Alkalinen ruokavalio auttoi

Suunnittelija

Tosiasia on, että tunnetuilla dieeteillä, kuten Painonvartijat, Zone, Atkins, South Beach, Sugar Busters jne. kyllä laihtuu. Mutta sen jälkeen kehosi onkin sairas ja vastustuskykysi sairauksia vastaan on heikko. Nämä dieetit tekevät kehosta happaman tai erittäin happaman ja saastuttavat veresi. Sitäpaitsi näillä dieetteillä kilot tulevat helposti takaisin.

Jokaisella ohjelmalla on omat käsityksensä ylipainon syistä ja ratkaisunsa liikalihavuuteen. Ohjelmilla on omat listat syötävistä ja vältettävistä ruuista ja ruokamääristä. Kaikille näille ohjelmille on yhteistä se, että ne tekevät elimistöstäsi verrattain happaman. Ne suosivat yleensä vähärasvaista ruokapyramidia. Varsinkin Painonvartijoiden ohjeita noudattamalla kehosi tulee jopa erittäin happamaksi.

Noudattamalla ruokavaliossa seuraavia suosituksia terveydentilan kohentaminen on helppoa:
1. runsas puhdistetun, alkalisen veden (pH yli 9) nauttiminen (tekeminen emäksiseksi esim. Alkalarkilla). Vähintään 3 litraa päiväss.
2. tarkoin valitut, luomulaatua olevat lisäravinteet mieluiten viherjauheena, joka sekoitetaan veteen. Pillereitä ei tarvita.
3. raakojen, luomulaatua olevien vihannesten lisääminen osaksi ravintoa siten, että niitä on n. 70 % kaikesta nauttimastasi ravinnosta. Vihanneksiin voit lisätä suolatonta soijakastiketta, esim. Braggs.
4. kylmäpuristetun öljyn lisääminen ravintoon. Öljyssä on oltava omega 3,- 6- ja 9 –rasvahappoja. Tällä öljyllä et saa paistaa mitään vaan lisäät sen kasviksiin tai nautit sellaisenaan. Ei riitä, että öljyn sanotaan olevan kylmäpuristettu. Sitä ei saa olla kuumennettu missään valmistamisen vaiheessa yli 40 asteen. Valitettavasti osa kylmäpuristetuista öljyistä on tällaisia ja markkinointi on siis hieman harhaanjohtavaa.
5. Luovu tavallisesta, valkoisesta pöytäsuolasta ja korvaat sen esim. merisuolalla tai ns. ruususuolalla.
6. Luovu muistakin valkoisista ravintoaineista, kuten sokerista, valkoisesta riisistä ja pastasta, vehnäjauhoista, pastöroiduista maitotuotteista ja kananmunista. Luovu rasvaisesta lihasta, voit itse asiassa luopua kaikesta lihasta. Kala, kokojyvätuotteet ja kookos ovat sen sijaan suositeltavia.

Tämä voi olla joillekin pihvin ihailijoille vaikea dieetti. Mutta jos joskus käyt oman veresi mikroskooppitutkimuksessa, avautuvat silmäsi, kuten minunkin. Näet, kuinka paljon roskaruoan aiheuttamia bakteereita, hiivaa ja sientä näkyy veriplasmassasi. On selvää, että tuollainen veri ei pysty kuljettamaan ravinteita joka soluun.

Viime keväänä painoin 17 kiloa enemmän ja tiedän, että tällä menetelmällä pudotan vielä toiset 17 kiloa, jolloin olen normaalipainoinen.
Itse hankin juuri minitrampoliinin, sillä se on merkittävästi tehokkaampaa kuin kuntohölkkä. Toki voi hölkätä sen lisäksi.

Hankin myös viljamyllyn, jolla jauhan itse kokojyvät. Jauho pitäisi käyttää muutaman päivän sisällä jauhamisesta, se on kuin tuoretuote. Kaupoista ei saa tuotetta jauhoa.

25 kilon jyväpussin saattaa saada jopa kympillä tai parilla. On lähes ilmaista. Todella maukasta puuroa ja leipää niistä voi tehdä.

Lue tästä lisää:

http://www.adlux.fi/public/pdf/happoemastasapaino.pdf

Ja jos olet pääkaupunkiseudulta, suosittelen menemään maanantaina 6.3. tri Robert Youngin happo-emästasapainoluennolle, lisätiedot tästä:
http://www.supergreens.fi/TohtoriRobertO.YoungSuomessa.html#Topic9

Eikä se ole pelkästään laihduttajille vaan kaikille, jotka haluavat muutaman elinvuoden lisää. Se tulee olemaan yksi hämmästyttävimmistä luennoista Suomessa tänä vuonna. Itse olen kuullut saman, kun tri Young oli viimeksi Suomessa. Ei heikkohermoisille!

No, tämä on minun tapani laihtua ja pysyä terveenä. Viime kevään jälkeen ei ole ollut yhtään flunssaa, vastustuskyky on nyt erittäin suuri.

