Luin kerran hyvän jutun, joka todella pysähdytti miettimään. Se tuli mieleeni, kun luin aikaisempien lähettämiä viestejä, jossa yhdessä kaunis sinkku ihmetteli ihmisten reaktioita sinkkuuteensa. Jutussa pohdittiin sitä, että tarvitseeko nainen ylipäätänsä miestä oikeuttamaan olemassa olonsa? En muista oli tarinaan kerrottu mitään/yhtään selvää vastausta, joten kysynpä teiltä oikeilta ihmisiltä, jotka elämäänne siellä jossain vietätte.
Tarvitseeko nainen miestä?
Isotytteli
374332
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Eipä varmaan tarvii. Mutta eipä niitä tyttöjäkään sitten tule yhtään sen enempää tähän maailmaan. Evoluutioteoreettisesti ollaan täällä lisääntymässä. Intelektuelli-Sinkku-Itsensä-huiputus mielessä varmaan vaan porskuttamassa ja kuolemassa poes. Niinhän se on, että elämä on kuoleman odotushuone.
Moni on todennut, että tervekätinen mies ei naista tarvitse.
med "pakko hauki"
"Tarvitseeko nainen ylipäätänsä miestä oikeuttamaan olemassa olonsa?"
Ei kai kukaan nainen tarvitse miestä oikeuttamaan olemassa oloaan, mutta kyllä muuten saattaa tarvitakin. Ihan kuten mieskin saattaa tarvita naista, muttei oikeuttamaan yhtään mitään.
Niin.. kukaan ei tarvitse ketään eikä mitään, ja koko universumikin on loppujen lopuksi tarpeeton.
mitenni?
Tarvitsen miehen pitämään minua hyvänä ja pitääkseni itsekin häntä hyvänä (perustarve). Tarvitsen miehen jatkamaan siitä, mihin minä jään, ja jatkaakseni siitä, mihin hän jää, ja edetäksemme yhdessä siitä, mihin molemmat jäivät.
pärjäät kyllä ilmankin. onkos tuo nyt sitten sitä sinkkuutta?
Kohta on seitsemän vuotta mittarissa, sinkkuus on siis omakohtaisesti koettua. Pärjään ilman miestä, mutta en tahdo pärjätä ilman, miksi pitäisi? Elämässä pitää pärjätä niin monessa asiassa, miksi siis pitäisi pärjätä elämään ilman miestäkin? Siinä on asian ydin. Miehet ovat ihania, mutta vielä ihanampaa olisi Yksi Mies, oma kulta.
EI TARVITSE!
tarvitsen miestä mutta en paljon muuhun.
kokonainen, mies kyllä täydentää naista siinä mielessä että hän tyydyttää naisen tarpeet, niin fyysisessä ja henkisessä mielessä, mutta voihan nainen viettää leämänsä myös ilman miestä tai ilman ystäviä, jos niikseen haluaa, ja voi olla ihan tyytyväinen elämäänsä, omahan on elämämme, ei voi sanoa että olemme täällä vain siksi että jatkaisimme sukua, olemme täällä elämässä omaa elämäämme ja jokainen tekee niin kuin haluaa, ei selibaatti, lapsettomuus, erakkous tee ihmisestä yhtään sen huonompaa tai turhempaa ihmistä kuin toisesta. Toi kysymys on tyhmä, EI TIETENKÄÄN!!! ehkä olisi parempikin ilman
hey, en ikinä itse usko, että evoluutio "teki meistä tällaisia"...hei, halooooo...ihmisen tunne-elämä eli lisääntyminen on ihan sama kuin eläimillä, ehkä tunteet on enemmän pinnassa (says who?) ja jne..mutta et voi syyttää mistään ja mitään enempää kuin omaa ittees ja jos oot erimieltä niin kannattaa perustaa esim liike. HUOM ei ihmiset muutu täällä...ne muuttuu vasta kun luonto (joka on ne luonnu) tekee jotain radikaalia.....................
Kaipa sitä joku tarvitsee? En tiedä. Itse olen ollut sinkku jo 10 vuotta, "seurustelin" tässä muutamaan otteeseen, mutta huomasin ettei se sopinut minulle. Ei vaan oikein sopinut elämääni/elämäntyyliini. Mies tuppasi kiukuttelemaan kaikesta ja teki asioita vaikeiksi. Itseasiassa olin koko seurustelun ajan erittäin onneton, muutamia onnen huumia lukuunottamatta. Kaipa se oli väärä mies, enkä voi tietenkään yleistää mitään. Jokatapauksessa OLEN ONNELLINEN SINKKUNA. Enkä koe että missaan jotain elämässäni?!
