Kuinka laaja on musiikkimakunne?

niin kuinka laaja on musiikkimakunne?
itselläni se on aika laaja.
Kuuntelen Van halenia ja Kissiä, kuuntelen Iron maidenia ja Helloweenia, kuuntelen Stratoja, Sonata arcticaa ja gamma raytä, kuuntelen Slayeriä, Kreatoria, (vanhaa) Metallicaa ja The hauntedia, kuuntelen Mardukkia, Emperoria, Dark funeralia, mayhemia, Impaled nazarenea, Immortalia ja Dimmuja,kuuntelen Cannibal corpsea ja Katatoniaa,kuuntelen myös In flamesia ja Bodomeita ja Dickinsonia kuten myös Slipknottia.
Ja olen myös huomannut että Queenilla on pari ihan ok biisiä...?!? että aika laaja musamaku...vai??
181005
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Jotain mainitakseni: Aavikko, Arcturus, Chemical Brothers, CMX, Viikate, Ulver, YUP, Diablo, Solefald, Anathema, Emperor, Dream Theater, COF, Barathrum, Fatboy Slim, Rammstein, Rhapsody, ei jaksa luetella...

Pääsääntöisesti kaikki mikä kuulostaa hyvältä, tyylillä/lajilla ei ole niin väliä (metallista se silloin joskus lähti).

Äänestä

johan on laaja maku!!!!heviä ja heviä. itse kuuntelen aivan KAIKKEA. klassista, teknoa, bluesia, countrya....mitä vain. kannattaa kokeilla, hyviä biisejä on KAIKKIALLA.

Äänestä

luetellaan joitaki bändejä...In Flames, Funeris Nocturnum, Summoning, Barathrum, To/Die/For, Charon, Dimmu Borgir, ETOS, Sentenced, Embraze, Embrazed, Ancient Rites, Destruction, HammerFall, Sonata arctica, Amorphis, Catamenia, Judas Priest, Iron maiden, Manowar, Lordi, Nightwish...no siinä oli jotain niitä on niin paljo mutta tossa oli osa..

Äänestä

satyricon, arcturus, borknagar, mayhem, burzum, zyklon, hallusinogen, astral projection, thorns, emperor, enochian crescent, maija vilkkumaa, pain, hypocrisy, dark funeral, marduk, abyssos, rammstein ja immortal. repikää siitä!

Äänestä
  • modern talking on aika hyvä.

    Äänestä

Sulla laaja musiikkimaku. On noilla muilla ihan jees, mutta voin pistää paremmaksi.
Nightwish, 69 Eyes, Strato, Osbourne,Tristania, Sonata, Mayhem, Lea Laven, Celine Dion, Madonna, Gackt, Glay, John Davies, Darren Hayes, Anna Erickson, Disco, Jore Marjaranta, Kwan, Scooter, Army of Lovers, Marilyn Manson, Soundtrac..melkein kaikkien lemppari leffojen st:t löytyy hyllystä, Irkkumusa, Mortiis, Keskiaika pimputus, Klassinen, 666, Apulanta, Niskalaukaus, Kaija Koo, Rammstein, Covenant, Cher, Diary of Dreams, Kamelot, Leevi and the Leavings, Eurythmics, Roxette, Linkin Park, Lumo ja anime-musiikkia. Kyllä se aika laaja on..ainakin omasta mielestä.

Äänestä

Jotain genreyleistyksiä, ettei mene ihan bändeillä pätemiseksi..
Dark ambient/dark wave/noise/indu/neoklassinen .. psykedeliaa .. trancea .. metallin puolelta menee lähinnä black, ja sitäkin kovin rajoitetusti.

Eliitti:
Dissection
DHG (lähinnä vanhempi)
Darkthrone
Arckanum
Taake
Clandestine Blaze
Beherit (vanha uudempi)
Carpathian Forest
Samael (vanha)
Nokturnal Mortum

Äänestä

..ei kovin laaja, koska kuuntelen enemmän tota vanhempaa heviä/metallia. Tosin silti Sonata Arctica, Timo Rautiainen, Nightwish, Dream Theater ovat myös hyviä.

Äänestä

mä ny oletin et se laajuus olis ollu metallin sisällä...
nii nää unohtu mun listast:
w.a.s.p.
to/die/for
cryptopsy
funeris nocturnum
thyrane
hypocrisy
destruction

Äänestä
  • Ai löytyikö lisää niitä Anttilan yhdeksän markan levyjä? Kyllä se on kuule niin, että jos käytät yhdessä sanoja laajuus ja metalli, niin jompi kumpi on liikaa.

    Äänestä

No kuuntelen metallia tyyliin Deftones, Slipknot, Machine Head, One Minute Silence.

