onko kukaan koittanut noita ihme keitto-dieettejä joita tossa suomi24:n sivuilta löytynee? on se lentoemäntädieetti&vichy-dieetti ja sit se sairaala .dieetti mikä ei mun mielestä ole todellakaa terveydelle hyväksi. mites onko kukaan koittanu muita esim: herbalifea? olis kiva kuulla kokemuksia. itse en varsnaisesti ole ylipainoinen mutta pari kolme kiloa pitäis saada jotenki pois kuitenkaa ihan "tappamatta" itteesä:) kommentoikaa rohkeesti ja kertokaa !!!
tälläine kysymys
pakko oli kysyy
2346
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Nuo kaikki kuurit perustuvat siihen, että yksinkertaisesti syödään vähemmän kuin kulutetaan. Kuurien lyhyestä käytöstä ja alhaisesta kalorimäärästä johtuen kropasta lähtee vain nesteet, siksi lupaavat hyviä tuloksia. Toimii siis nesteiden poistajana ja isommilla ihmisillä lähtee enemmän kuin pienillä.
Tutkimusten perusteella mitään "taikavoimaa" noilla keitoilla tai greipin syömisillä aamiaiseksi ei ole.
Samaan pääsee syömällä sitä mitä haluaa (terveellisesti), kunhan syö vain vähemmän.
Itse olen kokeillut kaikki (paino lähti ja tuli korkojen kanssa takas), kunnes nyt olen lopultakin saanut iskostettua päähäni kokonaiskalorimäärän merkityksen ja terveellisemmät elämäntavat. Läski on lähtenyt oikeesti liikkeelle eikä ole takas tullut, ja mistään pitämästäni ruoasta en ole joutunut tinkimään.
Sanoisin siis, että jos oikeesti meinaa muuttaa elämäntapaansa terveellisemmäksi, nuo kuurit voi toimia alkusysäyksenä, mutta niitä ei kyllä tarvitse. Esim. kaalikeitolla ei ole mitään rasvaa polttavaa merkitystä, kaalin voi syödä ihan paljaaltaankin. Sairaaladieetti sisältää ihan normaalia laihdutusruokaa vähäisissä määrin jne..
Lisäksi kun syö monipuolisesti, ei tarvitse ammentaa eri aterioiden korvikkeita naamaansa vaan voi syödä sitä mitä haluaa.
Ja vielä lopuksi, että en ole mikään laiheliini, BMI yli 30, mutta alaspäin tulossa hyvää vauhtia. Olen vain niin täysin kyllästynyt eri lehtien ja ravinnonkorvikkeiden takana olevien suurfirmojen (myös painonvartijoiden takana on erittäin hyvin menestyvä eurooppalainen firma) tapaan rahastaa ihmisiä hölynpölyllä. Ihmiset! Järki käteen, ei kannata työntää rahojaan mihin sattuu, laihtua voi muutenkin.
Kun laihduttamisesta on kysymys, järkevät ihmiset muuttuvat järkeä vailla oleviksi. Rahaa syydetään vaikka mihin humpuukiin, jotta vaan ei tarvitsisi muuttaa elämäntapoja pysyvästi. Pitäisi laihtua, ja hetken päästä työnnetään turpaan pizzaa, sipsejä ym. mukavaa. Sitten ihmetellään kun kilot palaavat takaisin...