävät demareita kun valtio käskee... ;))

      • yrittäjämies37

        Ylinopeudella ajo on hyvää riskinoton harjoittelua. Ainut riski on jäädä kiinni ylinopeudesta ja saada sakot. Kolariin joutuminen tai ulos ajo ei tule kyseeseen kunhan ei ylitä oikeata tilannenopeutta. Taas on harjoiteltu muutama vuosi 80.000 vuodessa, eikä ole muuten sakkojakaan tullut. Vituttaa vaan , kun kokee olevansa suurempi rikollinen kuin varas tai pahoinpiteliä Sakoista pitäisi luopua kokonaan ja sakot lankeaisivat laskuun pelkästään kolarin yhteydessä. Paras sakko olisi kaikenvaravakuutuksien kieltäminen lailla. Syyllinen maksaisi aina omat kulunsa ja autot alkaisivat pysymään paremmin hallinnassa. Yhden auton olen maksanut ja tulen sen aina muistamaan


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1275
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      891
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      716
    4. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      656
    5. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      632
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      606
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      587
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      535
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      463
    10. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      443
    11. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    12. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      437
    13. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      435
    14. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      113
      434
    15. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      19
      430
    16. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      427
    17. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      82
      417
    18. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    19. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      390
    20. Veikkauksen asiamiehen provikat?

      Minkä verran peliautomaatin pitäjä saa peliautomaatin tuotosta?
      Maailman menoa
      28
      379
    Aihe