vai onko minulle vain sattunut totaalinen esimieskiusaajan perikuva. nyrkkiä pöytään lyöden tämä leidi julistaa kuinka hänellä on valta tehdä meille muutamalle "alaiselleen" täällä nimeltämainitsemattolla paikkakunnalla ihan mitä vaan.hän vaatii enemmän kuin pystymme tekemään ja jos ette tee niin teidän tilalle otetaan uudet. olemme olleet 15-30 v. samassa työssä. työmme ulkoistettiinja silloin tämä "helvetti" alkloi. palkat saa kerjätä eikä kaikkea ole saatu kuitenkaan. ylitöistä ei makseta vaikka todellisuudessa joudutaan niitä tekemään. Uhkailu, kiristys ja valehtelu tuntuu olevan meidän jokapäiväistä työelämää - työnantajan tekemää. Ja kun ei enää jaksa, pelon ja ylikuormituksen ja unettomuuden takia - mitä tehdä - kun esimies vielä kaiken lisäksi käyttää taktiikkaa- mitään en anna paperilla. kaikki- työmääräyksetkin tulee suullisesti. KUn näistä asioista on valitettu eteenpäin tai yritetty valittaa niin esimies vesittää kaiken -eihän meillä ole mistään paperilla mitään. onko tämä tosiaan kestettävä?
naisesimiehetkö pahimpia
loppuunpalanut
3871
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ovat pahimpia, naamioituvat uskonnon, siveyden ja paheettomuuden taakse.
Oikeita piruja... ylempi tahohan ei voi uskoa että niin siveä ja puhtoinen ,herkkä nainen voi tehdä yhtään pahaa......... kun tälläinen pomo joutuu vastaamaan teoistaan niin hän vetäytyy sen hyvin hauraan näköisen persoonansa suojaan, saaden säälipisteet Joku aina selvittelee hänen sotkujaan ja Hiirulainen porskuttaa uralla eteenpäin jättäen toiset varjoonsa ( myös ne jotka korjailevat ammattitaidolla hänen ongelmiaan)
Historiasta tunnemme ainakin yhden malli esimerkin täydellisestä ihmisestä ja sehän olli hitler...
Itselleni on sattunut pari kamalaa naisesimiestä, pikkupomo ja tämän pomo. Se paikka on yleisesti tunnettu huonosta johtamisesta, eivät tee asialle mitään vaan lehtijuttuja myöten huutavat että täällä on kaikki ok.
Mutta sitten, kahdessa paikassa on sattunut aivan upeat naispomot. Toisessa oli määräaikainen, eikä vakinaiset tykänneet, mutta vakinaiset olivatkin vähän sellaisia, että heidän mielestään töissä ei olisi pitänyt olla töitä ollenkaan, laiskanläntiä. Tämä pomo oli 50 ikäinen. Sitten paras oli nuori nainen, ei montaa vuotta työelämässä, aivan ihana. Aivan upea asenne alaisiin ja töihin, ahkera ja osaava ja melkein kaikki tykkäsivät. Siitä joka ei tykännyt, niin vika löytyi kyllä peilistä.
Eli sanoisin että naispomo on joko huippuhyvä tai sitten aivan onneton. Tuohon väliin sitten osuvat kaikki miehet. Laiskuutta on ollut hiukan joillakin miespomoilla naisia enemmän, mutta pomona asiallisia hekin.
Teillä tilanne vaikuttaa siltä, että vaihtakaa työpaikkaa. Miten olisi kilpailvan yrityksen perustaminen, jos ala on yksityinen?
Ihanaa kun olis joku hemaiseva naispomo joka kiusais kovasti sekä alistaisi minua.
Olisin sille vähä niinku orja tai jotain,
Se haukkuis ja solvais mua joka päivä sekä alistaisi kovasti ja tietysti tekisinkin kaikki mitä hän haluaa.
Palkaksi hän vois antaa minulle hieman ja sehän olisi ihanaa.