paljon curling kiekko painaa?

poika

Vastatkaa nopeasti!

10

5724

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keijjo

      googlea oisit malttanut koettaa ensin.

    • pekka h

      19,4 kiloa painaa

    • lolmoikeijo

      "Curlingissa pelivälineenä käytetään pyöreitä graniittikiviä. Niiden paino saa olla korkeintaan 19,96 kg, ympärysmitta enintään 91,44 senttiä ja korkeus vähintään 11,43 senttiä. Kivet koskettavat toisiaan pelissä laitojensa osumapinnalla. Kivi koskettaa jäätä hiotulla tasaisella pohjarenkaalla."

    • Nimetön

      Curling kiekko painaa noin 10 kg... muistaakseni..

      • puhua

        kun olemme nyt Curling-erikoissivulla. Heitettävä väline Curlingissa on kivi. Jääkiekossa käytetään kiekkoa, jota kymmenen topattua miestä sohii puukepeillä ja välillä toisiaankin!!


      • liu´utetaan?
        puhua kirjoitti:

        kun olemme nyt Curling-erikoissivulla. Heitettävä väline Curlingissa on kivi. Jääkiekossa käytetään kiekkoa, jota kymmenen topattua miestä sohii puukepeillä ja välillä toisiaankin!!

        En ole kenenkään nähnyt curling-kentällä heittelevän kiviä. Eiköhän sitä liu´uteta jäätä pitkin.


      • nyt taas
        liu´utetaan? kirjoitti:

        En ole kenenkään nähnyt curling-kentällä heittelevän kiviä. Eiköhän sitä liu´uteta jäätä pitkin.

        sitten pilkkua. Kiveä ei tosiaankaan heitetä vaan liu'utetaan, mutta virallisesti puhutaan kuitenkin heitosta.


    • Hurly curly

      Tuohan löytyy vaikka Wikipediasta:
      "The curling stone or rock used in the game weighs a maximum of 44 lbs. (19.96 kg)"

    • Pekka196799

      8 kg
      Com

    • nopsupoi34

      curling kiven pitää painaa vähintään 17,24 kg (38) paunaa ja enintänään saa painaa 19,96kg (44 paunaa)

    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      213
      5378
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      132
      5004
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      14
      4791
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      121
      2027
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1771
    6. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      81
      1635
    7. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      13
      1441
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      89
      1275
    9. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      379
      1260
    10. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1085
    Aihe