Olen ollut aina sinkku. En ole seurustellut enkä tällä tietoa siihen aiokaan. Seksiä olen saanut/saan aina kun haluaa.
Sukulaiset ja tuttavat ne vaan jaksaa valittaa ja nähdä vaivaa sinkkuna elämisestä ihan kuin se olisi hirveän surkea tapa elää. Olen kuitenkin tyytyväinen olooni. En ole yksinäinen, vakityö, osaan kokata, siivota jne.
Läheltä olen saanut seurata näiden seurustelevien parisuhdesotkuja ja aviokriisejä. Toiset on tossun alla ym ym. En todellakaan halua järkyttää tasapainoista elämääni alkamalla seurustelemaan.
Sukulaiset ja tuttavat ne vaan jaksaa valittaa ja nähdä vaivaa sinkkuna elämisestä ihan kuin se olisi hirveän surkea tapa elää. Olen kuitenkin tyytyväinen olooni. En ole yksinäinen, vakityö, osaan kokata, siivota jne.
Läheltä olen saanut seurata näiden seurustelevien parisuhdesotkuja ja aviokriisejä. Toiset on tossun alla ym ym. En todellakaan halua järkyttää tasapainoista elämääni alkamalla seurustelemaan.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Minä en myöskään halua tylsää avio-/avoelämää. Kaikki eivät ole ripustautujia, jotka eivät koe itseään täydeksi ilman kumppania. Me vahvemmat ihmiset kykenemme selviämään elämästä roikkumatta epätoivoisesti kiinni toisessa ihmisessä ja vieläpä nautimme elostamme. Se ei välttämättä mene ihan joka pojan kaaliin.
Sama homma täällä, periaatteessa aina olen sinkkuna ollut, enkä siihen muutosta ole väkisin hakemassa. Seksin saaminen olisi kyllä varmasti seurustelussa helpompaa mutta menee tämä näinkin. Minua ei sukulaiset ja tuttavat yllättävä kyllä juuri painosta tai kysele perään, ehkä menettäneet toivonsa kauan sitten. Tyytyväisiä ollaan, talous, asunto ja elämä on hyvässä iskussa. Kaiken pystyn hoitamaan ihan hienosti yksinkin. Paljon mieluummin olen yksin kuin huonossa suhteessa, se on varma. Toisaalta minä voisin olla valmis suhteeseenkin jos eteeni se täydellinen nainen minulle päättäisi ilmestyä. En etsi ketään mutta mahdollisuuksille olen aina avoinna. Jatkan siis elämästäni nauttien hymyillen eteenpäin.
60 kymppisenä yksinäisenä ja lapsettomana tajuamaan sen ettet koskaan tavannut sitä täydellistä puolikastasi...
"Seksiä olen saanut/saan aina kun haluaa."
On niin helvetin rehvakasta tekstiä, että sun on pakko olla nainen?
Samanlaista tilannetta täälläkin. Sukulaistet yms. eivät enään onneksi kysele, kun aikaakin on vierähtänyt jo ehkä liikaakin.
Muuten kaikki asiat on ok, mutta olen niin sanaton ja uudessa seurassa melkoinen tuppisuu... ja tahdon kipsaantua, se lienee syynä siihen, että ei oikein ole tärpännyt? mutta jos minun kanssa asiaa pääsee jauhamaan asioista, niin nostan hattua.
Sosiaalisia taitoja olen yrittänyt kehittää parempaan suuntaan ja olen mielestäni siinä onnistunutkin, niistä kiitos kuuluu hyville uusille ystäville.
Mutta sinkkuna hyvä olla....?
En oikein tiedä, jotain tässä kyllä puuttuu---> välistä hyvä olla, mutta olisi se mukavaa, jos parisuhteeseen päätyisi... minunlaiseni kait joutuisi aloittamaan vaikka sokkotreffeistä! Ehkä..