Tässä se nähdään, että tasa-arvoa ei naisten mielestä ole olemassa.
Siinä vaiheessa kun saat kotonasi vaikka pahan sairauskohtauksen etkä pysty omin voimin hankkimaan apua niin olet kyllä kiitollinen siitä että sinulla on mies kotonasi. Ja sama tietysti toisinkin päin.
Tuossa tilanteessa mies ei ole mikään varma tekijä - entäpä jos jos jollakin on juoppo mies, joka makaa sammuneena sairauskohtauksen sattuessa tai paljon työmatkoilla oleva mies, joka ei ole ikinä kotona? Kotiapu/-avustajat ja kaikenmaailman hälytyslaitteet korvaa silloin miehen. Moni vanhus (useimmin naisleski, koska miehet kuolevat nuorempina) joutuu tuon asian kokemaan nyky-Suomessa nykyisin. Eli mies ei ole se mitä tarvitaan vaan ihmistä yleensä!
No tuo oli minun kommenttini sinun kysymykseesi tarvitseeko nainen miestä, siis vain yksi esimerkki. Toisaalta jos ajattelet miehistä noin niin voisi kysyä sinulta että tarvitsetko ylipäänsä kavereitakaan mihinkään ? Kyllähän sitä itsekseenkin tulee toimeen.
minä, intellektualli, omillaan toimeentuleva ja muutenkin hyvin pärjäävä, sosiaalisesti kyvykäs ja kauniiksikin sanottu nainen tarvitsen miestä:
-hellyyteen
-sanomaan ei lehdenmyyjille yms. ja ehkä joskus mullekin ;)
-tekemään yhdessä päätöksiä
-keittämään mulle ainakin joskus aamukahvit
-auttamaan autojutuissa ja vähän muissakin teknisissä asioissa, joissa kyllä pärjään itsekin
-viemään roskat
-nauttimaan kanssani tekemääni ruokaa
-putsaamaan auton lumesta puolestani, ainakin joskus
-keskusteluseuraksi pohtimaan syntyjä syviä
-nauramaan jutuilleni ja iloitsemaan siitä, kun huomioin häntä
-ottamaan vastaan purnaustani, kun elämä ottaa päähän PMS-oireissa ja toisaalta rauhoittamaan tilanne
On mulla ystäviä ja pystyn suurelta osin pärjäämään kaikissa edellä mainituissa tilanteissa itsekin soveltamalla, mutta aina ei huvita pärjätä, vaan haluaisin terveen, fiksun herrasmiehen jakamaan elämää ja arkea kanssani. Olen kokoNainen näinkin, mutta ei ole synti kaivata kumppania.
Minulla ainakin on siistimpää ja viihtyisämpää kotona kun otin eron, 8 vuotta on pärjätty...helppoa ja rentoa elämää.
Oikeestaan naista ei tarvisi kuin siihen yhteen asiaan, kaiken muun hoidan itse paremmin.
Tekstisi oli sen verran provosoiva;), että laitan sinulle muutaman rivin. "..siistimpää ja viihtyisempää.." Koirako se ei ole enää talossa? "..helppoa ja rentoa elämää.." En usko sinua, et sinä muuten täällä pyörisi, ja vaikket pyörisikään, olen varma, että tahdot naisen vierellesi. "..siihen yhteen asiaan.." Myönnät itsekin, että tarvitset naisen. "..kaiken muun hoidan itse paremmin." Kyllin kauan ylpeänpöyhistelevää sinkkuutta ei ole hyväksi, ei niin sinulle, kuin ei kenellekään meistä. Tarvitsemme toisiamme, aidosti. 40v on minullakin takana, mutta loppuun saakka täällä ollaan koulunpenkillä, itse kukin meistä.
siihen yhteen asiaan, ei muuhun. Paljon levollisempaa ja rauhallisempaa näin naisena, kun ei miestä jaloissa pyörimässä - huonossa suhteessa. Vain siihen tarvitsisin miestä. Voisiko perustaa vaikka jonkun "miespankin" mistä saisi tarvitessaan ilman sitoutumispakkoa tai muutakaan sälää. Missähän me kohtaisimme, miehet ja naiset jotka emme halua sitoutua mutta haluamme sitä?
...on jokaisella, mutta millaisen niin se voi vaihdella.
Ainakin minä haluaisin vakipanon jonka kanssa voisi olla yhdessä vaikka viikonloppuja välillä, kertasuhteet ei anna yhtään mitään.