9

4148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sirkku

      kirjoituksesta!
      Tiivistettynä voisi sanoa, että ihan "ensiapuna", jokainen ko. dieeteillä olevan kannattaa vähentää lihan syöntiään ja syödä enemmän kalaa ja tuoreita vihanneksia kuten porkkanaa, sipulia, kaalta sekä hedelmiä, varsinkin sitruunoita, appelsiineja ja omenia.
      Ei pidä myöskään kokonaan hylätä perunan käyttöä - peruna ja varsinkin perunasta keitetty liemi on hyvin emäksistä.

      • karppaamaan!!!

        Hylkää kokonaan peruna, pastat, sokeri etc
        lisää voita, lihaa ja maanpäällisiä kasviksia
        että tämä nyt ihan terveellä järjellä ja ensiapuna...
        Ei muuta kun karppaamaan!!!


    • hyvät

      Sainpa päivän parhaat naurut heti päivän alkajaisiksi. Sitten kyllä hymy hyytyi kun äkkäsin, että joku voi jopa uskoa tähän. Voi hyvänen aika, kyllä taas ihmistä huijataan.

      A. Veressä ei normaalitilassa kasva bakteereita, sieniä eikä muutakaan. Jos kasvaa, pitää panna suonensisäistä lääkettä. Sellaisia potilaita näkee sairaalassa.

      B. Enpä ole mistään lääketieteellisestä lehdestä lukenut varoituksia, että laihduttaminen aiheuttaisi sellaista asidoosia, jolla olisi merkitystä.

      Viljamylly nyt voikin olla ihan jees jos on aikaa näpertää sen kanssa.

      Älkää hyvät ihmiset nyt sentään ihan kaikkea uskoko. Kilot jäävät ja pysyvät poissa kun muuttaa elämäntapansa pysyvästi. Jos kuluttaa enemmän kuin syö, laihtuu. Niin yksinkertaista se on. Ja täydellinen elämäntapojen muuttaminen kertaheitolla ei yleensä onnistu. aloittakaa vaikka täältä: www.kutri.net ja lukekaa seuraavaksi Pertti Mustajoen Paahtoleipäkatastrofi.

      Pitäisköhän ehdottaa tätä dieettiä Laihdutuslimbo-palkinnon saajaksi?

    • Mistä?

      Mistä ostit 25 kg viljaa 10 eurolla? Helsingissä vilja on maksanut 1-2 euroa kilo ja ylikin. Jauhettuja jyviä saa valitettavasti halvemmalla. Miten säilytät säkkiä? Onko huoneenlämpö ok?

      • hullui ootte

        kuka hullu syö viljaaa........


    • Varokaa nyt!

      Robert Young on huijari
      Hyvät ihmiset:

      Lukekaa http://www.quackwatch.com/11Ind/young3.html jossa kerrotaan ihan tarkkaan kuka ja mikä Robert Young on. Hän on huijari. Hänen mukaansa punasolut syntyvät suolessa, eivätkä luuytimessä, kuten tiede on jo pitkään tiennyt. Kaikki muukin mitä näissä pH-piireissä opetetaan on tieteeseen perustumatonta valetta, jolla myydään teille tarpeettomia lisäaineita ja ns. alkaalista vettä.

      Nämä pH-pelleilyt ovat vaarallisia. Lukekaa tieteellistä tekstiä, olkaa kriittisiä lähteiden suhteen, ja luottakaa tieteeseen perustuvaan tietoon puoskarien sijaan.

    • et niin

      paitsi että kyse ei ole dieetistä karppaamisessa vaan se on elämäntapa.
      Tämä on mun tapa.
      Kahteen vuoteen en oo kipeenä ollut ja allergiatkin hävis. OHO.

    • Roni Elektroni

      Olkaa hyvät ihmiset varovaisia varsinkin tuon elektronipitoisen veden kanssa. Join sitä suositusten mukaan kolme litraa päivässä ja kahden viikon jälkeen alkoi voimakkaat sydämen rytmihäiriöt. Lääkäri tutki asiaa ja runsas elektrodien nauttiminen alkoi häiritsemään sydämen sinus rytmiä. Lisätutkimuksissa selvisi että liian korkea elektroditaso oli vahingoittanut sinussolmuketta joka ohjaa sydämen rytmiä. Nyt joudun ottamaan päivittäin kolmesta kuuteen iskua defibrillaattorilla. Erityisen hankalaa tämä on matkustaessa koska defibrillaattorin voimakas pulssi aiheuttaa hälytyksen lentokoneen lennonhallintajärjestelmässä. Nyt en pääse laisinkaan suurimpien lentoyhtiöiden koneisiin koska happimaskien putoaminen ja hälytyssireenit kuulemma hermostuttavat muita matkustajia vaikka tilanne on useimmiten saatu korjattua ammattitaitoisen henkilöstön avulla ja koneen putoaminen on saatu pysäytettyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      31
      5346
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      36
      3701
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      183
      3263
    4. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      11
      2505
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      29
      2102
    6. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      2027
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      163
      1876
    8. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1352
    9. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      14
      1318
    10. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      137
      1154
    Aihe