Onko kenelläkään tiedossa järjestöä jonka kautta pääsee vähän vanhempikin mukaan (täytän piakkoin 27)? Entä mitkä olisi hyviä nettisivuja etsiä paikkoja (ilmaisia)?
Irlanti ja Britit kiinnostaa.
Irlanti ja Britit kiinnostaa.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
et tarvii mitaan jarjestoja jos haluat menna noihin maihin. mee vaan kattomaan aupair-world, greataupair ym.. sivut. loydat ne googlesta hakusanalla aupair. taikka sitte voit menna jonneki brittisivuille ja ettia sielta suoraan perhetta..
mutta kylla ihmiset varmasti haluaa sun ikasen. ja sitte ei valttamatta kannata lahtea aupair-nimikkeella, voit olla vaikka nanny.
Greataupair ainakin on maksullinen sivusto, yhteystietoja ei näe. Etsinkin joitain ilmaisia sivustoja.
Järjestöä mietin lähinnä siksi jos tulee jotain ongelmia tms. niin on joku kenen puoleen kääntyä.
sun ei tarvii maksaa rekisteroimisesta mitaan ja sit laitat oikein huippuprofiilin! sen jalkee etit perheita joille haluisit menna ja laitat ittes niitten hotlistalle. ne sitte ottaa suhun pain yhteytta ja nain sun ei tarvii maksaa mitaan. sama on aupair-worldissaki..
suosittelen enemman tota greataupairia, varsinki jos sulla on joku tietty paikka minne haluat menna. siella saat tosi tarkasti kaiken rajattua haussa. ma olisin paassy sita kautta yhteen perheeseen ku olin taalla vaihtamassa perhetta mutta sitte loysinki toista kautta mielenkiintosemman perheen, enka sitte menny sinne ton paikan kautta loydettyyn perheeseen.
sun vaan pitaa muistaa laittaa paljon hotlistalle perheita ja kaikki sujuu.. =)
rohkeesti vaan profiilia tekemaan, muista omaperanen, sujuvaa enkkua, ei matkittu muilta ja pari kuvaa ja perheet tykkaa!!
minkätakia aikuinen ihminen viihtii vielä auppariks rueta. Kuule ei tää niin herkkua oo. Mee ennemmin johonki kunnon töihin, en usko että tästä hommasta niin paljoa saat irti. Work&travel viisumilla australiaan tai vastaavaa.
Nannyt voi ainaski olla vaikka kuinka vanhoja se ei ole iästä kiinni. Kunnon hommiin "work and travel viisumilla"?! Eikös useat mene just poimii banaaneita ja tiskaa baareihin kun ns.kunnon hommat menee briteille tai niille jolle englanti on kotikieli.Professional nanny nimikkeellä saa enemmän
rahaa ja tekee enemmän ammattiavastaavaa työtä. Myös
ajattelin lähteä perheisiin jossa vaaditaan enemmän, esim.erityislapsien hoitoa, johon tarvitaan kokemusta. Ja au-pair homma on kivaa myös, riippuu perheestä ja asenteesta olin muutama vuosi sitten ja nyt vanhempana tiedän että siitäkin saisi enemmän irti jos joku vanhempi haluaa nimenomaan au-pairiksi.