Tuli tuossa mieleeni, ettö olisikohan paastosta apua sellun poistossa? Senhän pitäisi vaikuttaa positiivisesti aineenvaihduntaan... Onkos kellään kokemuksia? Itse en ole ikinä kokeillut, nyt vähän houkuttelis vaikkei se selluun auttaiskaan...
paastosta apua
9
4846
Vastaukset
- Tarja35
Vaikka paasto puhdistaisikin elimistöä tai edes suolistoa, mitä sitäkään ei ole voitu todistaa, niin paasto ei missään tapauksessa vaikuta positiivisesti aineenvaihduntaan, sillä syömättömyys pistää elimistön nimenomaan säästöliekille, joka tarkoittaa aineenvaihdunnan hidastumista.
Paastokirjallisuudessa paaston hyviä ominaisuuksia kyllä hehkutetaan, mutta korostettakoon nyt vielä sitä asiaa, että tiede ei ole todistanut paastosta olevan yhtikäs mitään hyötyä missään asiassa.
Ainoa mitä paastosta voidaan varmasti sanoa, on että sen aikana katoaa takuulla lihasta ja myös jonkin verran rasvaa - riippuu tietenkin paaston pituudesta.- paasto
Paasto puhdistaa kehoa, poistaa siitä kuona-aineita. Kannattaa sitten tehdä suolihuuhtelu paaston alussa.
- Tarja35
paasto kirjoitti:
Paasto puhdistaa kehoa, poistaa siitä kuona-aineita. Kannattaa sitten tehdä suolihuuhtelu paaston alussa.
Paaston ei ole todettu puhdistavan kehoa millään tavalla - tämä puhdistumisvaikutus on arvailua, jolla paaston kannattajat puolustavat paastoa. Tästä on ihan useita tutkimuksia, oli tehty verikokeita ja vaikka mitä, millä olisi voitu paaston olevan elimistölle hyväksi, mutta mitään tallaista vaikutusta ei ole havaittu.
Sekin on epäselvää mitä paaston kannattajat tarkoittavat lauseella "paasto poistaa elimistöstä kuona-aineita" - olisi kiva tietää mitä tällä tarkkaan ottaen tarkoitetaan. Mikä on kuona-aine ja miten se paaston vaikutuksesta poistuu elimistöstä ja mitä hyötyä tästä kuona-aineen elimistöstä poistumisella on?
Ja ennenkö saan vihaisen ryöpyn niskaani, niin todettakoon, että terveydenhuoltoalan ammattilaisena uskon tieteellisiin todisteisiin, en uskomuksiin, ja niihin tieteellisiin todisteisiin tukeutuen olen tämän jutun kirjoittanut.
Voihan olla että maailmassa on juttuja, jotka tehoaa, ja joiden tehoa ei länsimainen lääketiede ole todistanut, mutta tällaisten suositteleminen on aina epäilyttävää. - Carlina75
Tarja35 kirjoitti:
Paaston ei ole todettu puhdistavan kehoa millään tavalla - tämä puhdistumisvaikutus on arvailua, jolla paaston kannattajat puolustavat paastoa. Tästä on ihan useita tutkimuksia, oli tehty verikokeita ja vaikka mitä, millä olisi voitu paaston olevan elimistölle hyväksi, mutta mitään tallaista vaikutusta ei ole havaittu.
Sekin on epäselvää mitä paaston kannattajat tarkoittavat lauseella "paasto poistaa elimistöstä kuona-aineita" - olisi kiva tietää mitä tällä tarkkaan ottaen tarkoitetaan. Mikä on kuona-aine ja miten se paaston vaikutuksesta poistuu elimistöstä ja mitä hyötyä tästä kuona-aineen elimistöstä poistumisella on?
Ja ennenkö saan vihaisen ryöpyn niskaani, niin todettakoon, että terveydenhuoltoalan ammattilaisena uskon tieteellisiin todisteisiin, en uskomuksiin, ja niihin tieteellisiin todisteisiin tukeutuen olen tämän jutun kirjoittanut.
Voihan olla että maailmassa on juttuja, jotka tehoaa, ja joiden tehoa ei länsimainen lääketiede ole todistanut, mutta tällaisten suositteleminen on aina epäilyttävää.Kyllä paaston positiivisista ja puhdistavista vaikutuksista on tehty väitöskirjojakin, esim. Helena Frankberberg-Lakkala.
Ja vaikkei olisikaan niin koen silti paaston itselleni niin hyväksi, että aion jatkossakin paastota joka kevät.
Kuudes paastopäivä menossa. Akneen taipuvainen ihoni paljon paremmassa kunnossa, silmät kirkkaammat, olo energisempi ja mieli pirteämpi. Harmi vain, että tämä olotila on tilapäinen.
