Osaako joku kertoa, mitä järkeä on heittää kentälle suojakiviä pään alussa, kun pelialueella ei vielä ole mitään suojeltavaa?
Kaikki joukkueet näemmä tekevät näin, ja menee ainakin minun ymmärrykseni yli...
Suojakivet - mitä järkeä?
8
2097
Vastaukset
- Toomie
Sanos muuta! Toisaalta... johonkinhan ne kivet on heitettävä. Suojakivestä sentään voi peliä jatkettaessa tulla pistekivi, mutta läpi heitetystä ei enää mitenkään. Ehkä itseensä luottava joukkue suosii tätä suojaamista: suojien "ympäri" pesään heittäminen tai ratsastus vaatii taitoa enemmän kuin simppeli perusheitto.
- kysymykseesi
Säännöissä sanotaan, että vastustajan kahta ensimmäistä kiveä ei saa poistaa elleivät ne ole pesässä eli siis jos ne ovat suojakiviä. Joten suojakivissä on siis enemmän järkeä kuin kuvitteletkaan.
- wimp
siis niillä on enemmän järkeä kuin tiedätkään tai jotenkin näin mutta mitä?!
- suojakiviin siis?
Entä jos vahingossa osuu vastustajan suojakiviin? Mitä sitten tapahtuu?
- p3ijooni
suojakiviin siis? kirjoitti:
Entä jos vahingossa osuu vastustajan suojakiviin? Mitä sitten tapahtuu?
silloin heitetty kivi poistetaan ja suojakivi siiretään siihen missä se oli. muistaakseni.
- tuon kaksi
Oikein on yksi.
- curling-fani
no tietty siis silleen että jos heittää siihen niin jos toinen joukkue yrittää poistaa sen niin sen joukkueen (joka siis yrittää poistaa sitä) niin kivi jää siihen missä se suojakivi oli ja sittenhän se suojakivi voi jopa mennä keskelle!
ja sitäkin että sen taakse kannattaa "laittaa" kivi, niin sitä ei vois niin hyvin poistaa, paitti siis jos kokeilee tota edellistä hommaa, eli poistaa sen suojakiven mutta sitten se heittokivi jää sitten siihen!
onhan siinä vaikka mitä järkee jos haluu suojata vaikka oman pesäkiven!- Jippo
...Selkeästi selitetty=)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632172Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."61826Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2381334En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71970Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.88960Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?196944Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21905Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin39750- 19746
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93719