Kurjin on päästää nainen omaan talouteen, siinä menettää osan omasta identiteetistä kun nainen määrää kaikesta talossa, tapettien värin, huonekalut, astioiden paikat, mies tuntee itsensä hetken päästä ulkopuoliseksi...naiset tunkee tavaraa ja kukkia paikat täyteen niin ettei joukkoon sovi eikä kuitenkaan sitten siivoa koskaan jälkiään.
sun viestis vasta provosoiva onkin. olen eri mieltä tästä tarvitsemis asiasta. ystäviä mielestäni tarvitaan, mutta en usko et oma muija on must juttu.....maku asia
Sen kus nappaat itellesi itsellisen eukon jostain kauempaa. Sitten ihan pakon sanelemana näätte vaan viikonloppuisin.
Jossain toisessa viestissä haikailit kuitenkin rakkauden perään. Koita nyt päättää mitä haluat. Kohta elämä loppuu. Montako naista oot päästänyt omaan talouteesi sotkemaan? Ikinä?
Hector sanoo:
Se on viimeinen - ei synny suurempaa...
unelmista suurin on saada rakastaa -
rakastaa - edes unelmaa!
sellisen naisen joka
"määrää kaikesta talossa, tapettien värin, huonekalut, astioiden paikat, mies tuntee itsensä hetken päästä ulkopuoliseksi...naiset tunkee tavaraa ja kukkia paikat täyteen niin ettei joukkoon sovi eikä kuitenkaan sitten siivoa koskaan jälkiään."
Ota paremmin itsellesi sopiva! Ei kaikki naiset ole tuollaisia. En minäkään haluaisi miestä joka jättää kaikki vaatteensa lattialle lojumaan, ei koskaan pyyhi pöytää muruista tai läikkyneistä nesteistä, jättää kaikki paperit, postin ja mainokset ympäriinsä, ei osaa siivota omatoimisesti, eikä ajattele muuta kuin omaa persettään. En tarvitse tällaista miestä, enkä siis sellaista ota.
Tarvitsen kyllä toisenlaisen kumppanin, sellaisen joka täydentää minua sopivasti ja minä häntä.
Minkä takia nainen tarvitsee miestä? Lisääntymiseen. Edelleenkään nainen ei voi kloonata itseään.
Jos lapsen kasvaminen aikuiseksi kestäisi huomattavasti lyhyemmän ajan eikä vaatisi niin paljon henkisiä ja aineellisia resulsseja, olisiko miehen ja naisen välistä "rakkautta" olemassakaan?
Onhan olemassa miehen ja naisen välinen rakkaus!! Siinä ei ole kysymys seksistä tai rahasta tai vallasta. Eikö rakkaus ole kauneinta elämässä? Jos sitä ei olisi niin mitä jää jäljelle?
Rakkaus tuntuu viipyvän, ehtiikö sitä löytämään näin lyhyessä ajassa kuin ihmisikä?
Suurin osa ihmisistä elää rakkaudettoman elämän...
Mielestäni ihmiset ei näe rakkautta kun on niin paljon muuta turhaa ympärillä. Suurin osa elämästä kuluu siihen että hankitaan turhia tavaroita ja kulutetaan niitä. Nainen ja mies käyttävät toisiaan myös seksissä aivan kuin tavaraa. Kun vanha kyllästyttää etsitään uusi tilalle.Tunteille ei anneta tilaa eikä kunnioiteta toista sukupuolta.Surullista!
Uskon että jos pystyt antamaan rakkautta niin tulet myös saamaan sitä. Jo se tunne että sinä rakastat on hieno, koska silloin tunnet rakkauden mahtavan voiman. (En puhu uskonnosta)
Eikä pelkkä tavara vaan myös kokemukset. Nykyään halutaan paljon kokemusia. Vaikka löytäs sen elämänsä rakkauden ensimmäisellä kerralla haluaa kokeilla muitakin. Ihminen ei ole ikinä onnellinen vaikka sais kaiken. Aina on saatava jotain lisää. Jotakin asiaa pitää aina parantaa. Niin se vain on että vaikka te saisitte sen miehen tai naisen niin kohta jo kyllästyisitte ja haluaisitte jotain enemmän.
NAISTA. DUUNI RIITTÄÄ
Onko sinulla mies vain sen takia että oikeuttaisit hänellä oman olemassaolosi? Ellei, niin mitä välität jonkun höpinöistä? Oma pää kuntoon, turha muita syyttää jos itse on vinksahtanut.
Är hon kanske så pass svenskspråkig att hon inte förstår vad det egentligen står i texten?
