vituttaa Viro, koska he ovat ottaneet hymnikseen meidän Mamme laulun. Eikö heillä ole minkäänlaisia tapoja?
Minua
ainakin
231263
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
että ovat noin huonon kappaleen ottaneet..
Yksi surkeimmista kasallishymneistä.
Kysymys ei ole huonoudesta. Se on kansallishymni. Tajuatko? Symboli. Maan tunnus, joka on kaikilla omansa. Mitä ihme porukkaa nämä hemmot ovat?
niin mielikuvituksettomia, että piti varastaa Suomen kansallislaulu.
Oppivat kommariaikana röyhkeästi vain varastelemaan.
laulusta,mutta se kenkuttaa kun ovat vieneet sen Suomalaisen sisun.Viron tyttö kertoi että kolmisen kilsaa ennen yhdistelmähiihdon maalia tuli kova väsymys, mutta minä pakotin sen pois.
Kympin hiihdossa hän oli ajatellut että, parhaat tulevat takana ja pakotti itsensä hiihtämään lujaa vaikka kipeää tekikin.
Suomenneito tuli niinkuin sunnuntailenkiltä,ei edes hengästynyt.Haastattelussa kertoi olevansa iloinen siitä että sai itsestään kaiken irti.
Maamme-laulu on ollu Virolla ennemmin kuin Suomella... Että me ollaan saatu se niiltä.
Maamme-laulu on esitetty ensimmäisen kerran vuonna 1848 Floran päivänä. Suomessa! Tiesitkö tätä, Hulk?
mutta onko se esitetty silloin Suomeksi?? Ja oliko siinä suomenkielinen sanoitus??
Esitettiinkö se ehkä viroksi? Meinaatko niin?
esitetty Viroksi, vaan Ruotsiksi... Ja Viro sanoitti sen ennemmin Viroksi, kuin Suomalaiset Suomeksi.
oi maamme Viro, eikä Oi maamme Suomi?? Onko ne vähän hölmöjä??
sun kanssa tuntuu olevan turha jatkaa tätä keskustelua... :) Mutta totuus on se että Viro on sanoittanu sen ennemmin äidinkielellään kuin Suomi.
just ekaa kertaa mutta kiitos kuitenkin, ei ne sit ihan niin tyhmiä kait ookkaan!!
on muita kekustelijoita. Mutta Suomella se ennemmin on kyseisessä käytössä ollut kuin Virolla. Se vain ei oikein käy mun pirtaan, että se on sama kuin meillä. Tai meillä sama kuin heillä.
siitä tyhmyydestä en sitten tiedä... :)
Onhan se kieltämättä kiusallinen tilanne, kun kahdella maalla on sama kansallishymni, mikä on kaikenlisäksi sävelletty Saksassa!! Eli ei muutakuin
Finlandia soimaan...
Finlandiahymniä vastaan ole. Onhan se supisuomalainen ja todella vaikuttava, upea ja jylhä sävellys. Siitä vaan käyttöön vaikka heti.
aikaan Finlandia jo sävelletty? Ja otettinko Maamme-laulu vain sen takia käyttöön, että saatiin nuoleskella saksalaisten persettä vaan? Tuolloihan saksalaiset olivat kovaa kamaa Suomessa. Oli jääkärikoulutusta sun muuta.
Meillä on samat juuret ja esi esi esi esi esi esi esi esi esi esi esi esi esi esi esi esi esi esi esi esi isät,näimpä ollaan yksi ja sama kansa.
molemmat kansat tulleet näihin maisemiin jostain. Uraliltako, Speriasta? Sieltäkö nämä meidän esi esi esi esi esi esi esi esi esi esi esi isät tulivat?
Senkö takia sama melodia niin sytyttää?
Finlandia oli aikanaan Biafran kansallislaulu.
Entä jos Biafra itsenäistyy taas Nigeriasta ja ottaa vanhan kansallislaulunsa Finlandian käyttöönsä. Silloin Suomella ja Biafralla olisi sama kansallislaulu.
Komeeta.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=109&conference=500000000000013&posting=22000000014203078
Hiihdetään kovempaa, niin silloin soitetaan meille. Nyt onnittelut lahden eteläpuolelle! Kiva kun edes sympaattiset naapurit pärjäävät!