on mitä teidän mielestänne? Jos tunteet ovat aitoja ja niistä on toinen osapuoli myös tietoinen, onko tämä mielestänne henkistä pettämistä?
Henkinen pettäminen?
------
32146
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos ei toinen hyväksy sitä että toisella on lämpöisiä tunteita kolmatta ihmistä kohtaan, joista on avoimesti kertonut rakkaalle, niin sitten on varmaan parasta erota. Minä ainakin kerron kaiken omalle rakkaalleni, se on pettämistä jos en kerro mutta kuitenkin ajattelee. Ja koska olen herkkä ja tunteellinen ihminen niin joskus voi jotain tunteita olla.
Tekojaan voi kontrolloida, ajatuksiaan ei. Puolison tarkoituksellista loukkaamista tulee välttää, joten kaikkea ei tarvitse ääneen sanoa avoimuuden nimissä.
Mitähän kaikkea ihmisten päässä liikkuukaan, kun rakastelevat pitkäaikaisen kumppaninsa kanssa? Joku pornotähti? Naapurin rouva? Komea nuorimies työpaikalta?
Sitäpaitsi maailma on täynnä pieniä ihastuksia, joista ei liiemmälti ole haittaa jos ne eivät realisoidu pettämiseksi.
Ihan oikeesti hei. Ajatteleminen ei ole toisen loukkaamista eikä henkistä pettämistä; kaukana siitä. Pikemminkin sanoisin henkiseksi pettämiseksi juuri tuota, että lörpöttää kaikki ajatuksensa kumppanilleen täysin ajattelematta mitä mahdollisia seurauksia niillä on. Parisuhteen a ja o on, että osaa kantaa vastuunsa edes omista ajatuksistaan!