Mitäs mieltä olette hyvästä ystävyydestä kun tilanne on tämä, avokkini paras ystävä on nainen ja se herättää ristiriitaisia tunteita ja mustasukkaisuutta?
Entäs ajatukseni siitä että elinkumppanin edelle ei mene kukaan/ mikään (korkeintaan oma lapsi? Mielestäni oma puoliso o etusijalla ystäviin nähden.
Entäs ajatukseni siitä että elinkumppanin edelle ei mene kukaan/ mikään (korkeintaan oma lapsi? Mielestäni oma puoliso o etusijalla ystäviin nähden.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Exäni ystävät ja kaverit koostuivat lähestulkoon kokonaan naisista. Olipa joukossa sellainenkin tyttö, jonka kanssa oli aiemmin yritetty suhdettakin virittää, muttei ollut kovin pitkään kestänyt.
Kyllä sitä aina oli hiukan varpaillaan, kun kuuli, että se taas menee jotain tyttöä tapaamaan. Etenkin kun oli erittäin vastahakoinen noita kavereitaan minulle esittelemään.
Luotin silti, eihän siinä muu auttanut, kun piti miettiä suhteen parasta. Eikä suhteemme sitten siihen lopulta kaatunutkaan.
Vaan siitä olen samaa mieltä, että enpä huolisi miestä, jolle en olisi ykkössijalla elämässä tai nimenomaan juuri niukasti kakkosena lapsen jälkeen.
Vaan tarkka saa olla sen kanssa, ettei tee hätiköityjä johtopäätöksiä miehen prioriteettilistasta. Kyllähän niitä kavereitakin pitää saada nähdä.
2sena lapsen jälkeen???? Kukin tavallaan.
Se on aina fakta että nainen on naisen pahin vihamies ja siitä voit lähteä ja funtsia sen tilanteen uudestaan. Jos sen naisen kanssa nimenomaan on pieninkään epäilyttävä viba sinulla niin on varmaa, ettei siitä hyvää seuraa koskaan jos se nainen ei halua olla esimerkiksi sinun kaveri tms. Miehen sympatiat menee 100% kaverille, jos teille tulee joku ristiriitatilanne. Kaverin huvitukset menevät sinun edelle kuitenkin, koska mieskin haluaa tietysti niistä hupia. Jos se pitää sinua kotitalouskoneena, niin lähde kävelemään.
Luottamusta ei teillä varmasti ole suhteessa tarpeeksi edes miehenkään puolelta sinulle, jos sen kaverin pitää olla paras ystävä ja se menee sinun edelle, ja onko sinullakaan siinä vaiheessa luottamusta mieheen, jos sinun asiasi ovat paremman puutteessa kakkosvaihtoehto?
Jos sinä ja teidän suhde ei ole sille miehelle ykkönen, niin sen sitoutuminen sinuun ja teidän suhteeseen ei riitä eikä ole todellisuudessa aitoa mitenkään. Jätä se, jos alkaa epäilyttää. ¨
Totta on että suhteen edelle ei mene edes lapsi. Lapsella on aivan riittävän hyvä olla lapsena, jos suhteessa menee hyvin. Ystävät on kakkosvaihtoehto.
Jep, sain hyviä kommentteja kiitos niistä. Asia ollaan puitu nyt juurta jaksain mieheni kanssa ja huomasin erehtyneeni monessakin asiassa. Kysyin suoraan mikä hänelle on tärkeintä ja kuulin olevani se tärkein. Puhuminen kannattaa aina.