Oon töissä hektisessä IT-firmassa ja työt tulevat helposti myös kotiin asti. Ne vievät myös niin paljon energiaa, että iltasin tulee tehtyä vain ruokaa ja käytyä lenkillä - jos ehtii jaksaa. Viikonloput pakko sitten käyttää vain nukkumiseen tai kavereiden näkemiseen. Välillä nekin töissä. Joudun myös paljon käymään ulkomailla asiakkaiden luona, joka vie paljon aikaa.
Oon vasta 27v, mutta tuntuu, että tässä hommassa menee helposti elämä ohi. Tai ainakin ne parhaat tai sopivat naiset ehditään korjata pois. En haluisi hätkähtyä 10 vuoden päästä yksin jossain. Siksi hätkähdän jo nyt.
Miksi sitten tulee tehtyä näin paljon töitä ? Osittain taitaa johtua vain siitä, että ala on tälläinen ja ite on sille ajautunut. Toisaalta kun ei seurustele niin ei koe mitään estettä tehdä paljon hommia!
Joku voi ajatella, että jos ei kerran ole aikaa etsiä kumppania niin ei ole aikaa seurustellakkaan. En kuitenkaan usko tuohon. Jos minulla olisi rakas niin priorisoisin kyllä hänet ykköseksi ja sanoisin monille työtehtäville Ei. Nyt työllä ehkä osittain täyttää tätä omaa vapauttaan.
Muita joilla työ täyttää elämän niin kovasti, että ei ole aikaa etsiä ?
Työ vie kaiken ajan ja energian
6
4085
Vastaukset
- sinkku myös
"Ne vievät myös niin paljon energiaa, että iltasin tulee tehtyä vain ruokaa ja käytyä lenkillä - jos ehtii jaksaa. Viikonloput pakko sitten käyttää vain nukkumiseen tai kavereiden näkemiseen"
Mitäs muuta haluisit tehdä sitten iltaisin ja viikonloppuisin. Minullakin juuri noin menee vapaa-aika. Naisten etsimiseen ei vapaa-ajasta kovin paljon mene. Niitähän voi etsiä deittipalstoilta ja jos tapaat kavereitasi viikonloppuisin baari-illan merkeissä ni siellähän niitä löytyy.- eräs ex
Niinpä ne rekkamiehetkin valittaa et työ vie kaiken ajan. Tarttis vissiin itte tehä asialle jotain !
- Älä ala orjaksi
Kyse on vain priorisoinnista. Itsekin olen IT-alalla,
joten tiedän etteivät työt siellä tekemällä lopu,
vaan aina löytyy tekemättömiä hommia.
Työsopimuksesi ei varmasti velvoita jatkuvaan ylitöiden
tekemiseen, joten sinulla on oikeus kieltäytyä tolkuttomasta
työkuormasta ja pyytää apua ko. tehtäviin. Sinä itse
päätät elätkö vain työllesi, vai järjestätkö itsellesi
myös sitä vapaa-aikaa. Tiedän että töistä kieltäytyminen
on kova paikka, mutta ei kukaan muu pidä sinun puoliasi kuin sinä itse. - sama
Seitsemän vuotta tätä kiirettä jo jatkunut. Ikää päälle kolmekymmentä, ei perhettä, ei oikeastaan paljon kavereitakaan. Lomat joutuu pilkkomaan osiin, joten nekään ei oikeastaan putkea paljon katkaise. Ei ole aikaa ihmissuhteille.
- eräs työnarkomaanin ex
Ja jos työmäärä jatkuu samanlaisena myös parisuhteen aikana, ei voi olettaa, että parisuhteistakaan tulisi kovin laadukkaita.Sitä jokainen itse valitsee, mikä on tärkeintä elämässään.
- noin mene
eräs työnarkomaanin ex kirjoitti:
Ja jos työmäärä jatkuu samanlaisena myös parisuhteen aikana, ei voi olettaa, että parisuhteistakaan tulisi kovin laadukkaita.Sitä jokainen itse valitsee, mikä on tärkeintä elämässään.
Aina ei voi valita mitä joutuu tekemään. Olen itsekin it-alalla mutta aion parin vuoden kuluttua kyllä vaihtaa johonkin toiseen hommaan, sillä näistä asioista ei pääse eroon vapaallakaan. On joka päivä päänsärkyä ja ahdistusta työn takia, lähes paniikki joskus kun tuntuu että koko elämä menee hukkaan. Elämästä en edes puhu sillä se on lähinnä vain olemista ilman sen kummempia päämääriä. Jos olisi enemmän rahaa ei tarvitsisi niska limassa painaa töitä iltaan asti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 836019
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj474015- 1314003
- 693763
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262958Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan72547Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?332329- 272244
- 2042131
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh4491844