Opiskelen ammattikorkeassa ja minulla on tutkintoja jo ennestäänkin. Tässä kesätöitä vuodenvaihteesta lähtien etsineenä on todettava, että heikosti menee työnantajilla.
Olen henkilökohtaisesti ottanut yhteyttä 48 yritykseen, joista 12 yrityksessä olisi saanut tehdä kesän palkatonta työtä. Palkallista ei irronnut yhdestäkään.
En minä muuten näin väkisin töihin tunkisi, mutta opiskeluun sisältyy työharjoittelu, joka pitäisi suorittaa kesällä. Ilmaiseksi jos sen suoritan, niin eipä ole varaa edes makaroonivelliin sen jälkeen.
Olen henkilökohtaisesti ottanut yhteyttä 48 yritykseen, joista 12 yrityksessä olisi saanut tehdä kesän palkatonta työtä. Palkallista ei irronnut yhdestäkään.
En minä muuten näin väkisin töihin tunkisi, mutta opiskeluun sisältyy työharjoittelu, joka pitäisi suorittaa kesällä. Ilmaiseksi jos sen suoritan, niin eipä ole varaa edes makaroonivelliin sen jälkeen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tilanne vain yksinkertaisesti on se, että työharjoittelusta ei ole pakko maksaa palkkaa JA jos ei palkallista työtä löydy niin sitten täytyy puhtaasti miettiä mikä on fiksuinta. Huonoin vaihtoehto nyt aina tietenkin on siksi lykätä hankaloittavasti tai antaa kokonaan mennä poskelleen opiskelujen ettei mene palkattomasti töihin. Se kun kuuluu asiaan ja opiskeluun, niin ei sille oikein mitään voi.
Samaan törmää moni ja itse se vain tarvii miettiä miten homman hoitaa. Loppupeleissä jos opiskelut haluaa saada kunnialla eteenpäin ja joskus valmistuakin niin "nöyrtyä" on vain pakko ja mennä ilman liksaa suorittamaan. 12 paikkaa on jo hakemistasi suhteessa todella hyvä miten otettaisiin edes palkattomaan harjoitteluun, usein edes ilmaispaikkojen saaminen voi olla kiven takana. Jos ei meinaa edes palkatonta saada niin sitten on jo tilanne entistä keljumpi.
Samoin tein sen puoleen itsekin ja moni muukin samasta ryhmästä jossa opiskelin. Harjoittelu oli kesällä ja muutama hassu sai palkallisen paikan, eikä sekään kummoinen. Sitä sitten tuon homman lisäksi vielä jaettiin lehtiä, ruokaa, oltiin järkkäreinä, myyntiedustajina ja kuka mitäkin jotta sai toimeentulon edes jonkinmoisen. Kukaan ei kuitenkaan jättänyt hommaa sikseen vaan jokainen loppupelissä totesi mennä pienimmän pahan kautta.
Jos nyt suhteessa ajattelee kokonaisuuden kannalta, niin harjoitteluajat ovat melko lyhyitä ja aina sitä jotenkin hommat saa pelittämään ja luistamaan. Vaihtoehto kun kuitenkin on sitten se, että harjoittelu jää tekemättä ja mitäpäs sitten...? Pelkän rahan takia nyt ei suoraan sanoen kannata jättää hommaa roikkumaan, kuitenkin sen verran pienestä jaksosta kysymys.
Menet tuollaiseen palkattomaan ja vaikka viikonloppu, ilta, osa-aika, tai mitä nyt mieleesi tuleekaan -hommaan tuohon lisäksi ehtimisen ja jaksamisen rajoissa. Niin sen joutuu vain aina jotenkin klaaraamaan...
"Pelkän rahan takia nyt ei suoraan sanoen kannata jättää hommaa roikkumaan, kuitenkin sen verran pienestä jaksosta kysymys."
Milläköhän vuokra pitäisi maksaa ja ruuat ostaa, jos ei saa palkkaa...?