Kertokaa minipillereistä

minipilleri

Kertokaa minipillereistä kaikki oleellinen.. :)
Itselläni on epäsäännölliset menkat. Voinko silti käyttää minejä? Kuulin että ne ois matala hormoonisemmat ku tavalliset ehkäisypillerit, onko totta? Miten minipillereitä otetaan ja kuinka useasti? Onko minipillereissä jotakin sivuoireita? kiitos :)

3

505

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nipatin

      että kyllä ne ovat matalahormonisemmat, ja jos oikein muistan niin niissä on ainoastaan yhtä hormonia, olisko nyt vain keltarauhashormonia. Sen takia ovatkin nimeltään minipillerit, kun taas e-pillerit, joissa on kahta hormonia (keltarauhashormoni ja estrogeeni), ovat oikealta nimeltään yhdistelmäpillerit.

      Tässä tietoa minipillereistä tohtori.fi-sivuilta:

      "Minipillerit ovat ehkäisytabletteja, jotka sisältävät pelkästään yhtä hormonia, synteettistä keltarauhashormonia eli progestiinia. Minipilleripakkauksen jokainen tabletti on koostumukseltaan samanlainen ja yksi tabletti otetaan päivittäin ilman taukoja. Eri minipillerimerkit poikkeavat toisistaan tablettien sisältämän progestiinijohdoksen, hormonimäärän ja vaikutusmekanismin suhteen.

      Pillereiden ostoon apteekista tarvitaan lääkärinmääräys, joka kirjoitetaan yleensä 12 - 15 kuukaudeksi kerrallaan."

      Eli niitä otetaan ilman taukoja joka päivä, yksi pilleri päivässä samaan aikaan.

      samoilta sivuilta vielä:

      "Kenelle minipillerit sopivat?

      Minipillereille on harvoja käytön esteitä, mutta minipillereitä ei ensisijaisesti suositella silloin, kun yhdistelmäehkäisyvalmisteet sopivat, koska minipillereistä puuttuu kuukautiskiertoa säännöllistävä estrogeeni eikä niillä ole kaikkia muita yhdistelmäehkäisyvalmisteiden etuja.

      Tilanteissa, joissa estrogeenia ei haluta tai sitä ei voida käyttää, minipillerit usein soveltuvat hyvin. Sopivia minipillerin käyttäjiä ovat esim. tupakoivat yli 35-vuotiaat, ylipainoiset ja verenpainetaudista kärsivät sekä imettäjät.

      Tiputteluvuotoa ja kuukautisten poisjääntiä sekä epäsäännöllisyyttä esiintyy minipillereiden käyttäjillä yleisesti ja noin kolmanneksella käyttäjistä kierrot lyhenevät. Yleensä vuodot ovat kuitenkin jonkin verran niukemmat kuin ilman pillereitä."

      Toivottavasti auttoi, lisää tietoa saat googlettamalla sanan minipillerit. :)

    • on yksi minipillerimerkki, ja minä syön niitä. Ja tosta menkkojen epäsäännöllisyydestä sen verran, että olen syönyt minipillereitä nyt 5 kuukautta ja mulla oli silloin 5 kk sitten viimeksi kuukautiset..ja tänään ne tuli taas vierailulle..eli oli 5kk tauko. En tiedä kuinka kauan nämä nyt kestävät ja tulevatko tästä lähin joka kuukausi jne, mutta ainakin ne nyt tulivat...eli toisin sanoen, en ole raskaana. :) Jota tässä kyllä alkaa epäilemään..tai alkoi tossa 5 kk aikana :)

      • muitakin

        on niita muitakin kuin cerazette. ja parempia.. mm. microlution (mulla), mini-pill... cerazettesta sain outoa turvotusta. muista ei sitten YHTAAN mitaan sivuvaikutuksia. syony microlutonia n. 3v.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      205
      2029
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      48
      1176
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      173
      1075
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      966
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      861
    6. 69
      772
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      772
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      77
      727
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      338
      677
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      26
      661
    Aihe