Suomalaisten maine maailmalla

Kyllä se on hirveää, maine menee, jos ei saada talvikisoissa kultamitalia. Mutta, paljonko Intia sai? Entä Luxemburg, meneekö siltä maine, kun ainoa edustaja koko kisoissa ei päässyt edes vapaaohjelmaan? Mitenkäs tuo Argentiina ja Monaco, montako kultaa? Nyt niillä meni maine. Kerron teille jotain ihan uutta: Suomesta ei ruotsalaisia, venäläisiä, norjalaisia ja virolaisia lukuunottamatta tiedä muut paljonkaan, tulipa kultaa tai vaikka alumiinia.
5311
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

että Ruotsaliset ei ikinä arvosta suomalaisia
enemmänkin vihaavat ,tiedän sen omasta kokemuksesta !

Äänestä
  • joku alkoholisoitunut Slussenin sissi ?

    Äänestä

  • Ei keskivertoruotsalainen suomalaisia vihaa. Heillä
    on suomalaisiin vähän saman tyyppinen suhtautuminen
    kuin meillä virolaisiin, eli ei heitä edes hirveästi
    kiinnosta mitä me teemme.

    Ruotsalaisissa on kyllä se jännä juttu, että he uskaltavat
    olla iloisia myös naapurimaan menestyksestä.

    Äänestä

Muun maalaiset ei välitä pätkääkään siitä, miten Suomella ja/tai suomalaisilla menee! Ei niitä kiinnosta, saammeko mitaleita tai emme. Ei uhraa sille ajatustakaan.

Eikä ruotsalaisetkaan vihaa suomalaisia. Ei niitäkään kiinnosta.

Eletään siis aivan rauhassa edelleen.

Äänestä
  • AINOA MAINE ON SE ETTÄ SUOMALAISET ON TUPPISUITA JA MASENTUNEITA JA ALKOHOLISOITUNEITA JUOPPOJA ELI RÄYHÄÄVÄT HUMALASSA MYÖS ULKOMAILLA JOISSA JUOPUMISTA PIDETÄÄN TÖRKEÄNÄ, SIVISTYMÄTTÖMÄNÄ, EPÄKUNNIALLISEN JA SURKEAN IHMISEN TAPANA JNE MUTTA SILLOIN HARVOIN KUN EIVÄT OLE HUMALASSA EIVÄT SAA SANAA SUUSTAAN JA KÄVELEVÄT JONOSSA AURINGONPOLTTAMINA KIRKKAANPUNAISINA NORSUINA.
    VIHAAN SUOMALAISIA JA SUOMEA KOKO SYDÄMELLÄNI

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


menee varmaan kirjoitti:

Kyllä se on hirveää, maine menee, jos ei saada talvikisoissa kultamitalia. Mutta, paljonko Intia sai? Entä Luxemburg, meneekö siltä maine, kun ainoa edustaja koko kisoissa ei päässyt edes vapaaohjelmaan? Mitenkäs tuo Argentiina ja Monaco, montako kultaa? Nyt niillä meni maine. Kerron teille jotain ihan uutta: Suomesta ei ruotsalaisia, venäläisiä, norjalaisia ja virolaisia lukuunottamatta tiedä muut paljonkaan, tulipa kultaa tai vaikka alumiinia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu