Asanoista

Olen ihmetellyt miksi jotkut asanat neuvotaan tekemään toispuoleisesti. Yleensähän kaikki tehdään molemmin puolin. Onko jotain haittaa jos tekee myös toisinpäin?
2559
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

missä niin neuvotaan?
kannattaa aina tehdä molemmin puolin.

Äänestä
  • No ei varsinaisesti neuvota,mutta näiden mietiskelyasentojen kohdalla (esim.padma,siddha ja swastikasana)jätetään usein mainitsematta, että ne tulisi tehdä toisinkin päin,kun muuten muiden asanoiden ohjeissa asia mainitaan. Olen törmännyt asiaan muutamissa eri oppaissa.Ei vaan juuri nyt ole tässä käsillä. Käyn kyllä yhdessä joogaryhmässä, mutta siellä näitä ei ole harjoitettu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Joogaileva kirjoitti:

Olen ihmetellyt miksi jotkut asanat neuvotaan tekemään toispuoleisesti. Yleensähän kaikki tehdään molemmin puolin. Onko jotain haittaa jos tekee myös toisinpäin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu