Ensimmäinen lankeaminen tapahtui sitten jo eilen. Kaksi viikkoa meni todella hyvin, eilinen ei. Laskiaispullan pirulainen selätti meikäläisen ja sitten kun oli langettu huonoille teille oli vuorossa pitakebab. Huh huh, hyi minua.
Keskiarvollisesti kalorit tietty eivät viime viikolta ylittyneet (söin aika useana päivänä n. 200 kcal kalorirajaa vähemmän). Mutta siltikin!
Takaisin kaidalle tielle samantien, sehän on tietysti tärkeintä. Ja ainahan voi aloittaa alusta.
Melkein kolme kiloa kahdessa viikossa, se on se saavutus, jota pitää ajatella niin varmaan taas homma rupeaa toimimaan:)
Keskiarvollisesti kalorit tietty eivät viime viikolta ylittyneet (söin aika useana päivänä n. 200 kcal kalorirajaa vähemmän). Mutta siltikin!
Takaisin kaidalle tielle samantien, sehän on tietysti tärkeintä. Ja ainahan voi aloittaa alusta.
Melkein kolme kiloa kahdessa viikossa, se on se saavutus, jota pitää ajatella niin varmaan taas homma rupeaa toimimaan:)
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mulla on edelleen tuo sama juttu... kilot ei lähde mutta onneksi senttejä kylläkin! Olen jumittanut varmaan kaksi kuukautta suunnilleen samassa painossa, mutta samana aikana on vyötäröltä lähtenyt 5 senttiä. Aika omituista mutta ei haittaa mua, lihas painaa enemmän kuin läski ja se pienentyminen on pääasia... Eiköhän niitä kilojakin ala taas jossain vaiheessa lähteä kunhan saan nämä pikkurepsahtelut lopetettua, semmoista pientä mässyttämistä on koko ajan.
Flunssa pysäytti liikunnan, mutta jostain syystä ruoka maistuu edelleen. Tai eihän se oikeastaan edes maistu kovin paljon, mutta syötyä tulee silti. Vähän huolestuttaa tuo ylihuominen vaaka.
Oottekos muuten muut miettineet noita ravitsemussuosituksia? Oon tässä pohtinu, että 5 annosta hedelmää/marjaa PÄIVÄSSÄ on ihan tajuttoman paljon! Jos joskus tuleekin syötyä useampi omena tai mandariini, ei kyllä varmana tule syötyä viikossa lähellekään 35:tä annosta hedelmiä. Hedelmiä kuitenkin enemmän, marjoja syön ehkä 3-5 annosta viikossa.
No, aina on jotain pientä paranettavaa. Kun saisi edes 25 annosta viikossa syötyä, niin olisi jo tosi hyvin!
muistattekos tuon nutris-ohjelman? Sen mukaan saan rautaa n. 50 % päivittäisestä tarpeestani. No joka tapauksessa sairaalassa ollessa ottivat kaikenlaisia kokeita ja hemoglobiinini on minulla tavallisesti ollut aika matala.
No nyt kuitenkin viime aikoina se on niin korkealla ollut (oli jo raskausaikana, jolloin sen pitäisi vieläpä laskea, että ei olis hiihtokisoihin asiata. Epäilisivät vieläpä epon käytöstä;)
Joten taidanpa ravitsemussuositukset unohtaa kalsiumia ja kuituja lukuunottamatta. Siihen pyrin, että rasva/hiilari/proteiinijakauma on suht kohdallaan.
Olen huomannut, että muuten elimistö kyllä kertoo mitä kaipaa. En minäkään hedelmiä/marjoja syö tarpeeksi, ehkä pari päivässä.
Niinpä niin.. Herkuttelu nyt sitten viimein kostautui.. Puoli kiloa plussaa! Ei auta muu kuin jättää ne herkuttelut oikeasti sinne viikonloppuihin! Sillä tavalla ei ole ongelmia.. Mutta, ensi viikolla olen ottanut takapakin pois, korkojen kera! =)
Itsellä on vähän samaa ongelmaa noiden hedelmien suhteen.. Ei tule syötyä riittävästi. Muutama vaivainen viikossa. Pitäisi kai ottaa tavaksi edes yksi päivässä. Katsotaan miten sen tavoitteen kanssa käy.
Tsemppiä kaikille!
Uskomatonta, mutta totta. Vaaka näytti aamulla 73,9 kg. Eli uusi kiloluku on otettu käyttöön! Kai se sitten vaan on niin, ettei kaikki ruokavaliossa kuitenkaan ole ihan pielessä. :)
Edelleen vaan kasviksia, varsinkin vihreitä pitäis syödä enemmän. Niin ja nuo marjat on kyllä aivan järkyttävän haasteellista, jos ei kuitenkaan hilloja lasketa kovinkaan terveellisiksi. No, juon kuitenkin päivittäin 3dl appelsiinimehua, joten sillä kuittaa yhden hedelmän vaikkei tietty tuoreenveroista olekaan.
Flunssa jaksaa piinaamista, ei uskalla pumpiin lähteä varmaan koko viikolla. Olokin on sellainen, ettei kyllä liikunta houkuta. Ensi viikolla täytyy sitten ottaa vähän takaisinpäin, kunhan olo ensin kohenee!
Näytti saman verran kuin 2 viikkoa sitten eli 74.5kg eli tuo 75kg taika on rikottu pysyvästi. Ja olen tänään vielä painavimmillani, joten hyvin menee ja ruodussa on pysytty paria pientä herkkupalaa lukuunottamatta (joista en aiokaan luopua). Kaloreita en laske, enkä pisteitä enkä mitään muutakaan, pidän päiväkirjaa mitä olen syönyt ja miten liikkunut. Nyt on askelmittarikin, saa nähdä paljonko tulee päivässä askelia ilman että lähtee erityisesti lenkille.
Mutta hyvä tsemppi jatkuu!
edelleen vaikka paino ei näytä enää putoavankaan niin kovalla vauhdilla, nyt vajaan kahden viikon tulos on se kolmisen kiloa.
Suht kaidalla tiellä olen pysynyt, eilen oli herkkupäivä (pieni siivu jäätelöä). Muuten herkuttelu on pysynyt kurissa. Isäntä kun vetelee pullaa tai suklaadonitsia pistää meikäläinen poskeen maukasta omenaa;)