Osaako joku kertoa, mitä järkeä on heittää kentälle suojakiviä pään alussa, kun pelialueella ei vielä ole mitään suojeltavaa?
Kaikki joukkueet näemmä tekevät näin, ja menee ainakin minun ymmärrykseni yli...
Suojakivet - mitä järkeä?
8
2092
Vastaukset
- Toomie
Sanos muuta! Toisaalta... johonkinhan ne kivet on heitettävä. Suojakivestä sentään voi peliä jatkettaessa tulla pistekivi, mutta läpi heitetystä ei enää mitenkään. Ehkä itseensä luottava joukkue suosii tätä suojaamista: suojien "ympäri" pesään heittäminen tai ratsastus vaatii taitoa enemmän kuin simppeli perusheitto.
- kysymykseesi
Säännöissä sanotaan, että vastustajan kahta ensimmäistä kiveä ei saa poistaa elleivät ne ole pesässä eli siis jos ne ovat suojakiviä. Joten suojakivissä on siis enemmän järkeä kuin kuvitteletkaan.
- wimp
siis niillä on enemmän järkeä kuin tiedätkään tai jotenkin näin mutta mitä?!
- suojakiviin siis?
Entä jos vahingossa osuu vastustajan suojakiviin? Mitä sitten tapahtuu?
- p3ijooni
suojakiviin siis? kirjoitti:
Entä jos vahingossa osuu vastustajan suojakiviin? Mitä sitten tapahtuu?
silloin heitetty kivi poistetaan ja suojakivi siiretään siihen missä se oli. muistaakseni.
- tuon kaksi
Oikein on yksi.
- curling-fani
no tietty siis silleen että jos heittää siihen niin jos toinen joukkue yrittää poistaa sen niin sen joukkueen (joka siis yrittää poistaa sitä) niin kivi jää siihen missä se suojakivi oli ja sittenhän se suojakivi voi jopa mennä keskelle!
ja sitäkin että sen taakse kannattaa "laittaa" kivi, niin sitä ei vois niin hyvin poistaa, paitti siis jos kokeilee tota edellistä hommaa, eli poistaa sen suojakiven mutta sitten se heittokivi jää sitten siihen!
onhan siinä vaikka mitä järkee jos haluu suojata vaikka oman pesäkiven!- Jippo
...Selkeästi selitetty=)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1925132Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,344523Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699123169Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2603070Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1593012- 542568
- 271939
- 561903
- 831872
- 231815