Kuuntelen Räppiä tyyliin Roots Manuva, Jurassic5, Dead Prez.

Kuuntelen Funkia tyyliin James Brown, Vanha incubus, Wild cherry, barry white

Kuuntelen Rock/Alt. rockia Tyyliin Blindside, uusi incubus, Primer55, Lostprophets

Kuuntelen Clubimusaa tyyliin Funkstar de lux, Roger Sanchez ja yms. Clubi-remixit

Kuuntelen Klassista tyyliin mozart, beethoven, tsaikovski

...Ja ihan mitä vaan mikä kuulostaa hyvältä!
Raja pistetään toki sinne missä bändi on jonku levy-yhtiön kokoama...niihin mä en koske!

Äänestä

Godspeed you black emperor!:ia, Slayeria, Rapturea, Fear Factorya, A Silver Mt. Zionia, Metallicaa, Type O Negativea, Enslavedia, Iced Earthia, Pain of Salvationia, Samaelia, My Dying Bridea, Thin Lizzyä, Pink Floydia, Ozzy Osbournea ja Ulveria..

...tällä viikolla. Ens viikolla sitten taas varmaan jotain muuta.

Äänestä
  • Siis tuota typerää rokin renkutusta...eipä ole monipuolinen valikoimasi.

    Äänestä

noh...Tietysti Pantera ja Cradle of Filth ovat kovimpia minulle, Helloween ja Avantasia Rhapsody saa ihon kanan lihalle. Loistavia. Edelleen Iron Maiden on suosikkini. Ja Ac/DC.
Erittäin paljon minulle merkitsevät Tori Amos, Nick Cave, Björk ja Korn. Dead Kennedys, Bad Religion ja China Drum ovat mainioita nekin. Viime aikoina olen alkanut pitää Eminemistäkin.
Klassinen musiikki on myös loistavaa...jne. Listaa voisi jatkaa aikalailla pitkälle bluesiin ja 50-60 luvun rokkiin ja seitsemänkymmentäluvun heviin.
Taidan kuitenkin mennä nukkumaan ja laittaa Tehosekoitinta soimaan...=)

Äänestä

Noh, sanotaanko näin, että musiikkimakusi on erittäin laaja metallin saralta :).

Itse tykkään (nyt puhutaan siis "lajeista"): Black Metal, Heavy Metal, Dark Wave, Ambient, Rock, Trance, Indrustial, Gootti/Gootti metal, Klassinen, ja Folk.

Ja sitten sellaisia orkestereita, joita en osaa luokitella: Kent, uusi Mortiis, Pain, CMX, Enigma ja Prodigy

Toisin sanoen, minulle menee kaikki, kunhan se ei ole Rapia/Hip Hopia, Purkka Poppia (tai no, menee sekin huumori mielessä tai hirveässä humalassa :).

Olen usein saanut kuulla musiikkimaustani, "että et ole edes mikään hevari" yms. naurettavaa. Mutta, antaa joidenkin pitää omat mielipiteensä, tunnen olevani metallisti ämmä vaikka Kentiä joskus kuuntelenkin. Vaihtelu virkistää!

Äänestä
  • Tosiaan, sitten on vielä Alternative: Garbage, Marilyn Manson jne...

    Kaikki musiikki siis, jossa on jotain joka tempaa mukaansa :)

    Äänestä

Mulla ei oo kovin laaja musiikkimaku..pelkästään heviä kuuntelen..Kuuntelen Panteraa, Metallicaa, Slipknotia, Machine Headia, Cannibal Corpsea, Children of Bodomia, System of a Downia, Hatebreedia, Chimairaa, Kornia, Ozzya ja Black Sabbatia, T.R&Trio Niskalaukausta, Six Feet Underia, Slayeria, Rammsteinia, Diabloa, Sepulturaa, Soulfya, Superjoint Ritualia, Downia....

Äänestä

Kaikki hyvä musa menee pikkusielut nussikoon pilkkujaan...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Deathcrush kirjoitti:

niin kuinka laaja on musiikkimakunne?
itselläni se on aika laaja.
Kuuntelen Van halenia ja Kissiä, kuuntelen Iron maidenia ja Helloweenia, kuuntelen Stratoja, Sonata arcticaa ja gamma raytä, kuuntelen Slayeriä, Kreatoria, (vanhaa) Metallicaa ja The hauntedia, kuuntelen Mardukkia, Emperoria, Dark funeralia, mayhemia, Impaled nazarenea, Immortalia ja Dimmuja,kuuntelen Cannibal corpsea ja Katatoniaa,kuuntelen myös In flamesia ja Bodomeita ja Dickinsonia kuten myös Slipknottia.
Ja olen myös huomannut että Queenilla on pari ihan ok biisiä...?!? että aika laaja musamaku...vai??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu