En löytänyt asiaan liittyvää keskustelua aikaisempaa, niin aloitan uuden keskustelun. Eli voiko lähes parantuneeseen nenä lävistykseen laittaa hopeaa? Mulla on tällä hetkellä kultaa. Tuntuu tulehtuvan aina välillä.
Nenäkorun materiaali
Lady85
92106
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
En suosittele hopeaa, mielummin vaikka titaania tai kirurginterästä. Tällä hetkellä sun koru ei varmaankaan ole aitoa kultaa, koska aidosta puhaasta kullasta ei pitäisi tulla mitään tulehduksia ym.
Titaani olisi paras vaihtoehto katsele vaikka tuolta;
http://a-ilusion.com/kauppa/products.php?g1=d29a7e
mutta EI hopeisia..
Siis ei mikään materiaali itsessään tulehdusta aiheuta! Ei kulta sen kummemmin kuin hopeakaan, MUTTA hopea on yleensä niin epäpuhdasta, että iho ärtyy sen takia (-nikkeliallergia). Kullallekin voi olla allerginen, vaikka se hyvin harvinaista onkin, mutta todennäköisempää on että lävistyksesi tulehtuu jostain muusta syystä. Kultaa ei suositella lävistyksiin siksi, että jalometallina se kerää epäpuhtauksia itseensä helposti. Nämä epäpuhtaudet saattavat sitten tulehduksen aiheuttaakin.
Suosittelen titaania tai ainakin kirurginterästä. Titaania ihmisen keho hyljeksii kaikista vähiten ja se ei myöskään kerää likaa kuten jalometallit.:) Näitä saa muuten myös kullanvärisenä, jos se miellyttää.
kyllä se pitäisi ihan olla kultaa kun ostin laadukkaasta kultaliikkeestä.... outoa.... en nimittäin tykkää lukottomista koruista, niin pakko käyttää korviin kuuluvia koruja. käytän mieluiten kultaa mutta useimmiten ne on kruunuina. voisiko tuo parin viikon välein tulehtuminen (ei ole tulehtunu pahasti siis montaa kertaa) johtua kun olen 5 paivää viikossa TODELLA pölyisissä olosuhteissa
no tiedätkö saako titaanisia tai kirurginteräisiä koruja lukoilla? kun tosiaan haluan siihen lukon jokatapauksessa...
JOS materiaali on nikkelitön, VOI sitä käyttää aivan hyvin. MIKÄLI nikkeliä on yli 0,05% korun painosta sitä EI SAA MYYDÄ NIKKELITTÖMÄNÄ. Kysy liikkeestä vaikka nikkelitestien tuloksia (jos ovat tehneet tai uskaltavat näyttää). Nikkelin määrä kirurginteräksessä on tavallisesti 8-13%...titaanissa alle 0,05% ja nykyään useimmissa kulta- ja hopeakoruissakin alle 0,05%. Kun kysyy niin ei pety!
Siinä on vaan sellanen pieni ongelma, että liikkeissä myydään nikkelittömänä ties mitä, mikä ei sitä ole. Näitä ratsioitahan on aina välillä tehty ja valtaosassa koruista on ollut nikkeliä "nikkelittömyydestä" huolimatta. Lisää tietoa löytyy kuluttajavirastosta ja ympäristökeskuksesta.
Ja toisaalta tosiaan, esim. kullalle itsessäänkin voi olla allerginen, vaikka se onkin harvinaista. Ei se ongelma ole aina se nikkeli.
Allergia ja astmaliitolta lainaus:
- Joka viides suomalainen sairastaa jossakin elämänsä vaiheessa atooppista ihottumaa, ja se yleistyy edelleen nuoremmissa ikäluokissa, kertoo Allergia- ja Astmaliiton Allergiatietokeskuksen johtaja, professori Matti Hannuksela. Syitä atooppisen ihottuman yleistymiseen ei tiedetä. Yleistyminen on tapahtunut kuitenkin samanaikaisesti muiden atooppisten sairauksien ja allergioiden kanssa, jatkaa professori Hannuksela. Myös kosketusihottuma on yleistynyt. Esimerkiksi metalliallergiaa, kuten nikkeli- ja kulta-allergiaa, esiintyy noin 20 prosentilla naisista ja parilla prosentilla miehistä.
Ei mulla kulta allergiaa ole. On vihkisormus kultaa, ja kaikki muutkin korvakorut (rustoissa mukaan lukien) on kultaa eikä koskaan ole ollut mitään ongelmaa, eikä ole nikkeliallergiaakaan, voin käyttää kaikkialla mitä tahansa koruja. Eilen tosin vaihdoin tuohon nenään ihan "virallisen" nenäkorun, (en tiedä senkään materiaalista, ostin Qamarista foorumista) ja tuntuu olevan heti paremmassa kunnossa. Pelkäsin tosiaan että se putoaa, mutta voi olla että ongelma sitten oli juuri siinä mitä aikaisempaa joku sanoi että kulta "kerää bakteerejä" helpommin, ja kun muutenkin alistun suureen määrään bakteereihin ja pölyyn päivittäin, ei kai ole hyvä yhdistelmä??
Juuri näin-sen vuoksi onkin tärkeää pyytää todiste nikkelittömyydestä. Ja vielä tarkennettuna: tuotteita ei välttämättä myydä "nikkelittömänä". Tavallisin myynninedistäjä on "nikkelitestatut" korut. Ongelmaksi muodostuu vaan se, että "testin" tuloksia ei ole näyttää asiakkaalle. Tähän juttuun oon itse törmännyt lähes aina.
Tässä vielä pikku pätkä koruista:" Käytä vain muovikoruja tai aitoja hopea-, titaani tai platinakoruja. Kulta-allergiaakin todetaan nykyään, altistustienä tällöinkin todennäköisesti ihon lävistävät korut. Valkokultakorut sisältävät joko nikkeliä tai palladiumia. Nikkeliallergiset ovat kuitenkin usein allergisia palladiumille. Myös ruostumattomassa teräksessä on nikkeliä, mutta tavallisissa koruissa se ei yleensä aiheuta ihottumaa terveelle ihmiselle eikä herätä nikkeliallergiaa" lähde:kuluttajavirasto
Mulla on hopeaa ja mitään muuta en oo ees kokeillu. Ei mitään ongelmia.