- paastonnut
10v. sitten olin ensimmäisellä paastolla, kolmantena päivänä tuli niin kamalat oireet kun myrkyt lähti poistumaan että oksensin ja meinasin pyörtyä. Vaikka olin lukenut ja tutustunut paastoon etukäteen en kuitenkaan tiennyt asiasta tarpeeksi. Elimistön energia ei kulu ruuansulatukseen jolloin se pystyy täysin keskittymään solujen puhdistukseen. Kalorimäärä pitää olla tarpeeksi alhainen ettei ruuansulatusprosessi lähde käyntiin, joka myös aiheuttaa näläntunteen. Seuraavat kerrat ovat onnistuneet paremmin. Kymmenen päivän paastossa on molemmilla kerroilla lähtenyt 10kg!! painoa pois ja olo on ollut parempi kuin milloinkaan muulloin. Ei vatsanturvotusta, ei minkäänlaisia vaivoja, ainoastaan energinen ja mainio olo. Uskon että suurin osa tuosta on nestettä, mutta mistä moinen määrä nestettä voi lähteä, turvonneista selluliitti-vesikuonasoluista, ehkäpä?
Tein suolihuuhtelun aamuin illoin luontaistuotekaupassa myytävällä kotihuuhtelupussilla ja molemmilla onnistuneilla paastoilla kävin myös colonic-huuhteluissa.(Vastaa montaa kymmentä itse tehtyä suolihuuhtelua). Käytin ainoastaan paastomehuja joita saa luontaistuotekaupasta ja joistakin tavallisista ruokakaupoista. Hyvänä apuna koin colon clear light tuotteen joka muodostaa kuitumassan joka kulkee suoliston läpi ja imee itseensä suolenseinämistä irronneet köhnät. Auttaa siihen ettei tule päänsärkyjä, pahoinvointia ym.oireita jotka johtuvat siitä kun suolistosta irtoaa kuonaa ja kun ruoansulatus on pysähtynyt ei suolikaan toimi ja jos suolihuuhteluja ei tehdä tarpeeksi, lähtee myrkyt herkästi verenkiertoon.
Varmasti lääketiedekin myöntää kuinka kamalassa kunnossa ihmisen suolisto voi olla, jos elämänsä on syönyt mitä sattuu ja eikä koskaan suolistoa ole puhdistettu. Kuinka paljon on asioita joita lääketiede ei myönnä eikä tule myöntämään koskaan ja minkähän takia? Onko lääkefirmojen edun mukaista että ihmiset olisivat terveitä? Jokainen ihminen on itse itsensä paras lääkäri ja tietää mikä itselleen on parhaaksi. Jos paasto tuntuu hyvältä ja huomaa vain positiivisia muutoksia ei se kamalan väärin voi olla. Eri asia on sitten kuka sitä haluaa ja siihen pystyy, koska paasto vaatii asiaan syvällisesti perehtymistä ja luonteenlujuutta (ainakin ensimmäisinä päivinä).
On varmasti ihmisiä joiden suolisto ei kaipaa puhdistusta mutta valtaosa on varmasti niitä joiden terveydentila kohenisi huomattavasti kun suolisto saataisiin kuntoon. Eikä riitä pelkästään suoliston puhdistaminen, vaan ehkäpä vieläkin tärkeämpää on että paaston jälkeen suolistoon saadaan hyvä bakteerikanta käyttämällä maitohappobakteerivalmisteita. Samalla kun suolistosta huuhdellaan huonot bakteerit pois, lähtee myös hyvät.- tietämätön?
Kiinnostaisi joskus kokeilla, epäilyttää vain kun ei tiedä kuinka voimattomaksi olo menee, opiskella kun pitäisi. Onko luontaistuotekaupoissa myytävät mehupaastopakkaukset hyviä, ja onko niissä kaikki tarvittava? Jotkut vannoo pehmeän laskun nimeen ja toisten mukaan paaston voi alottaa tosta vaan, onko kokemuksia?
- Maya
tietämätön? kirjoitti:
Kiinnostaisi joskus kokeilla, epäilyttää vain kun ei tiedä kuinka voimattomaksi olo menee, opiskella kun pitäisi. Onko luontaistuotekaupoissa myytävät mehupaastopakkaukset hyviä, ja onko niissä kaikki tarvittava? Jotkut vannoo pehmeän laskun nimeen ja toisten mukaan paaston voi alottaa tosta vaan, onko kokemuksia?
Kannattaa lukea kirjallisuutta aiheesta. Itse olen paastonnut useamman kerran. Nälkä ei vaivaa, kun pääsee alun hankaluuksien yli. Pari päivää viluttaa ja väsyttää, ehkä särkee päätä, jos on kahvinarkkari. Kolmas päivä on yleensä jo ihan hyvä ja siitä eteenpäin onkin loistava olo.
Energiaa riittää vaikka miten paljon. Paaston lopettaminen on tehtävä oikein eli syöminen pitää aloittaa hyvin kevyesti ja paluu normaaliin tulisi tapahtua useamman päivän aikana. Paaston jälkeen yleensä maistuu terveellinen ruoka. Hampurilaisia tai chipsejä ei tee mieli.
- gfddss
Jouko Pursiainen:Hiivasyndrooma ja luonnonmukaisen hoidon opas.Paljon tarpeellista tietoa kaikille.
- Tussun Karva
Mie oon tässä 8 vuotta ollu paastolla ja olo on puhas!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2802554Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3001374- 1081251
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831241Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi971188Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581185- 441042
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi71946Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22890- 33797