Ossi Wallius

Rattikelkkailu

Kisojen ehdottomasti eniten pihalla oleva selostaja on mielestäni Eurosportin Ossi Wallius rattikelkkailua selostaessaan. Niin täysin metsästä repästy - ja hävettää tosi paljon sen puolesta lisäksi siksi, että se on jo useammankin vuoden tota lajia ko. foorumilla 'selostanut'.

Vode on minusta curling-jäiden Einstein Ossiin verrattuna.

Raaka kannanotto, mutta HALOO EUROSPORT !

3

587

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Satunnainen katsoja

      Osuipa silmiin ihmeellinen kommentti, kuunteleppas nykyistä Eurosportin pulkkaselostajaa niin todella on aihetta sanoa, että HALOO EUROSPORT! Ei oo ohjaskelkkailusta tietoakaan nykyselostajalla, Wallius osasi selostaa kelkkailut niin että vaikkei ollu lajiniilo niin katsoja ymmärsi kupletin juonen. Muutenkin Eurosportilta on kadonnu ammattimiehiä niinku Hedmannit. Jos vielä lähtee alppi Pelkonen ja pyöräily Selin niin eipä ole kuunneltaa. Ei ole kuin Lepistöjä ja Sutelaa sekä jokapaikan Järvinen joka ei mahtunu edes sadan sakkiin, kun selostajavuja jaettiin.

      • Asialinjalla

        Olympialaiset tulossa, olisipa mukava kuulla kelkkailustakin asiantuntevaa selostusta Eurosportilta. missä on Ossi Wallius? Ei ole ollut moneen aikaa äänessä.


    • Suorituksia ei speku

      Sotsi tuli ja meni. Euro ei kisoja pahemmin selostellu ja Ylen kelkkailu oli pudonnut pulkasta. Sitä samaa venytystä ja kailotusta kuin jääkiekossa Mertarannan viitoittamalla tiellä. Ossi Wallius aikanaan sportilla hoiti homman niin että katsoja pysyi kyydissä. Kelkkalajit kuuluvat olevan lapsipuolen asemessa. Voisi jonkun asiantuntijakoaalition jättää pois ja antaa tilaa vauhdikkaalle lajille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      274
      3415
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      103
      1713
    3. 70
      1303
    4. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      205
      1289
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      62
      1174
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1097
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      52
      1029
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      981
    9. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      16
      853
    10. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      42
      837
    Aihe