.. asian tavallaan jo yhdessä omassa viestissäsikin ap., mutta sanon nyt minäkin mielipiteeni: kysymys on varmaan enemmänkin siitä, että tarvitseeko ihminen toista ihmistä, kuin että tarvitseeko nainen miestä.;) Jos tuo asiasi sukupuolitetaan, niin menee monimutkaiseksi, koska harvassa tänä päivänä ovat ne naiset, jotka todella tarvitsevat miestä, esim. estämään nälkäkuolemansa...
Ihmisissähän on eroja tarvitsevuudessa monesta luonne/ elämäntilanne jne.- tekijästä riippuen. Voin paljastaa itsestäni, että en itse ainakaan juuri nyt koe sinällään "tarvitsevani" parisuhdetta. Asian vois ehkä ilmaista sitenkin, että en koe tarvitsevani miestä itselleni juuri nyt, mut olis kenties yksioikoista ajattelua tuokin.
Mun tilanne ainakin on se, että just nyt NAUTIN sinkkuudesta aidosti& täysillä huolimatta siitä, että mua silloin tällöin koetetaan naittaa kohtaloani muka surkuttelevien kavereideni toimesta.;) Viimeisin parisuhde päättyi mun aloitteestani ollen tietty kova pala, koska avioliittoon oltiin suuntaamassa. Eroni jälkeen ei ole ainakaan vielä tullut tunnetta, että mä nimenomaisesti "tarvitsisin" miestä itselleni..en ainakaan subjektiksi tiettyihin arkielämän rutiineihin. Päinvastoin: ajattelen, että mun on oltava itseni ns. (karmee sana, mut menkööt..) eheä & mennyt on oltava kunnolla läpikäyty, ennen kuin voin kokea voivani antaa tasavertaisesti jotain miehelle, suhteessa. Antamisesta ja saamisestahan parisuhteessa on aina kuitenkin kyse.;)
Yksilöllisesti voi tietty satunnaisesti kaivata toisen ihmisen lämpöä ja sellaista fiilistä, että joku on mun kanssani hengessä mukana just joissakin tietyissä jutussa jne. Ja seksiä ( jota kyllä saa muutenkin, aina halutessa )toki. En mä ainakaan kuitenkaan tarvitse miestä itselleni tekemään joitain tiettyjä tehtäviä tai täyttämään jotain elämiseen liittyvää tyhjiötä. Siinä mielessä mies on (ainakin tällä hetkellä) mulle tarpeeton. Kauhee sanoa, mut näin vaan on.;)
Mulla on paljon mielenkiintoisia ihmisiä ja asioita elämässäni. Siinä mielessä en siis tarvitse miestä. Jotain seurusteluakin ajattelee lähinnä sitä kautta, että mitä annattavaa mulla itselläni olis just nyt toiselle, kuin että mihin mä tarviin sitä toista... Monet ottaa sen second best- vaihtoehdon, mut mä en ainakaan jaksa sellasta. Venailen mieluummin sitä tunnetta, että joku taas aidosti herättäis mun sisälläni jotain suuria tunteita.;)
Pakko laittaa tähän väliin linkki Ilman naista -sarjakuvaan. En tiedä ymmärrättekö sarjakuvaa, mutta minulle tuo ainakin kolahti.
Ymmärrättekös te naiset tätä?
http://kvantti.tky.fi/in/1.shtml
Kannattaa selata eteenpäin sarjakuvaa. Päätarkoitus ei ollut vain tuo ensimmäinen sarjakuva.
Tarvitseeko ihmiset toisiaan? Siinäpä vasta kysymys. Jotkut alkaa luetella kaikenlaisia juttuja: Osaanhan minä itsekin vaihtaa lampun, pestä pyykin jne. Mihin sitä toista sitten tarvitsee??
Mun mielestä naisen ja miehen välille parhaimmillaan kehittyvä henkinen ja fyysinen suhde on ainutlaatuista. Sosiaaliset kontaktit on ainakin mulle todella tärkeitä, mitä elämä olisi ilman niitä? Rakkaussuhde on kuitenkin se joka antaa ainakin itselleni sen olotilan joka tekee tyytyväiseksi. Tietty mulla on ystäviä joita en pois antaisi, mutta kun on vastakkaista sukupuolta olevan henkilön kanssa peiton alla pimeässä huoneessa niin sitä tunnetta en vaihtaisi pois...
Eli ihmisellä jota rakastaa on tosi suuri vaikutus ihmisen tunne-elämään, jos sellaista on.