CURLING PERSEESTÄ

kurlaaja

eihän tämän lajin kuuuluisi olympialaisissa olla,jos kuuluu niin oookooo,tikanheitto uikkarit jalassa selällään myös kisoihin.olkoon kuinka vanha ja perinteinen laji.sillä ei ole mitään väliä.harrastajat määräävät monesti lajien kirjon,ei valitettavasti aina,kuten tässä känniläisten kivien viskonnassa.tätä lajia harrastaa maailmalla kourallinen ihmisiä,ainoat katsojat ovat kaverit ja sukulaiset joista yli puolet jää tulematta,vedoten kiireisiin.

eilen nähtiin kuinka paljon laji OIKEASTI Suomessa kiinnostaa.täydet ravintolat alkuillasta asti,televisiot auki ja suorana lähetyksenä tuli curling loppuottelu.KUKAAN eikä KETÄÄN kiinnostanut edes vilkaista televisoon päinkään,vaikka kyseessä oli kuulemma hitti laji ja Suomalaisten rakastama curling.hyvin tuntui rakastavan kaljaa,tissejä ja oikean lajin alkamista tyyliin FIN-RUS...
kuoleva laji.

10

1424

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kakadu

      Voit hyvät hyssykät tätä tietomäärän puutetta. Jo ennen nykyaikaisia talviolympialaisia pidettiin kisoja, joiden nimi oli muistaakseni Talviurheilupäivät tms. Jo tuolloin, v. 1924, mukana oli laji nimeltä Curling. Kyllä, tiedoissasi on ISO aukko. Noissa kisoissa sai muuten Suomi hopeaa sotilashiihdossa, sisälsi ammuntaa (ei lehmän). Joten, olisiko ihan kiva ensin hankkia hieman sydämen sivistystä ja tutustua aiheeseen ja sitten vasta paukutella. Valoa kohti. Kesään päin. Positiivareita myös Sinulle. Älä mökötä. Ole mies.

      • etkö ymmärrä lukemaasi?

        Eikö kirjoituksessa juuri mainittu..."olkoon kuinka vanha ja perinteinen laji".
        Sinä kun pyyhit vaahdon suupielistä pois ja keskittyisit ymmärtämään lukemaasi tekstiä,niin hyvä olisi.Sivistynyt ihminen pystyy lukemaan ja ymmärtämään myös lukemaansa,joten pidäpä poika mölyt mahassa.Ole mies.


    • N45

      Minäpä katsoin matsia kotona niinkuin moni muukin ja curling on todella MIELENKIINTOISTA KATSOTTAVAA!!!! Sopii hyvin tälläisiin kisoihin. Muutaman muun lajin vois ehkä heivata pois mutta EI tätä!

    • blackmagictiger

      ON OK LAJI TOI CURLING....ENEMMÄN TALVIOLYMPIALAISISSSA PITÄISI OLLA MYÖS CURLINGIN LISÄKSI NAISTEN MÄKIHYPPYÄ JA MUUTA

    • eestä

      ei kun Skotlannista.

    • Milkkis

      Eihän curling mihinkään häviä,sehän on mukana myös vammaisten olumpialaisissa. Sitä kovin vierastetaan lajia jossa tarvitaan älyä taitoa ja kestävyyttä. Eipä se ole vain kiven liuttamista eikä helppo laji. Pitäisi kokeilla ensin ja sitten arvostella. Eipä meillä ole paljon harrastuspaikkojakaan,mutta ei tulossa uusia mestarihiihtäjiäkään. Liian raskas laji nykynuorelle. Kun ei jaksa ylämäessä niin ei jaksa ;) mutta tämä on minun mielipide ja sinä et lue uutisia etkä katso curling kisoja,molemmat on tyytyväisiä ;)

    • oletko tyhmä?

      otapa vähän selvää asioista ennen kun tulet tänne mesoamaan. esim. Kanadassa curling on erittäin suosittua. Tosin taisi koko viesti olla pelkkä provo.

    • zymi

      kuule kurlaaja tuu tänne sanoon. eilen tosiaan nähtiin kuinka paljon laji OIKEASTI Suomessa kiinnostaa. curlinkia on turha haukkua tai mitään muutakaan

      • Sanansäilä

        Sanokaa vain suomeksi, että KUURALINKO! Nuo hassut sekakieloset ovat suoraan jostain pimeyden ytimestä.


    • Super-Mäksä

      "tätä lajia harrastaa maailmalla kourallinen ihmisiä,ainoat katsojat ovat kaverit ja sukulaiset joista yli puolet jää tulematta,vedoten kiireisiin."

      Esimerkiksi kanadassa on enemmän curlingin lisenssipelaajia (n 900 000) kuin jääkiekkoilijoiden vastaavia. Suomessakin välieriä katsoi lähes samainen määrä (800 000) ihmisiä vastaanottimiensa ääressä. Curling on hieno laji, joka mielestäni on täysin ansaitusti olympialaji.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      61
      1169
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      891
    3. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      651
    4. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      325
      647
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      626
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      618
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      600
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      595
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      75
      566
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      564
    Aihe